שתף קטע נבחר

צילום: דובר צה"ל

התפתחות דרמטית בפרשת החטופים; הקבינט יתכנס

הסריקות אחר החטופים נמשכות ומתמקדות באזור מסוים ליד בית כחיל. הקבינט המדיני-ביטחוני יכונס הערב לישיבה מיוחדת. גורם ביטחוני בכיר נשמע הביע פסימיות: "נערכים לפשיטה כשיגיע המידע המודיעיני הנחוץ". בסביבת בתי המשפחות ניכרה הערב תחושה קשה

באזור חלחול ובית כחיל שמצפון לחברון מתקיימים הערב (ב') חיפושים נרחבים אחר שלושת הנערים החטופים. הפרות סדר נרשמו בחלחול. צה"ל השיב באמצעים לפיזור הפגנות וכן הזרים לאזור כוחות גדולים וחסם חלקים ממנו לתנועה. גורם ביטחוני אמר מוקדם יותר היום בנושא: "גם היום נמשכות הסריקות בגדה צפונית לחברון במקביל למעצרים של קרוביהם של שני החוטפים. יחידות ההתערבות המיוחדות עדיין נערכות לפשוט על מקום המסתור של החוטפים כאשר יגיע המידע המודיעיני הנחוץ".

 

 

הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ, מפקד פיקוד מרכז אלוף ניצן אלון, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, ודובר צה"ל, תא"ל מוטי אלמוז, מקיימים בשעה זו הערכת מצב בשטח צפונית לחברון.

 

הערב ב-21:30 אמור הקבינט המדיני-ביטחוני להתכנס לישיבה מיוחדת. כל דיוני המליאה בכנסת שהחלו בשעות האחרונות, הופסקו וכן הצבעות שתוכננו הערב, בוטלו. כל דיוני ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת מחר בוטלו גם כן.

 

בסביבת בתי המשפחות ניכרה הערב תחושה קשה. רבים מתכנסים ליד בתי שלוש המשפחות, והאווירה מתוחה. לצדם נמצאים גם כוחות משטרה. גיל-עד שער (16) מטלמון, נפתלי פרנקל (16) מנוף איילון ואייל יפרח (19) מאלעד נחטפו מהטרמפיאדה באלון שבות בגוש עציון לפני כשבועיים וחצי. ימים ספורים לאחר החטיפה הותר לפרסום כי אחד החטופים התקשר למשטרה שניות לאחר שעלה על הרכב ואמר "נחטפנו". בהמשך הודיע שב"כ שהחוטפים הם מרואן קוואסמה (29) ועמאר אבו עיישה (33) מחברון, שני מחבלים פלסטינים מחמאס שריצו תקופת מאסר בכלא הישראלי בעבר.

כוחות הביטחון בצומת חלחול הערב (צילום: סוכנות תצפית)               (צילום: דוד סעייד - סוכנות תצפית) (צילום: דוד סעייד - סוכנות תצפית)
כוחות הביטחון בצומת חלחול הערב (צילום: סוכנות תצפית)

(צילום: סוכנות תצפית)         (צילום: דוד סעייד - סוכנות תצפית) (צילום: דוד סעייד - סוכנות תצפית)
(צילום: סוכנות תצפית)

(צילום: סוכנות תצפית)      (צילום: דוד סעייד - סוכנות תצפית) (צילום: דוד סעייד - סוכנות תצפית)
(צילום: סוכנות תצפית)

  

בימים האחרונים דעך המבצע ביהודה ושומרון, בעוד שהירי בדרום נמשך, ובעקבותיו גם פעילות צה"ל ברצועת עזה. הלילה והבוקר התפוצצו 16 רקטות קסאם התפוצצו - רובן בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול. נזק קל נגרם לשני בתים ביישוב במועצה האזורית שדות נגב. אמש תקף צה"ל חוליית מחבלים שעמדה לשגר רקטות מהרצועה, והפלסטינים דיווחו כי בתקיפה נהרג איש הזרוע הצבאית של חמאס.

 

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון סייר אחר הצהריים (ב') בעוטף עזה וביקר במפעל הצבע שעלה באש מפגיעת הרקטה במוצאי שבת. יעלון אמר: "חמאס אינו מעוניין בהמשך ההסלמה ומעביר את המסרים הללו באמצעות המצרים".

 

הוא הוסיף: "הצד השני שילם וישלם מחיר כבד עד שיגיד די. אנו נערכים לאפשרות החמורה יותר, אבל הצד השני לא מעוניין בכך. יש ברצועה זרמים וארגונים רבים. טפטוף רקטות לא מקובל עלינו. חמאס פועל ברוב ימות השנה נגד הגורמים שיורים ואוכף את הבנות 'עמוד ענן'. אלה בעזה החושבים שבגלל הפעילות הרבה שלנו ביהודה ושומרון אין לנו כוחות מספיק בעוטף עזה – טועים". המפעל באזור התעשייה בשדרות נשרף כליל וארבעה בני אדם נפצעו.

 

יעלון קשר בין הרשות הפלסטינית לירי מעזה: "חמאס הוא הריבון והאחראי ברצועה, אבל גם לאבו מאזן נוצרה אחריות על הנעשה ברצועה".

 

בנושא המצב השברירי בעיראק בגלל פלישת ארגון דאעש אמר יעלון: "אפשר רק לחשוב מה היה קורה לו היינו מוציאים את צה"ל מאיו"ש בזמן שבו הכוחות העיראקים, המצוידים בטנקים ובתותחים, ברחו מהם (מדאעש)". יחד עם זאת, גורם בטחוני בכיר ציין כי בישראל מודאגים פחות מהתקדמות דאעש לכיוון ירדן וכי גם הירדנים עצמם מודאגים פחות היות שמטוסים איראניים וסוריים פועלים נגד הארגון.

 

מורן אזולאי השתתפה בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
החיפושים בימים האחרונים
צילום: רויטרס
צילום: אביהו שפירא
השר יעלון (ארכיון)
צילום: אביהו שפירא
מומלצים