שתף קטע נבחר

30 שנה אחרי שברח: דרש הנחה מחוב הוצל"פ

בשנות ה-80 חמק ישראלי ממשפט על מרמה וברח לחו"ל. האישום התפוגג, אבל החוב על הערבות שהופרה המשיך לתפוח. מה קבע בית המשפט?

שלושה עשורים אחרי שנמלט מהארץ והצליח לחמוק ממשפט על עבירות מרמה והפרת אמונים, אזר אזרח ישראל אומץ נדיר: הוא לא הסתפק בכך שהתיק נגדו התפוגג מסיבות פרוצדורליות שעד כה לא התבררו, אלא גם ביקש לבטל לחלוטין חוב של מאות אלפי שקלים שצבר בגלל שהפר את הערבות שאמורה הייתה להבטיח את הישארותו בישראל אי שם בשנות ה-80.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

המקרה שלו נדון בשלוש ערכאות, ולבסוף הוא נדרש רק 150 אלף שקל, במקום החוב המקורי שעמד על 641 אלף שקל.

 

ראשית הפרשה ב-1985: נגד אלעזר ענבל נפתחה חקירה פלילית אך הוא קיבל מהמשטרה היתר לצאת מהארץ לאחר שחתם עם אדם נוסף על ערבות בסך 15 מיליון שקלים ישנים. אלא שבשל תקלה, על המסמך לא צוינו תנאי הערבות למעט סכומה.

 

בספטמבר 1986 הוגש נגד ענבל כתב אישום, אלא שהוא כבר שהה בחו"ל, ולמעשה לא חזר לישראל במשך עשור שלם. המדינה דרשה שהערב הנוסף ישלם את סכום הערבות, אך נדחתה על ידי בית משפט בשל אי תקינות המסמך המקורי.

 

ענבל חזר לישראל ב-1995 אך מסיבה לא ברורה לא הוגש נגדו כתב אישום מחודש על העבירות מהעשור הקודם, ומאז הוא יצא וחזר לארץ כאוות נפשו. מה שהוא לא ידע זה שהוצאה לפועל פתחה נגדו תיק בשל חוב הערבות שלא שולם עדיין.

 

לטענת ענבל, על החוב להוצאה לפועל נודע לו רק ב-2013, והוא פנה לבית משפט השלום בתל אביב בדרישה לבטל אותו בהסתמך על אי תקינות מסמך הערבות המקורי. תביעתו נדחתה, אבל בערעור שהגיש הסכים המחוזי להפחית את החוב ל-150 אלף שקל. ענבל לא ויתר ופנה לעליון בבקשה למחוק את החוב כליל.

 

כאן עצר מזלו של החייב. השופטת דפנה ברק-ארז דחתה אותו וקבעה שביטול החלטה על חילוט ערובה יתאפשר רק בנסיבות חריגות, כאשר מוצג טעם משכנע לאי התייצבותו של בעל הדין לדיון או כדי למנוע עיוות דין. אלא שכאן, סברה השופטת, ענבל לא הצדיק את אי התייצבותו למשפט.

 

לדבריה לא נגרם לו עיוות דין, בהתחשב בכך שנמלט מאימת הדין במשך שנים רבות, הפר את האמון שניתן בו, ובסופו של דבר זכה למחילת חוב לא מבוטלת בהחלטת המחוזי.

 

  • לקריאת ההחלטה המלאה – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • עו"ד שוש ריבר עוסקת בהוצאה לפועל
  • הכותבת לא ייצגה בתיק
  • ב"כ המבקש: עו"ד חיים משגב
  • ב"כ המשיבה: עו"ד איתמר גלבפיש

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים