שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר: יותר שומות - יותר סיכון לסרטן השד

  שני מחקרים חדשים שבחנו עשרות אלפי נשים מגלים כי מספר שומות גדול יותר על העור קשור בסיכון גבוה לחלות לא רק בסרטן עור, אלא גם בסרטן השד. ההשערה: רמות גבוהות של הורמוני המין משפיעות על שני סוגי הסרטן

  עוד סיבה לשים לב לשומות: שני מחקרים חדשים קובעים כי נשים בעלות שומות רבות על עורן נמצאות בסיכון גבוה לא רק ללקות בסרטן העור, אלא גם בסרטן השד.

   

  שני המחקרים אינם מצליחים להסביר עדיין את הקשר בין השומות לבין סרטן השד, אולם התוצאות המחקריות מלמדות ששומות, כמו סרטן השד, מושפעות משינויים הורמונליים בגוף.

    

   

  נזהרים מנקודות חן :

   

  סיכון גבוה ב-35% לסרטן

  שומות ידועות כקשורות לצורה הקטלנית ביותר של סרטן העור, מלנומה. הן נוצרות באופן טבעי בגוף על ידי העור, ומרביתן מכילות את הפיגמנט מלאנין ונחשבות בלתי מזיקות. עם זאת, רופאי עור טוענים שיש לעקוב אחר השומות, כיוון שלעתים נדירות הן עלולות להשתנות ולעבור התמרה לגידול סרטני.

    

  בשני המחקרים החדשים בדקו צוותי חוקרים מצרפת ומארצות הברית נתונים מעשרות אלפי נשים שנשאלו על מספר השומות שלהן, לצד שאלות נוספות על ההיסטוריה הרפואית שלהן. החוקרים עקבו אחרי אותן נשים במשך שנים, ובחנו את השינויים הבריאותיים שעברו עליהן.

    

  במחקר האמריקני, שפורסם בגיליון האחרון של כתב העת PLoS Medicine, בדקו החוקרים מאוניברסיטאות אינדיאנה והארוורד 74,523 נשים שעבדו כאחיות בתי חולים, ועקבו אחריהם במשך 24 שנים. נמצא כי אלה שהיו בעלות 15 שומות או יותר היו בסיכון הגבוה ב-35% להיות מאובחנות כלוקות בסרטן שד בהמשך החייים.

   

  בתום 24 שנות המעקב, נשים שהיו ללא שומות היו בסיכון של 8% ללקות בסרטן השד, אולם אצל אלה שהיו בעלות 15 שומות או יותר הגיע הסיכון ל-11%.

   

  נשים בעלות יותר שומות היו גם בעלות רמות גבוהות יותר של הורמוני מין: נשים לאחר גיל הבלות, בעלות שש שומות או יותר, היו בעלות רמות הגבוהות ב-45.5% של ההורמון אסטראדיול ובעלות רמות טסטוסטרון הגבוהות ב-47.4% בהשוואה לנשים ללא שומות.

    

  במאמר נלווה, כתבו ד"ר ברברה פורמן וד"ר ויקטור קרדנס מאוניברסיטת ארקנסו כי שומות הן ככל הנראה סמן להשפעת הורמוני המין, המעלים מצדם גם את הסיכון לפתח סרטן שד.

  נשים ללא שומות היו בסיכון של 8% ללקות בסרטן השד (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  נשים ללא שומות היו בסיכון של 8% ללקות בסרטן השד(צילום: shutterstock)
   

  להשתמש בשומות ככלי סינון

  המחקר הצרפתי סיפק עוד תשובות לתעלומת הקשר בין שומות לסרטן שד: במחקר נבדקו 89 אלף נשים בגילאי 40 עד 65, החל בשנת 1990. נשים שהיו בעלות שומות רבות בתחילת המחקר היו בסיכון הגבוה ב-13% לפתח סרטן שד.

   

  לדברי החוקרים, ייתכן שיש לבדוק את מספר השומות בגופה של אישה ככלי סינון נוסף לאיתור מוקדם של נשים הנמצאות בסיכון גבוה לא רק לסרטן העור אלא גם לסרטן השד, ולייעץ לנשים אלו להקפיד על מישוש השד לאיתור גושים חשודים וביצוע ממוגרפיה מדי שנה.

    

  סרטן השד הוא אחת המחלות השכיחות בישראל ובעולם המערבי. כ-4,000 נשים מאובחנות מדי שנה כחולות בסרטן השד.

   

  אף שבחמש השנים האחרונות שיעור התחלואה בישראל יציב, חלה עלייה משמעותית בתוחלת החיים של הנשים שלקו במחלה ובאיכות חייהן. הסיבות לכך הן תוכנית האבחון המוקדם הארצית של משרד הבריאות, הטיפולים החדשים ומחקרים המעדכנים ללא הרף את פרוטוקולי הטיפול.

   


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  שומות הן ככל הנראה סמן להשפעת הורמוני המין
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים