שתף קטע נבחר

שכטמן סיים עם קול בודד: "קלאסי"

חתן הנובל סיכם בציניות מרירה את החוויה הפוליטית הראשונה שלו. "חוויה מעניינת, לא משפילה", אמר. אתמול הצהיר שאולי יקים מפלגה

האיש שזכה בכבוד מלכים על הבמה העולמית החשובה ביותר, ספג מפלה לא פשוטה בחווייתו הראשונה בעולם הפוליטי הישראלי. חתן פרס נובל דן שכטמן קיבל קול אחד בלבד בסיבוב הראשון בבחירות לנשיאות, וסיכם בציניות מרירה: "קלאסי, פשוט קלאסי".

 

שכטמן ניהל מרוץ חריג לנשיאות כמועמד שבא מחוץ לכנסת ולזירה הפוליטית. כמו דליה דורנר, שבה בחרו 13 ח"כים בלבד, הוא ניגף אל מול השועלים הוותיקים של המשכן. איש לא הכריז על תמיכה פומבית בו, ובסופו של דבר מנע אחד מחברי הכנסת את הספרה המביכה 0 לצד שמו.

 

אתמול, במסיבת עיתונאים שכינס ברגע האחרון במשכן, הוא טען שישקול להקים מפלגה. היום, עוד לפני ההצבעה, ניכר היה שהוא די משלים עם העובדה שלא ייבחר. "זו הייתה חוויה מעניינת", אמר. "אני לא חושב שזו היתה חוויה משפילה. זה היה אתגר שלקחתי על עצמי. אתגר חשוב מאוד.

 קיוויתי מאוד ואני עדיין מקווה למהלך משמעותי ולשינוי בהתנהלות של משכן הנשיא".

 

שכטמן, בן 73, הוא פרופסור לכימיה בטכניון, אבי מדע החומרים המחזוריים-לכאורה, וזוכה פרס נובל לכימיה בשנת 2011. הוא הישראלי העשירי שזכה בפרס זה.

 

בראשית שנות ה-80, בזמן שעבד בקבוצת מחקר במרילנד, ארה"ב, גילה כי בניגוד לידע המקובל בקהילה המדעית, אין האטומים בגביש מסודרים במבנה סימטרי אלא בדפוס שונה שנחשב לבלתי אפשרי. תגליתו של שכטמן עוררה הדים רבים ואף לעג רב ונתפשה כטעות מדידה ואף כרמאות לשמה - אך בהמשך הוא הוכיח לכל מקטרגיו, וזכה בפרס היוקרתי מכולם. כעת, אם ימשיך לשחות בפוליטיקה, ינסה להראות שוב שהעקשנות משתלמת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות הכנסת
שכטמן, היום בכנסת
צילום: דוברות הכנסת
מומלצים