שתף קטע נבחר

ביהמ"ש נגד בדיקה שטחית של ההוצאה לפועל

מובטלת שנקלעה למצב כלכלי קשה ולחובות לכמה חברות ביקשה איחוד תיקים, אבל נדחתה בהוצל"פ בטענה שלא תוכל לעמוד בתשלומים. שופטת קבעה שההחלטה לא מנומקת והורתה לזמן אותה לחקירת יכולת

אם לתינוק כבן שלושה חודשים, מובטלת, המתגוררת בדירה שכורה עם בעלה ואמה, נקלעה למצב כלכלי קשה ולא הצליחה לעמוד בהתחייבויותיה. היא צברה חובות של כ-30 אלף שקל לסלקום, פלאפון, פרטנר, כ.א.ל וישראכרט. חמש הנושות פתחו נגדה, כל אחת בנפרד, תיק הוצאה לפועל.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

האישה, שידעה שלא תוכל לשלם את חובותיה בבת אחת, פנתה לרשמת ההוצאה לפועל וביקשה להכריז עליה כעל חייבת מוגבלת באמצעים. המשמעות היא שהתיקים יאוחדו והיא תשלם את החוב המאוחד בתשלום חודשי שיותאם ליכולותיה הכלכליות. הרשמת דחתה את הבקשה משום שלעמדתה האישה לא תעמוד בתשלומים.

 

החייבת לא ויתרה וערערה על ההחלטה בבית משפט השלום בכפר סבא. היא טענה שרק אם ייקבע לה תשלום חודשי שתוכל לעמוד בו, היא תצליח להסדיר את הפן הכלכלי בחייה.

 

למעט ישראכרט, שכלל לא הגיבה לבקשה, שאר הנושות הותירו את ההכרעה לשיקול דעתה של סגנית נשיאת בית המשפט, השופטת רחל קרלינסקי.

 

השופטת ציינה שאמנם חוק ההוצאה לפועל נועד להגן על הנושים על מנת שיוכלו לקבל את כספם חזרה, אך בד בבד גם על חייבים שאינם יכולים לעמוד בחובותיהם. בדיוק לשם כך, קבעה, ישנם הכלים של איחוד תיקים והגבלת אמצעים (שמשמעותם צו עיכוב יציאה מהארץ, הגבלה חמורה בבנק ישראל ועוד). ההגנה על המבקשת, הדגישה השופטת, לא תשחרר אותה מעול החובות, אלא תתמרץ אותה לפרוע אותם.

 

150 שקל בחודש

השופטת הוסיפה שבקשת האישה נדחתה בהוצאה לפועל מבלי שנעשתה בדיקה מעמיקה בדבר יכולתה לשלם סכום חודשי: נראה כי אף שמדובר באישה חסרת אמצעים, יש לה ולמשפחתה יכולת מסוימת, גם אם דלה,

לעמוד בתשלום מאחר שלא מדובר בחובות בהיקף אדיר.

 

משכך בוטלה החלטת רשמת ההוצאה לפועל. השופטת הכריזה על המבקשת כחייבת מוגבלת באמצעים והורתה לזמנה לחקירת יכולת, שם ייבחן מצבה הכלכלי לעומקו, וניתן יהיה לקבוע מהו סכום התשלום החודשי שבו תוכל לעמוד. עד אז, תשלם המבקשת 150 שקל לחודש לכיסוי חובותיה.

 

חשוב להבין שלחייב בהוצאה לפועל יש כמה אפשרויות לסילוק חובותיו. אחת מהן היא לאחד תיקים בהליך רגיל שבו נדרש החייב לשלם כל חודש 3% מסך כל החובות (במקרה זה 900 שקל). במידה שהחייב לא יכול לעמוד בכך עומדת לפניו האפשרות השנייה: הוא יוכרז חייב מוגבל באמצעים, תיקיו יאוחדו באופן אוטומטי ויוטלו עליו הגבלות.

 

במקרים שבהם חייב מוגבל באמצעים מנציח את חובותיו עקב צו התשלומים הנמוך ביחס לגובה החובות - מצב שאינו טוב לא לחייב ולא לנושה - אז רשאי רשם ההוצאה לפועל להפנות את החייב להליך של פשיטת רגל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
לשכת ההוצאה לפועל
צילום: אבי מועלם
מומלצים