שתף קטע נבחר

דו"ח חושף: כמה אנשים מתאבדים בישראל

נתונים חדשים של משרד הבריאות חושפים: לראשונה מאז 2007 נרשמה ירידה במספר מקרי ההתאבדויות בישראל ומדובר בשיעור מהנמוכים באירופה - אך מספר הניסיונות דווקא עלה. בקרב עולים מאתיופיה ומברית המועצות לשעבר שיעור ההתאבדויות עודנו גבוה. התוכנית הלאומית תשנה את המצב?

409 ישראלים נטלו את חייהם בשנת 2011, כך עולה מדו"ח אובדנות בישראל של משרד הבריאות. מדובר בירידה לעומת שנת 2010, אז נרשמו 480 מקרי התאבדות, וכמו כן מדובר בירידה ראשונה במספר המתאבדים מאז שנת 2007.

 

 

עוד על התאבדויות :

 

עולים חדשים מתאבדים יותר

עם זאת, נתון לא מעודד העולה מן הדו"ח הוא שיעורם הגדול של עולים חדשים בקרב המתאבדים. יותר מרבע מהמתאבדים בשנת 2011 היו עולים ממדינות ברית המועצות לשעבר, ומספרם עמד על 91 אנשים. 16 מהם, 4%, היו עולים מאתיופיה. 

 

מדובר בנתונים גבוהים לעומת אלו של ילידי הארץ: יוצאי אתיופיה מתאבדים בשיעור גבוה פי 3.9 בהשוואה לילידי הארץ, ושיעור ההתאבדויות בקרב עולים מברית המועצות גבוה פי 1.8.

 

"בשנים האחרונות המודעות לנושא האובדנות עלתה, ובצה"ל בוצעו מספר פעולות לצמצום מספר המתאבדים", מסביר את הירידה הכללית פרופ' גיל זלצמן, יו"ר המועצה הלאומית למניעת אובדנות וסגן מנהל בית החולים גהה מקבוצת הכללית. "עם זאת, מהגרים בכל העולם מתאבדים יותר, כיוון שהגירה מהווה גורם מתח ולחץ.

 

"עולים מברית המועצות לשעבר אף צורכים יותר אלכוהול וזה מעלה את הסיכון. כמו כן, המטפלים אינם בעלי הכשרה מתאימה לטיפול ביוצאי אתיופיה ולא דוברים את שפתם".

 

רוב המתאבדים - גברים

רובם המכריע של המתאבדים הם גברים - 322 לעומת 87 נשים, והשיעור לאלף הוא 12 לעומת 3. התאבדות מהווה את סיבת המוות השנייה בשכיחותה בקרב בנים בגילאי 15 עד 24, ומהווה סך הכל 18% מכלל מקרי המוות. בקרב בנות בגילאים האלו מדובר בשיעור של 13% והתאבדות מהווה את סיבת המוות השלישית.

 

על פי הדו"ח, 9% מסך האנשים שמנסים להתאבד מצליחים לעשות זאת, 16% מהגברים ו-3% מהנשים. בקרב נערים בגילאי 15 עד 17 מדובר ב-2% בלבד, ואילו בקרב בני 65 ומעלה שיעור זה עולה ל-22%.

 

בסך הכל ב-2012 היו בישראל 6,159 ניסיונות התאבדות והתאבדויות בפועל, 2,648 של גברים ו-3,511 של נשים. בעוד שמספר ההתאבדויות יורד, מספר הניסיונות דווקא עלה, ובשנים 2004 עד 2012 ממוצע הניסיונות עמד על כ-5,300.

 

56% ממקרי התאבדות של גברים בוצעו באמצעות תלייה או חנק, 13% עשו זאת עם כלי נשק כלשהו, 11% קפצו מגובה, 2% הרעילו את עצמם והשאר נקטו בשיטות שונות. בקרב נשים, 37% תלו את עצמן, 23% קפצו מגובה, 9% נקטו בהרעלה, 6% השתמשו בנשק והשאר בשיטות שונות.

9% מסך האנשים שמנסים להתאבד מצליחים לעשות זאת (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
9% מסך האנשים שמנסים להתאבד מצליחים לעשות זאת(צילום: shutterstock)
  

ישראל במצב טוב

הנתונים קשים, אך באיחוד האירופי המצב גרוע בהרבה. בישראל מתאבדות 2.4 נשים למאה אלף נפש, שיעור הגבוה רק מיוון (1.3) ומאיטליה (2.2). שיעור הגברים הוא 11.7 למאה אלף בישראל, ורק ביוון (6.2), באיטליה (8.9), בספרד (9.1) ובבריטניה (10.1) יש פחות מתאבדים.

 

המדינה שסובלת מהשיעור הגבוה ביותר של מתאבדות היא בלגיה עם 9.2 נשים למאה אלף, ובגברים מדובר בליטא עם 51.4 גברים למאה אלף.

 

לפני כחצי שנה אישרה הממשלה תוכנית לאומית למניעת התאבדויות שקידמו משרד הבריאות ושרת הבריאות יעל גרמן. במסגרת התוכנית תוקטן הגישה לכלי נשק, למקומות מסוכנים ולתרופות, יוכשרו יועצים מקצועיים שיהוו שומרי סף ויבוצעו פעולות נוספות בניסיון לצמצם את מספר ההתאבדויות.

 

"נתוני משרד הבריאות על מספר המתאבדים מוכיחים כי תופעת ההתאבדות בישראל מדאיגה", אומר ד"ר אבשלום אדרת, יו"ר עמותת "בשביל החיים", "וההערכה היא כי ישנם מקרי התאבדות רבים וניסיונות התאבדות רבים שכלל אינם מדווחים. למרבה הצער, כל אחד מאיתנו מכיר או שמע על מישהו ששם קץ לחייו.

 

"בהתנהלות נכונה, בתשומת לב, באכפתיות, ברגישות ובמתן לגיטימציה לדבר על מצוקות אנו יכולים לצמצם את תופעת ההתאבדות בישראל.

 

"אנו מברכים את שרת הבריאות יעל גרמן על נטילת המושכות, לקיחת האחריות וההחלטה לפעול באופן אקטיבי ויזום לצמצום תופעת ההתאבדויות בישראל באופן משמעותי".

 

זקוקים לסיוע נפשי? אל תהססו

  • ער"ן - עזרה ראשונה נפשית: טל' 1201

 

  • סה"ר - סיוע והקשה ברשת

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
ממוצע ניסיונות ההתאבדות עומד על כ-5,300 בשנה
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים