שתף קטע נבחר

בנט ל-ynet: קרי נכשל, יש רוב לתוכנית שלי

שר הכלכלה פירט בראיון לאולפן ynet את תוכניתו להחיל ריבונות בגושי ההתיישבות ביהודה ושומרון ולהעניק אזרחות לפלסטינים. הוא הביע תקווה "שהלחץ של הליכוד-ביתנו והבית היהודי" יקפל את נתניהו, ותקף את קרי ולבני: הקו שלה הוביל לאובדן חיי אלפי ישראלים

אחרי שקרא לראש הממשלה בנימין נתניהו להחיל ריבונות בגושי התיישבות, מצהיר השר נפתלי בנט בראיון ל-ynet: לתוכנית יש רוב מוחץ בקרב חברי הכנסת והשרים. "למה להמשיך לדפוק את הראש בקיר?", תהה שר הכלכלה על רקע המשבר בתהליך המדיני. "המשא ומתן מת, הגענו לסוף הדרך".

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

בנט מתח ביקורת על ראש הממשלה באומרו כי נתניהו "עשה טעות היסטורית ואסטרטגית כשהכריז על מדינה פלסטינית ועכשיו אנחנו נמצאים בבור הזה". לצד זאת, הוא הביע ביטחון בתגובתו לתוכנית שהעלה: "אם הלחץ של הליכוד-ביתנו והבית היהודי יעבוד, יהיה אפשר להמשיך קדימה ונגיד לעם שאנחנו פועלים. אבו מאזן יראה שהזמן פועל לרעתו".

 

"יש רוב מוחץ בקרבי חברי הכנסת והשרים לספח את גושי ההתיישבות. תעשו משאל ותראו את התוצאות. אני לא חושב שנתניהו בעד ואני בסך הכול מציג אלטרנטיבה. למה להמשיך לדפוק את הראש בקיר?"

המשא ומתן עם תחילתו. "המהלך הנוכחי נכשל" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
המשא ומתן עם תחילתו. "המהלך הנוכחי נכשל"(צילום: AFP)

קרי ונתניהו בפגישה בירושלים. "לא מטיל ספק בכוונותיו" (. צילום: עמוס בן גרשום לע"מ) (. צילום: עמוס בן גרשום לע
קרי ונתניהו בפגישה בירושלים. "לא מטיל ספק בכוונותיו"(. צילום: עמוס בן גרשום לע"מ)
 

בראיון האשים השר את הנשיא הפלסטיני בפתיחה במהלך חד-צדדי והדגיש כי "הגיע הזמן שניזום. אנחנו כל הזמן במגננה וצריך לסמן מה האינטרס הישראלי ולהחיל את הריבונות הישראלית על הגושים". הוא פירט את התוכנית שגיבש לשם כך, וציין כי "בסופו של דבר אנחנו צריכים להגיע למצב של החלת הריבונות על כל שטחי C. אפשר לעשות את זה בצעדים. צריך לצמצם את מרחב הסכסוך, והפלסטינים ינהלו את עצמם וישלטו בעצמם. לא מוותר על הסף על אפשרות שיהיה איזה שילוב עם ירדן".

 

לטענת בנט, "התוכנית שאני מציג יותר ריאלית ומעשית מאשר לשחרר עוד מחבלים ולקבל עוד טילים". הוא גם דחה את הביקורת מצד השרה הממונה על המו"מ ציפי לבני, והצהיר כי "גישתה מיצתה את עצמה. הגישה שלה היא אוסלו-אידית שגבתה כבר אלפי חיילים. נתנו לכם עשרים שנה ושוב הגענו לכישלון טוטלי. נתתי לה תשעה חודשים בלי הפרעות, לא ארגנתי הפגנות בכיכר ציון ובכיכר רבין. מעולם מנהיג ימין לא עשה כמוני. פשוט ידעתי שאבו מאזן לא יכיר בנו וימשיך לממן טילים לחמאס. זה לא פרטנר".

 

"אי-אפשר לפתור את כל הבעיות, ומי שחושב כך חי בירח", הוא חזר והצהיר בהקשר המשבר בשיחות. הוא גם הודה כי קיימת מחלוקת עמוקה בינו לבין מזכיר המדינה ג'ון קרי: "אני לא מטיל ספק בכוונותיו. ארצות הברית רצינית אבל הכיוון שהוא מוביל הוא לא נכון, וגם לא נכון להפיל על ישראל את האשמה. מי שהכריז שלעולם לא ידון בהכרה בישראל זה אבו מאזן. המהלך הנוכחי נכשל".

 

"לא אגיד לארה"ב לעזוב אותנו בשקט"

בנט הבהיר גם כי אינו חושש מהתגובה שתגרור תוכניתו בעולם. "ב-1967 אשכול סיפח את ירושלים. בגין ב-81' סיפח את הגולן. השמיים לא נפלו". לדבריו, אם יידרש להסביר את המהלך לנשיא ברק אובמה ולקרי, "אומר להם: 'רבותיי, בסוריה יש טבח עם ובלבנון יש מלחמת אחים. העולם כמרקחה. יש לכם מגדלור של יציבות שנקרא מדינת ישראל, בואו לא נחליש אותה. יש לנו 1,001 אינטרסים אחרים. לא אגיד להם 'תעזבו אותנו בשקט'".

 

אמש פנה השר בנט לראש הממשלה בנימין נתניהו בדרישה להכיר בכישלון התהליך המדיני, לכנס את הממשלה ולהחליט על החלת ריבונות ישראלית על גושי ההתיישבות ביהודה ושומרון. בנט נימק את פנייתו במה שהגדיר "פעולה חד-צדדית של הפלסטינים", שלדבריו פנו לאו"ם בניגוד להסכמי אוסלו ולהבנות בפתיחת המשא ומתן המדיני לפני תשעה חודשים. "הפלסטינים שברו שיא חדש של סחטנות וסרבנות", האשים.

 

בנט הוסיף כי "לאחר שאבו מאזן סירב לדון בהכרה בישראל כמדינה

יהודית, ולאחר שישראל שחררה עשרות מרצחים למען המשך המו"מ, הם הפרו כעת ברגל גסה את הבסיס למו"מ". הוא קרא לנתניהו "לקיים דיון מהר ככל שאפשר על תוכנית חלופית (Plan B) על מנת להתחיל במהלך של החלת ריבונות ישראלית על האזורים ביהודה ושומרון שבשליטת ישראל - גוש אריאל, גוש עציון, עוטף נתב"ג, גוש עפרה-בית אל, גוש מעלה אדומים ועוד".

 

במקביל, הנשיא הפלסטיני אבו מאזן התייחס לתהליך המדיני בסיום כינוס הליגה הערבית והביע תמיכה בהארכת המשא ומתן עם ישראל מעבר למסגרת הזמן של תשעת החודשים שנקבעה. לדבריו, יש להאריך את המשא ומתן בהתאם לעקרונות שיובילו להקמת מדינה פלסטינית שבירתה מזרח ירושלים. הוא התייחס גם לעניין החתימה על 15 האמנות הבינלאומיות  ואמר כי זוהי זכותו של העם הפלסטיני ואין לישראל קשר לכך.

 

דבריו של בנט אתמול פורסמו במקביל לביקורו של שר החוץ אביגדור ליברמן בוושינגטון, שם נפגש עם מזכיר המדינה קרי והצהיר על המשך הניסיונות לקדם את המשא ומתן. באותו הזמן התראיין בנט לרשת CNN וגם שם התייחס לרעיון החלת הריבונות: "רוב הישראלים והפלסטינים מבינים שהמשא ומתן הולך לשום מקום", אמר בראיון. "נתנו את כל רצועת עזה לפלסטינים, קיווינו שהיא תהיה סינגפור של המזרח התיכון, אבל היא הפכה אפגניסטן של המזרח התיכון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
השר בנט. "הגיע הזמן שניזום"
צילום: EPA
צילום: AP
אבו מאזן. תומך בהארכת המו"מ
צילום: AP
מומלצים