שתף קטע נבחר

אזרח אמריקני? בקרוב הבנק בארץ ידווח עליך

בעל דרכון אמריקני שים לב: מ-1 ביולי ידווחו הבנקים לרשויות המס בארה"ב על חשבונותיך בישראל. סביר שבעתיד יעשו כך גם חברות ביטוח ופנסיה

החובה להגיש דיווח שנתי לרשות המסים חלה על כל אזרח אמריקני עוד משנות ה-70' של המאה הקודמת כחלק מהמאבק הפדרלי בהלבנת הון והעלמות מס. אירועי 11 בספטמבר חשפו את האכיפה הרופפת במערומיה והציגו את שיטות הפעולה של תאי הטרור בארה"ב שמימנו את פעילותם באמצעות חשבונות שמנוהלים מחוץ למדינה. הדרישה להידוק הפיקוח, לצד העלייה החדה במספר האמריקנים שמנהלים חשבונות זרים, הביאו למאמצים הולכים וגוברים להגברת האכיפה.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

כחלק ממאמצי הפיקוח חוקקה ארה"ב ב-2010 את החוק לדיווח על חשבונות זרים, המכונה FATCA (ובשמו המלא Foreign Account Tax Compliance Act). החוק מחייב מוסדות פיננסים מחוץ לארה"ב לדווח לרשות המסים האמריקנית (ה-IRS) על חשבונות, נאמנויות ומוצרים פיננסיים כלשהם בבעלות אזרחים אמריקנים או חברות אמריקניות המנוהלים אצלם.

 

בהתאם להוראות החוק החלו גופים פיננסים בכל רחבי העולם לאסוף מידע מלקוחותיהם האמריקנים במטרה להעביר אותו ל-IRS. אף שטרם נחתם הסכם רשמי בין ישראל לארה"ב בנושא, הורה בנק ישראל לבנקים להיערך למועד הסופי לציות לדרישות FATCA, החל ב-1 ביולי 2014, בין היתר באמצעות החתמת אזרחים אמריקנים המתגוררים בישראל על טופס W9. י

 

ש להניח שהסכם עתידי בנושא בין שתי המדינות יחייב גם גופים פיננסיים מקומיים אחרים - חברות הביטוח, קרנות הפנסיה ועוד - בדיווח דומה על לקוחות בעלי אזרחות אמריקאית.

 

כך או אחרת, האזרחים האמריקאים מתבקשים להדק חגורות: 1 ביולי 2014 הוא המועד הסופי שניתן למוסדות לציית לחוק האמריקאי החדש.

 

מינימום דיווח, מקסימום עונש

כל אזרח אמריקני שסך ההון בחשבונותיו הזרים עולה על 10,000 דולר בשנה מחויב לדווח עליהם ל-IRS עד 30 ביוני של שנת המס העוקבת, ואין אפשרות לבקש הארכת זמן להגשה. חובת הדיווח תיעשה באמצעות טופס FBAR (Foreign Bank Account Report), שיוגש בצורה אלקטרונית בלבד.

 

הקנסות שמטיל החוק על מי שלא יצייתו לחובת הדיווח עלולים להאמיר עד 100 אלף דולר או 50% מהסך בחשבון (הסכום הגבוה יותר מביניהם), ובית משפט עלול לגזור על המורשעים עונש מאסר של עד 10 שנים וקנס פלילי של עד 500 אלף דולר.

 

כעת, FATCA מטיל סנקציות כלכליות גם על המוסדות הפיננסיים הזרים עצמם, במידה שיסרבו לשתף פעולה עם ה-IRS. סנקציות אלה כוללות למשל ניכוי מס במקור בגובה של 30% מכל סכום שמקורו בארה"ב ושעובר דרך הבנק, גם אם אינו שייכים לאזרח אמריקני.

 

מסיבה זו, אזרח אמריקני שיסרב למסור למוסד מידע כאמור, עלול למצוא שחשבונו הוקפא ושנמנע ממנו לבצע בו כל פעולה. הדברים אמורים גם לגבי חשבונות שאינם בבעלות בלעדית של אותו אזרח אך שמו מופיע בהם, כגון חשבון שבו הוא מיופה כוח או חשבון משותף עם אזרח או אזרחית לא אמריקנים.

 

אזרחים אמריקנים המעוניינים ליישר את ההדורים עם רשויות המס במולדתם מוזמנים להצטרף לאחת מתוכניות הגילוי מרצון המיועדות לאזרחי ארה"ב - אלה שמתגוררים בתחומה ומחוצה לה. מידע על תכניות אלו ניתן למצוא כאן ובאתר של ה-IRS.

 

לקריאה נוספת:

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
Shutterstock
אילוסטרציה
Shutterstock
עו"ד מירית רייף
עו"ד דייב וולף
מומלצים