שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צה"ל מקים מערך לסיכולים ממוקדים בסוריה
  קצין בכיר בתותחנים הסביר כי הצבא מקים בימים אלה "תאי תקיפה" על גבול סוריה לפי המודל שברצועת עזה. קצין בכיר: העמדות נועדו "לקצר טווחים וזמנים" של כוחות

  כחלק מהתמודדותו עם האיומים באזור, משלים צה"ל בגזרת רמת הגולן הקמת "תאי תקיפה", מעין עמדות שמאוישות בעת הצורך ואמורות לנטרל התקפה נקודתית נגד ישראל לאורך הגבול ולאפשר לצבא לבצע סיכולים לפי המודל שכבר קיים ברצועת עזה. שלשום נהרג באזור נער בן 13 ושלושה אחרים נפצעו מירי של טיל קורנט, ככל הנראה על-ידי חיילים בצבא סוריה.

  אזור התקרית הקטלנית בצפון, שלשום
  אזור התקרית הקטלנית בצפון, שלשום

   

  התקרית ברמת הגולן. דיווח באולפן ynet    (צילום: אבי חי, אסי כהן ועידו בקר)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  "חופות האש", לשון הצבא, יוקמו באוגדה המרחבית 210, שהוקמה לאחרונה כדי לפעול באזור הגבול עם סוריה. עמדות דומות כבר הוצבו בתחומי אוגדת עזה ומתאמות בין גורמים צבאיים שונים בבואם להתמודד עם התקפה על כוחות צבא. התיאום - בין היתר בין האוגדה, חיל האוויר וכולי - מאפשר הפעלת אש מהירה יחסית ונטרול של התוקפים.

   

  תאי התקיפה מאוישים בעת הצורך ובכפוף להערכת מצב וסיכונים. הם יוקמו תחת פיקוח חיל התותחנים ואמורים יהיו לייעל את פעילות האוגדה החדשה בפיקוד תת-אלוף אופק בוכריס. על היחידה החדשה יהיה אחראי מפקד סיוע אש, קצין תותחנים בדרגת אלוף-משנה, שפיקד בעבר על אגד תותחנים.

   

  "המטרה של 'חופת אש' היא לקצר טווחים וזמנים תוך הפללה ברורה של האויב, וסנכרון מהיר בין כלל הכוחות והמפקדים שמחליטים", הסביר קצין בכיר בחיל התותחנים. "ניישם בגולן את כל הידע שלמדנו וצברנו בעזה. זה אותו הקונספט".

   

  בפיקוד הצפון מתחקרים כיצד החוליה של הצבא הסורי לא זוהתה מיד לאחר שירתה את טיל הנ"ט משטח שנחשב למישורי וקל יחסית לשליטה בתצפית. הכוננות הגבוהה לאורך רצועת הגבול צפויה להימשך לפחות ביממה הקרובה מחשש לירי תגובה מסוריה על התקיפה הלילית של חיל האוויר. בתקיפה, כך על-פי הסורים, נהרגו ארבעה בני אדם.

   

  חייל סורי ירה

  מוקדם יותר אמר גורם ביטחוני בכיר ל-ynet כי יש כעת ודאות מוחלטת שהטיל שפגע בבני משפחת קראקרה ליד גדר המערכת ברמת הגולן נורה מעמדת צבא סורית על ידי חיילים במדים ובתפקיד. היורה, כנראה היורים, היו אנשי צבא סורים מחטיבה 90. צה"ל תקף מפקדות ועמדות ארטילריה של החטיבה עוד לפני שהמידע הזה התברר לחלוטין.

   

  לאחר האירוע העריכו בקהילת המודיעין כי היורים היו אנשי מיליציות שמופעלות על ידי חיזבאללה או בסיועו ונלחמות לצד משטר אסד. ההנחה הייתה שלצבא הסורי יש אינטרס להימנע מעימות עם ישראל כיוון שהדבר עשוי להחליש אותו מול המורדים. כעת בודקת הקהילה את הנחות היסוד הללו מחדש.

   

  אחת הסברות היא שהירי היה יוזמה של קצין או חיילים ללא אישור מגבוה. הטיל נגד טנקים - דגם חדש של "קורנט" - התפוצץ על גדר המערכת

   ורסיסיו, יחד עם חלקי המתכת של הגדר עצמה, פגעו בישראלים, כיוון שמערכת הטיל מצוידת במיכשור הנחיה ועקיבה אוטומטיים שמאפשרים דיוק בפגיעה בטווחים של עד עשרה ק"מ.

   

  הטיל נורה ממרחק קצר, עובדה שמחמירה את משמעות האירוע. כעת ייתכן שבצה"ל יצטרכו לשנות את הוראות ההתנהלות והפעולות הננקטות לאבטחת הגדר. בעבר היה לפחות מקרה אחד של חייל סורי שירה ממקלע כבד ביוזמתו לעבר ג'יפ סיור צה"לי שנע ממערב לגדר. ייתכן שכאן מדובר במקרה דומה, אף כי חמור יותר בגלל כלי הנשק שבו השתמשו. גורם מדיני ביטחוני הסביר כי ייתכן מאוד שהאירוע התאפשר מפני שבצבא הסורי קיימת התרופפות משמעת חמורה שאובחנה כבר לפני יותר משנה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "צה"ל מקים מערך לסיכולים ממוקדים בסוריה"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מוצר השנה
  מומלצים