שתף קטע נבחר

חיל האוויר תקף 9 מטרות של צבא סוריה

ישראל לא הבליגה על הפיגוע אתמול, שבו נהרג נער בן 13 מפגיעת טיל שנורה מסוריה. חיל האוויר תקף תשע מטרות צבאיות בגולן הסורי ובהן מפקדת חטיבה 90 ועמדות תותחים. בנוסף נורו טילי תמוז לעבר המטרות. גורם צבאי בכיר הבהיר הבוקר כי לצה"ל "אין כוונה להסלים את המצב בצפון"

התגובה הישראלית לפיגוע הקטלני אתמול בצהריים לא איחרה לבוא והיא כנראה המשמעותית ביותר מאז פרוץ מלחמת האזרחים בסוריה: חיל האוויר תקף הלילה (יום ב') תשע מטרות של צבא סוריה בגולן הסורי. בצה"ל אמרו כי המטרות שייכות לצבא הסורי וכוללות מוצבים ועמדות תותחים. זוהו פגיעות מדויקות במטרות. בנוסף נורו טילי תמוז לעבר המטרות. גורם צבאי בכיר הבהיר הבוקר כי לצה"ל "אין כוונה להסלים את המצב בצפון וריכוז המאמץ הוא ביהודה ושומרון".

 

תושבים בצפון הארץ דיווחו על הדי פיצוצים שנשמעו מעבר לגבול. אתמול ירו טנקים לעבר שטח סוריה, לאחר הפיגוע שבו נהרג הנער מוחמד קראקרה (13) מעראבה.

 

מאחורי הפיגוע בגולן: נאמני אסד וחיזבאללה  / רון בן-ישי

 

התקיפה אירעה מעט לאחר חצות. מטוסי חיל האוויר שיגרו פצצות לעבר מטרות של הצבא הסורי בחלקו הסורי של רמת הגולן. גורמי אופוזיציה סוריים טוענים כי מדובר בתקיפות על מוצבים של צבא סוריה. הם טענו כי הותקפו שלוש פלוגות ומפקדת חטיבה 90 בצבא סוריה, ששוכנת באזור אל-כום בקוניטרה. גורם צבאי בישראל אמר כי הותקפו שני מוצבים של מפקדת חטיבה 90 של צבא אסד ועמדות תותחים שהושמדו. הוא ציין כי השטח שממנו נורה הטיל אתמול נמצא במרכז החיכוך בין הצבא למורדים, וכי האחריות מוטלת על הצבא הסורי. נכון לעכשיו לא ידוע על נפגעים בתקיפה הזו.

 

צה"ל מגיב. תמונה שפרסמו בלילה גולשים סורים ברשתות החברתיות ()
צה"ל מגיב. תמונה שפרסמו בלילה גולשים סורים ברשתות החברתיות
מצה"ל נמסר: "הירי אתמול הוא מעשה התגרות חמור ביותר, המבוצע כהמשך לכמה פיגועים במהלך החודשים האחרונים נגד כוחות צה"ל במרחב הגבול בכלל ובאזור זה בפרט. צה"ל יפעל בנחישות בכל דרך ובכל זמן שיראה לנכון כדי להגן על תושבי מדינת ישראל". בישראל מאשימים את הצבא הסורי שלא מנע לכל הפחות את הירי לעבר ישראל.
 

בהודעת שר הביטחון משה (בוגי) יעלון נאמר כי "הלילה תקף צה"ל והשמיד כמה מטרות של צבא סוריה. התקיפה בוצעה בעקבות התקרית החמורה אתמול שבה נהרג הנער הישראלי מוחמד קראקרה ונפצעו שניים נוספים. אנו רואים במשטרו של בשאר אסד ובצבא סוריה אחראים לנעשה מהשטח שבשליטתם, ונוסיף להגיב בצורה תקיפה וקשה נגד כל פרובוקציה ופגיעה בריבונותנו". לדברי יעלון, "אנו עדים בתקופה האחרונה לניסיונות חוזרים ונשנים לפעול נגד ישראל מתוך השטח שבשליטת משטר אסד. לא נסבול פגיעה באזרחי ישראל ובכוחות צה"ל, ונגבה מחיר כבד מכל מי שינסה לשבש את חיינו, בין שמדובר בצבא סוריה ובין שמדובר בגורמי טרור הפועלים מהשטח הסורי". 

צה"ל ערוך בגבול סוריה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
צה"ל ערוך בגבול סוריה(צילום: AFP)
 

הערכות: סוריה תגיב

פרשננו רון בן ישי מוסיף: בהסתמך על ניסיון העבר ועל הערכות שונות, סוריה תגיב על התקיפה הלילה, אולם תעשה את זה באמצעות "שליחים" ולא ישירות על ידי צבא סוריה. התגובה תהיה בגולן. בעבר התגובה על תקיפות צה"ל התבצעה בידי קבוצות חמושות שחיזבאללה מארגן ופועלות בחסות צבא המשטר של בשאר אסד, אם כי לא ישירות בפקודתו. בין הקבוצות הללו ישנן דרוזיות וגם פלסטיניות. אחת מהן ירתה לפני כמה שבועות רקטות אל מוצב בחרמון, וסביר להניח שתגובת הנקם הסורית תהיה אף היא באזור רמת הגולן, דבר המחייב את צה"ל להיערך ולהכפיל את אמצעי המודיעין. העובדה שירי טיל שעשה מסלול ארוך של יותר משבעה קילומטרים ברמת הגולן לא נצפתה על-ידי צה"ל מחייבת בדיקה משום שטיל כזה נע לעבר המטרה עם להבה ברורה וגדולה בזנבו שמאפשרת עקיבה אחריו.

 

כבר אמש רמז גורם צבאי כי צה"ל שוקל להגיב על הפיגוע שבו נהרג הנער. בדיקות שנערכו אמש בפיקוד הצפון העלו כי הנקודה שממנה בוצע ירי טיל

 הנ"ט המתקדם מסוג קורנט הייתה בשטח שהשליטה בו מתחלקת בין המורדים לצבא הסורי. הבדיקה העלתה עוד כי החוליה שביצעה את הירי זיהתה היטב את שני כלי הרכב הישראליים בתל-חזקה, מבעד לגדר החדשה באזור.

 

בצבא מעריכים עוד כי הפיגוע בגבול הסורי אירע בלי קשר להתפתחויות האחרונות ברצועת עזה או ביהודה ושומרון. בתחקיר המלא תתבצע בדיקה כיצד החוליה שביצעה את הירי לא זוהתה על ידי תצפיות צה"ל בגזרה. השטח שבו אירעה התקרית הוא מישורי וקל יותר לשליטה בתצפית לעומת המרחב ההררי והטרשי בצפון רמת הגולן, שנוצל היטב על ידי החוליה שביצעה את פיגוע המטען נגד כוח הצנחנים לפני כמה חודשים ליד מג'דל שמס. 

 

התקיפה הקודמת בסוריה אירעה לפני כשלושה חודשים, אז תקפו מטוסי חיל האוויר ארבע מטרות של צבא סוריה בדרום המדינה בתגובה לפיצוץ מטען חבלה בגבול רמת הגולן, שגרם לפציעתם של ארבעה חיילים - אחד מהם במצב קשה. מצה"ל נמסר אז כי זוהו פגיעות ביעדים, בהם מחנה אימונים, סוללות ארטילריה ומפקדות של הצבא הסורי בגולן הסורי. בהודעת הצבא מחודש מרס הודגש כי גורמי ביטחון סוריים אפשרו וסייעו לפעילות נגד כוח צה"ל בגדר הגבול, ושר הביטחון הטיל את האחריות על משטרו של הנשיא בשאר אסד.

 

במקביל נערך צה"ל גם להסלמה בזירה הדרומית. גורם צבאי בכיר אמר כי "נערכנו בימים האחרונים לאפשרות שמשהו יתפתח ברצועה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תקיפה בסוריה. צילום שפורסם בטוויטר
מומלצים