שתף קטע נבחר

אבא, עיקלו לי את החשבון בגלל החוב שלך

בקרוב תפוג הוראת השעה שביטלה את סנקציית המאסר לחייבי ההוצאה לפועל. פורום הוצל"פ בלשכת עורכי הדין מיהר לשלוח לשרת המשפטים ציפי לבני הצעות קיצוניות שמטרתן להקשות על חייבים: מעצר בית, עיקול חשבונות בני משפחה וקצבאות ביטוח לאומי. מה הסיכוי שהן יתקבלו?

על שולחנה של שרת המשפטים ציפי לבני מונחות בימים אלה שורת הצעות שנויות במחלוקת לשינוי חוק ההוצאה לפועל - הצעות שעלולות לעורר חרדה קשה אצל חייבים.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

בימים אלה עומד לפוג תוקפה של הוראת שעה מ-2011 שביטלה את סנקציית המאסר שהוטלה על מי שהשתמטו מפירעון חובותיהם. המטרה הייתה לבחון כיצד תשפיע ההקלה על היקף גביית החובות. לקראת תפוגת ההוראה שלח פורום ההוצאה לפועל בלשכת עורכי הדין לשרה לבני יותר מ-30 הצעות לשינוי החוק, שכולן מאפשרות לזוכים לפעול באגרסיביות יתרה נגד המשתמטים מפירעון.

 

בין השאר מציע הפורום סנקציות כגון מעצר בית, עבודות שירות, עיקולים על חשבונות של בני משפחה של חייבים, עיקול קצבאות ביטוח לאומי, הגבלות על החזקת רכב ורישיון נהיגה, וביטול העדפת מזונות הילדים.

לשכת ההוצאה לפועל (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
לשכת ההוצאה לפועל(צילום: אבי מועלם)

רוב החובות בישראל הם לתאגידים מסחריים שונים - בנקים, חברות אשראי, חברות תקשורת וכולי. רבים מחברי פורום ההוצאה לפועל מייצגים את התאגידים הללו. אמנם קיים ספק אם השרה תקבל את ההצעות, וספק גדול עוד יותר אם יצליחו לעבור לאחר מכן את בג"ץ, אבל הסיכוי הקלוש שמי מהן תסתנן לתוך החוק עלול לפגוע אנושות בצביונה הדמוקרטי של המדינה תוך פגיעה קשה בחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו.

 

מי מפחד מגירושים פיקטיביים

נפתח בהצעה לעקל חשבונות בנק של קרובי משפחה מדרגה ראשונה של החייבים במטרה למנוע מילוט הון. האם לא ברור שצעד זה יפגע אנושות בצנעת הפרט ובחופש העיסוק ויעמוד בניגוד מוחלט לחוקי הסודיות הבנקאית? אימוץ ההצעה יחשוף מידע פרטי ויוביל לסחר בנתונים כלכליים על אזרחים - נתונים שחל עליהם חיסיון מוחלט במדינות העולם המערבי.

 

לגבי ההצעה להחליש את מעמדו העדיף של חוב המזונות על פני חובות אחרים: נכון לעכשיו יש עדיפות מוחלטת להעברת כספי החייב לטובת מזונות ילדיו הקטינים על פני נושים אחרים. חברי הפורום, שכאמור חוששים ממילוט נכסים בחסות גירושים פיקטיביים, מציעים להגביל את הקדימות לחוב המזונות לחודשיים או שלושה בלבד, שלאחריהם יוכלו הנושים האחרים לקבל את חלקם בשכרו של החייב.

ציפי לבני. ההצעות על שולחנה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ציפי לבני. ההצעות על שולחנה(צילום: גיל יוחנן)

מעטים ביותר הם מקרי הגירושים הפיקטיביים שמטרתם למלט רכוש. אם עולה חשש כזה, יש לבדוק את המקרה האמור לגופו ורק אז לשקול ביטול קדימות המזונות. אחרת יתעוררו בוקר אחד ילדיהם הקטינים של החייבים למציאות מפלצתית, שבה ימנעו מהם מזונותיהם בחסות החוק ויועברו לזוכים, תאגידי הענק. עול קיומם ייפול אז על המדינה.

 

האם מעצר בית יביא לפירעון החוב?

הצעות תמוהות נוספות מבקשות לאפשר להוצאה לפועל לעקל את משכורת החייבים במלואה עד לתשלום החוב, לעקל 20% מגובה קצבת הביטוח הלאומי שלהם (במקרה שהם מקבלים קצבה), להטיל עליהם מעצר בית, לשלוח אותם לעבודות שירות ולהגדיל את סך התשלום החודשי המינימלי ל-500 שקל, שהם פי חמישה מהתשלום החודשי הנוכחי.

 

ספק גדול אם יוכל חייב לפרנס את עצמו ואת משפחתו כשכל משכורתו מעוקלת או כשהוא מחויב לעבודות שירות. יש להניח שגם יתקשה לפרוע את חובותיו בעודו נתון במעצר בית. למעשה, עבודות השירות יהפכו את החייבים לאסירים של המדינה מבלי שישולם להם שכר ראוי ומעצר הבית יוביל לכליאה ולהרעבה (בלא משפט) בחסות המדינה. גם הגדלת התשלום החודשי המינימלי עלולה לגזור כליה על משפחתו של החייב: על מה יוותרו? על תרופות או על מזון?

 

לא מן הנמנע שאישור של סנקציות מסוג זה יוביל לתוצאות טרגיות עבור החייבים, ומדובר בעשרות אלפי ישראלים. וזאת על אף שדו"חות הרשות לאכיפה וגבייה מראים שבשנתיים האחרונות דווקא חלה עליה בשיתוף הפעולה מצד החייבים, בין היתר בשל מבצעי גבייה, המוכיחים שיש דרכים יעילות ושקולות.

 

לא כל חייבי ההוצאה לפועל הם בזבזנים שאין להם תקנה או מי שקפצו מעל הפופיק. יש מי שנקלעו למצב שלא בטובתם ושלא ברצונם. האם מגיע להם להידרס עד עפר, יחד עם הדמוקרטיה ועם מערכת החוקים הישראלית?

 


פורסם לראשונה 02/05/2014 22:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: גיל לרנר
עו"ד צבי וישנגרד
צילום: גיל לרנר
מומלצים