שתף קטע נבחר

עזרו לעובדים להיות הורים טובים - זה משתלם

התייחסות נכונה לעובדים אינה מסתכמת רק בתלוש השכר החודשי או בשיפור הידע המקצועי שלהם. קורסים בהורות נכונה, ניהול כלכלת משפחה או שימוש במחשב - ישפיעו באופן עקיף גם על התרומה שלהם למקום העבודה. דעה

מקומות עבודה מפנימים בהדרגה, שההתייחסות ודאגה לעובדים אינה יכולה להסתכם בדאגה לתנאי העבודה הפיזיים שלהם. יותר ויתר מעסיקים מפנימים, כי השקעה בהשכלתו של העובד משמעותה השקעה בהתפתחות האישית והמקצועית שלו, שלא לדבר על המוטיבציה שהוא מקבל כאשר הוא מרגיש מוערך במקום העבודה שלו.

 

 

בארה"ב, על פי סקר שערכה חברת Tower Watson בשנת 2012, 62% מהמעסיקים שמספקים לעובדים מרכזי בריאות רווחה, עושים זאת בעיקר משום שזה מוביל לעלייה ניכרת במחויבות וביעילות של העובדים. ישראל אינה נמצאת עדיין במקום הזה, אולם בהחלט ניתן לזהות שינוי מגמה ביחס של המעסיקים כלפי חשיבות ההשקעה בתחומים השונים של רווחת העובד.

 

אחת הזירות החשובות ביותר בהשקעה בעובדים, מתייחסת לחייהם האישיים והפרטיים, בעיני עצמם ועם בני משפחתם. אם בעבר הקורסים המוצעים מטעם מקום העבודה עסקו בתחומים המשיקים בצורה זו או אחרת לאופי העבודה, כיום מצטרפים אליהם תכנים חדשים שמכוונים להעצמה האישית ולביטחון העצמי של העובדים.

 

כך, בנוסף לקורסים מקצועיים בתקשורת בין אישית, מצוינות בשירות או זכויות משפטיות, וכן לימי גיבוש ונופשים, מוצעים גם יותר ויותר קורסים בהורות או הכנה למחזור חיים שני, וכן קורסים טכנולוגיים שנועדו לסייע לעובד להשלים פערים טכנולוגיים.

 

כיצד ניתן להשקיע בעובדים?

פעמים רבות, מעסיקים צריכים ללמוד לתת שירות לעובדים שלהם. כך למשל - אחד הנושאים שנוגעים כמעט לכל העובדים הוא עובדת היותם הורים לילדים. מעסיקים שיקנו לעובדים סדנאות הנותנות ארגזי כלים להתמודדות עם הסוגיות והאתגרים שצצים מתוקף תפקידם כהורים, יסייעו להם להתנהל יותר טוב בתחום זה.

 

בנוסף אפשר להשקיע ביכולות הטכנולוגיות של העובדים. חלק ניכר מהשיח החברתי שלנו מתנהל כיום ברשתות החברתיות ולעיתים וגם אם העובדים אינם זקוקים לכך לצרכי עבודה, הם זקוקים לכך בחיים האישיים והחברתיים שלהם, כדי לדבר עם המעגל החברתי הקרוב באותה שפה ולהרגיש חלק ממנו.

 

נושא נוסף שמטריד כל עובד כמעט הוא "כלכלת משפחה". על רקע העלייה בתוחלת החיים לצד הירידה בשכיחות של קביעות ויציבות במקומות העבודה - להקניית כלים להתנהלות כלכלית נכונה וארוכת טווח יש חשיבות גדולה אף יותר מבעבר. כך למשל, חשוב לדעת כיצד לבחור בין קרנות הפנסיה השונות, האם כדאי לפזר את החסכונות או לרכז אותם וכיוצא בזה.

 

על אף שאנחנו רחוקים ממציאות שבה מעסיקים יקימו מרכזי בריאות לרווחת העובדים בתוך מקומות העבודה - כבר נעשתה דרך משמעותית בהכרה בחשיבות הנושא. העצמה אישית של העובדים, מאפשרת לסייע להם להפוך לאנשים טובים יותר ביעינ הקרובים להם - דבר שגם משפיע לחיוב באופן עקיף על התרומה למקום עבודה.

 

הכותב הינו מנכ"ל העמותות לקידום מקצועי חברתי מבית הסתדרות המעו"ף

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים