שתף קטע נבחר

אפליה בעבודה: 13% התלוננו על מילואים

נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה הציגה בכנסת דו"ח לסיכום פעילותה בשנה שעברה: רוב התלונות הן של נשים על התנכלות מעסיקים הן על רקע הריון, טיפולי פוריון ולידה, ורוב התלונות של גברים - על שירות מלואים

כשני שלישים מהתלונות על אפליה בעבודה שהתקבלו אשתקד בנציבות שוויון הזדמנויות בעבודה היו של נשים, כאשר 60% מתוכן היו על רקע הריון, טיפולי פוריות והורות. בקרב הגברים, עילת ההתנכלות השכיחה ביותר (13%) היתה על רקע שירות מילואים. כך עולה מדו"ח סיכום פעילות הנציבות לשנת 2013, שהוצג היום (ג') בוועדת העבודה והרחווה של הכנסת.

 

עוד על אפליה בשוק התעסוקה - בערוץ קריירה :

 

את הנתונים הציגה לוועדה נציבת שוויון הזדמנויות בעבודה, עו"ד ציונה קניג-יאירי. מהדו"ח עולה כי הנציבות טיפלה בשנה שעברה ב-904 פניות של עובדים שביקשו את התערבותה, בעקבות התנכלות המעסיקים ופגיעה בזכויותיהם. 

 

בתוך כך, 42% מהפניות היו עקב פיטורים מהעבודה, 22% על הרעה בתנאי העבודה ו-19% בעניין קבלה מותנית לעבודה. מתוך הפניות עקב פיטורים, 56% היו על אפליה מחמת היריון, 8% בנושא שירות מילואים ו-7% בנושא הורות, טיפולי פוריות וגיל.

 

במהלך הדיון תקף ח"כ משה גפני (יהדות התורה) את הנציבה על התנגדותה להצעת חוק שהגיש בנושא שילוב חרדים בעבודה בשירות הציבורי. "יש לי ספק גדול בתמיכתך בשילוב חרדים בעבודה, כשאלפי חרדים מתחננים לצאת לעבודה ולא אחת אינם מתקבלים בגלל היותם חרדים", אמר. "טיעוניך נגד הצעת החוק לא עלו בהצעות חוק לשילוב אוכלוסיות אחרות".

 

הנציבה אמרה בתגובה, כי "אני תומכת מאוד בשילוב חרדים בשוק העבודה, אבל דרושה הכנה רבה לצורך כניסתם לשוק העבודה והעדפה מתקנת לא תהיה בהכרח יעילה. אני תומכת בהקצאת תקנים ייעודיים, ובכל מקרה ועדה שמינתה הממשלה לבדיקת שילוב החרדים טרם גיבשה מסקנותיה, וראוי להמתין עד לסיום עבודתה".

 

מ"מ יו"ר הוועדה, ח"כ עדי קול (יש עתיד), הדגישה בסיכום הדיון דווקא את האפליה ה"בולטת" של האוכלוסייה הערבית בתעסוקה ואת הצורך לתת להם מענה מיוחד. בנוסף היא ביקשה משר הכלכלה להרחיב סמכויות הנציבות לשוויון הזדמנויות בעבודה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים