שתף קטע נבחר

שר בכיר מעריך: למרות איומי בנט - עסקת שחרור אסירים תושלם אחרי החג

המגעים לגיבוש עסקת שחרור האסירים יימשכו בצל איומו של יו"ר הבית היהודי לפרוש מהממשלה. שר בכיר אמר ל-ynet שבנט מודר מפרטי המו"מ שצפוי להבשיל לעסקה כנראה אחרי פסח: "אם הוא יפרוש, אף אחד לא יבכה"

יושב ראש הבית היהודי, נפתלי בנט, איים ביום חמישי בלילה כי יפרק את הקואליציה ויוביל את סיעתו אל מחוץ לממשלה אם ישוחררו אסירים ערבים ישראלים במסגרת חידוש המשא ומתן עם הפלסטינים, אולם בקואליציה של נתניהו לא מתרגשים. רוב ראשי הסיעות החברות בממשלה מנהלים מערכת יחסים קרה למדי עם בנט, ושר בכיר בממשלה העיר בציניות כי "אם בנט יפרוש, אף אחד לא יביע התנגדות למהלך ואף אחד לא יבכה".

 

גורם מדיני אף ציין כי בתקופה האחרונה בנט מודר מפרטי המשא ומתן, וכי צוות ההיגוי המדיני לא התכנס מחשש שיו"ר הבית היהודי ידליף פרטים שנחשפים בישיבות אלה. "בנט לא ידע מה באמת קורה, ולכן הוא חשב שהעסקה של שחרור האסירים ירדה לגמרי מהפרק. זו הסיבה שהוא פרסם את האיום המפורש שלו כנראה. הוא יצטרך להתמודד עם המצב כעת".

  

אותו גורם העריך כי הישראלים והפלסטינים יגיעו להבנות סופיות אחרי פסח, ועד אז "דברים יקרו, אנשים ישכחו, ויהיה אפקט של ריכוך. כרגע נותנים לחג לעשות את שלו ולצנן את האווירה הלוהטת". גורמים מדיניים המעורים בפרטים העריכו שהמגעים עם הפלסטינים יובילו להמשך המשא ומתן בין הצדדים, לשחרור אסירים ולשחרורו של ג'ונתן פולארד. "אם המחיר שנצטרך לשלם הוא 14 אסירים ישראלים, אז לא תהיה ברירה. אפשר היה להקפיא בנייה בהתנחלויות, אך בנט התגד. כל העסקה הזו בגללו. עכשיו הוא מתנגד לשחרור האסירים, שזה עניין מוזר למדי. אין ראש ממשלה ישראלי שיכול לוותר על שחרורו של פולארד. יש לישראל חוב מוסרי כלפיו".

 

בישראל בוחנים צעדים שיפגעו באותם אסירים שישוחררו. אחת האפשרויות שנבחנת היא ביטול אזרחותם של הישראלים המשוחררים. אפשרות נוספת שהועלתה בשיחות ונדחתה על ידי הפלסטינים היא לגרש אסירים פלסטינים מהגדה לעזה.  

 

אם בנט והבית היהודי אכן יפרשו מן הממשלה, בקואליציה מצפים מראש הממשלה להוביל מהלך לצירופה של מפלגת העבודה לממשלה. "נתניהו צריך לדבר עם הרצוג. כל המשקל יהיה על הכתפיים של העבודה אם בנט יפרוש, ונראה אותם מתמודדים עם הדילמה של המשך השיחות או פיצוץ השיחות", אמר גורם בממשלה. בעבודה מסרבים לעת עתה להתייחס באופן ישיר לשאלה כיצד ינהגו, ויו"ר המפלגה, יצחק (בוז'י) הרצוג, אמר ל-ynet כי הוא "לא עוסק בזה כעת". מקורבו של הרצוג איתן כבל ציין כי "יש יותר מדי 'אם ואם ואם' בשאלות האלה. אני לא רוצה לעסוק בשאלות של אם, אך אין ספק כי במצב כזה אנחנו נצטרך להתמודד עם דילמה רצינית". 

 

באשר להמשך השותפות הקואליציונית בין יש עתיד לנתניהו, אמרו מקורבים לשר האוצר יאיר לפיד כי "אבו מאזן לא יקבע ליש עתיד אם להישאר או לצאת מן הממשלה". באשר לליברמן וללבני - השניים אמנם לא רואים עין בעין את סוגיית שחרור האסירים הישראלים, אך לא מתכוונים לפרוש מהממשלה.

 

עוד סנקציות

בתוך כך, ישראל החלטית בהטלת הסנקציות על הרשות הפלסטינית בעקבות בקשת הפלסטינים להצטרף ל-15 אמנות בינלאומיות. החל מסוף השבוע החלה ישראל לנקוט סנקציות חדשות

 ובכללן הקפאת הקידוחים והעבודות בשדה הגז הטבעי הפלסטיני "מרין" שנמצא מול חופי רצועת עזה וקיזוז העברת כספי המסים.

 

במקביל מתכננת ישראל לפגוע בחופש התנועה של בכירים פלסטינים ולבטל להם את תעודות ה-VIP. מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, עדכן את הפלסטינים על הסנקציות החדשות. בחירת הסנקציות הללו אמורה לפגוע בעיקר ברשות הפלסטינית ובבכיריה, ולפגוע פחות באוכלוסייה. זאת למרות שקיזוז כספי המסים פוגע מיידית במשכורותיהם של פקידי הרשות הפלסטינית ושל אנשי מנגנוני הביטחון.

 

ברשות הפלסטינית קיבלו את דבר הסנקציות בדאגה רבה והן מטרידות מאוד את ההנהגה ברמאללה. למרות זאת, בכירי הרשות נמנעים לפי שעה מלצאת בהצהרות פומביות נגד ישראל על צעדיה. הפלסטינים, שצפו כי ישראל תנקוט נגדם סנקציות כלכליות, ביקשו בשבוע שעבר מהליגה הערבית רשת ביטחון פיננסית על סכום של 100 מיליון דולר בחודש. שרי החוץ של הליגה אישרו את רשת הביטחון, אך בין הצהרות לבין מעשים הדרך ארוכה, וכלל לא בטוח שהכסף אכן יועבר כמובטח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
איים בפרישה. נפתלי בנט
צילום: גיל יוחנן
מומלצים