שתף קטע נבחר

ארה"ב מקשיחה חוקי המס: לוותר על האזרחות שם?

חקיקה חדשה בתחום המס בארה"ב המגבירה את האכיפה על אזרחים אמריקאיים בעלי השקעות מחוץ לארה"ב, עשויה להטריד לא מעט אזרחים ישראלים המחזיקים באזרחות אמריקאית או בגרין קארד. מה עושים?

תושבי ישראל שהם גם בעלי אזרחות אמריקאית, בוחנים בימים אלה את האפשרות לוותר על האזרחות הזרה שלהם לאור חקיקה חדשה בארצות הברית העשויה להחמיר את מצבם בצורה ניכרת.

 

 

בעיקרון, אזרח ארצות הברית או מחזיק בגרין קארד אמריקאי שהוא תושבי ישראל, חייב במס ובדיווח לרשויות המס בארצות הברית, לרבות דיווח על חשבונות הבנק שלו מחוץ לארה"ב, ובכלל זה בישראל. מי שחייב בדיווח לרשויות המס בארצות הברית ולא עשה כן, מסתכן בהעמדה לדין פלילי ובתשלום המס לרבות קנסות גדולים, אשר עשויים להגיע ליותר מ-50% מהסכום המופקד בחשבון הבנק.

 

החקיקה החדשה בארה"ב

החקיקה החדשה היא תוצאה של מדיניות ממשל אובמה המבקשת להגביר את אכיפת חוקי המס האמריקאיים לגבי אזרחי ארה"ב בעלי השקעות או עסקים מחוץ לארה"ב. רבים מתושבי ישראל שהם בעלי אזרחות אמריקאית יושפעו מהחקיקה החדשה בשנים הקרובות, והדבר יחייב תכנון מס זהיר.

 

בהתאם לחקיקה החדשה בנקים שאינם-אמריקאיים, ובכלל זה בנקים בישראל, מחויבים לדווח על חשבונות בנק של הלקוחות האמריקאיים שלהם. אזרחי ארצות הברית מחזיקים בבנקים בישראל, בהתאם להערכות שונות מעל חמישה מיליארד דולר. מטרת החקיקה החדשה היא לחסום את תכנוני המס של אזרחי ארצות הברית אשר ניהלו חשבונות בנק, בין היתר בישראל, תחת חסות של סודיות בנקאית.

 

הבנקים בישראל החלו כבר ליישם את ההוראה החדשה ודורשים מהלקוחות שלהם להגיש הצהרה הכוללת חתימה על טופס ויתור על סודיות. אלא שבעלי חשבונות רבים בישראל פעלו בהתאם לתכנון מס, כזה או אחר, והם אינם מעוניינים לחשוף את פרטיהם לרשויות המס בארצות הברית.

 

זהירות מ"מס היציאה" 

מי שאינו מעוניין להיות חשוף לחקיקה החדשה יכול לוותר על האזרחות האמריקאית שלו. אלא שאזרח ארצות הברית המוותר על אזרחותו עשוי להתחייב ב"מס יציאה". המשמעות של מס יציאה היא שרואים את נכסיו של אותו אדם כאילו נמכרו יום אחד לפני הוויתור שלו על האזרחות.

 

מי שכפוף לכללי מס יציאה, מחויב במס פדראלי על רווחי הון (על בסיס כלל עולמי) מעל סכום מסוים הקבוע בחקיקה. בנוסף לחבות במס רווחי הון בארצות הברית כאמור, המוותר על אזרחותו נדרש להגיש דו"חות מס על הכנסתו הכלל עולמית במשך חמש השנים האחרונות.

 

ישראלים שרוצים לוותר על אזרחותם האמריקאית יוכלו לעשות זאת, בלא חבות במס יציאה, ובלי קשר לשאלה מה השווי שלהם, בהתקיים התנאים הבאים:

 

1. הם אזרחי ישראל מלידה, ולאחר הויתור על האזרחות האמריקאית, הם ממשיכים להיות ממוסים כתושבי ישראל.

 

2. הם היו תושבי ארה"ב לצורכי מס (לפי מבחן ה- substantial presence) במשך לא יותר מ- 10 מתוך 15 השנים האחרונות.

 

3. הם מסוגלים להצהיר תחת שבועה כי מילאו את כל החובות החלות עליהם מתוקף דיני המס האמריקאים בחמש השנים האחרונות ולשלוח ראיות לשביעות רצון רשויות המס בארצות הברית לכך.

 

לסיכום, מי שלא רוצה להסתכן בהעמדה לדין פלילי ובתשלום המס לרבות קנסות גדולים, כדאי לו לבחון את האפשרות לוותר על האזרחות האמריקאית.

 

ד"ר אבי נוב הוא עורך דין מומחה לדיני מסים ומיסוי בינלאומי , ובעליו של אתר האינטרנט הישראלי לתכנון מס בינלאומי

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה מגביר את אכיפת חוקי המס
צילום: MCT
אבי נוב
מומלצים