שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  הבורסה בת"א ננעלה בעליות של 0.6%

  מדד ת"א 25 עלה ב-0.7%, ת"א 100 עלה ב-0.6%; לאומי התחזק ב-2.1%, החברה לישראל עלתה ב-1.9%, שופרסל איבדה 2.8%, מזור נפלה ב-5.3%. מזרחי טפחות בעקבות נתוני התעסוקה בארה"ב: "אין לשלול שהריבית תעלה עוד השנה"

  יום הפעילות האחרון של השבוע בבורסה בתל-אביב ננעל במגמה חיובית: מדד ת"א 25 עלה ב-0.6%, מדד ת"א 100 עלה ב-0.7% ומניות הבנקים טיפסו ב-1.3%. התאמת המשקלות במדדים הקפיצה את מחזור המסחר שהסתכם ב-1.56מיליארד שקל. מניית טבע ריכזה את המחסור הגבוה בבורסה, 201 מיליון שקל, בעקבות התאמת המשקלות האמורה. יום מאכזב לתאגיד אי.די.בי פתוח: המניה ירדה ב-2.3%, דסק"ש איבדה 2.4%, שופרסל ירדה ב-2.8% וסלקום נחלשה ב-0.2%.

   

  ברקע המסחר

  המדדים המובילים בבורסות וול סטריט בניו-יורק נפתחו בעליות של כ-0.3%.

   

  עמית רוזנצויג, מנהל השקעות בכיר בהלמן אלדובי: "השוק המקומי נסחר ביציבות תוך המשך מחזורים נמוכים בבורסה המקומית. השווקים הגלובליים נמצאים בעמדת המתנה לנתון האבטלה בארה"ב כאשר הצפי הינו לתוספת של 220 אלף משרות ושיעור אבטלה של 6.3%. נתון חיובי יאושש את הצפי כי הכלכלה האמריקאית עולה על מסלול צמיחה והתאוששות עובדה אשר תטיב עם שוק המניות ותוביל לעליית תשואות באג"ח ארה"ב לעשר שנים. בהיעדר דוחות חברות השווקים ימשיכו לשים דגש לנתוני המאקרו מכיוון ארה"ב והצהרות הפד בנוגע לתזמון העלאת הריבית".

   

  נתונים מעולים בארה"ב: למשק האמריקאי נוספו 288 אלף משרות חדשות בחודש יוני, כך עולה מדו"ח התעסוקה שפרסם משרד העבודה בארה"ב. פרסום הנתונים הוקדם ביום, באופן חד פעמי, בשל חופשת ה-4 ביולי שתתקיים מחר. צפי האנליסטים היה לתוספת של 214 אלף משרות חדשות, לעומת 217 אלף משרות חדשות שנוספו בחודש מאי. שיעור האבטלה בחודש יוני עמד על 6.1%, כאשר צפי האנליסטים היה כי שיעור האבטלה ביוני ישאר ברמה זהה לזו של חודש מאי - 6.3% מכוח העבודה.

   

  רונן מנחם מנהל מחלקת השקעות ואסטרטגיה במזרחי-טפחות: "התמונה התעסוקתית בארצות הברית משתפרת. מקובל להניח כי נחוצה תוספת של 250 אלף משרות לחודש כדי שהכלכלה בארה"ב תגדל בקצב בר קיימא. לדברי יושבת ראש הפד, ג'נט ילן, מדיניות הריבית מכוונת בראש ובראשונה לנושא התעסוקה. לכן, הנתון החדש מגדיל משמעותית את ההסתברות לכך שהריבית בארצות הברית תעלה מוקדם מאשר מאוחר. אם יהיו נתונים דומים בהמשך, אין לשלול שהריבית תעלה עוד השנה".

   

  הריבית באירופה נותרה ללא שינוי ברמה של 0.15%.

   

  מניות במרכז

  יום מוצלח במיוחד למניית החברה לישראל על רקע פסק הדין שקבע שהעברה של עד 35% ממניות החברה הבת צים לא דורשת את הסכמת המדינה. צים ביקשה מביהמ"ש שתשונה מגבלת העבירות שבמניית הזהב של המדינה, כך שבמקום מתן וטו למדינה על החזקה או העברה של מעל 24% מהמניות, בעלי המניות של צים יוכלו להחזיק ולהעביר עד 50% מהמניות ללא אישור המדינה. ביהמ"ש ביהמ"ש דחה את טענת חוסר הסמכות שהעלתה המדינה, והעלה כאמור את מגבלת העבירות ל-35%.

   

  טבע הגישה עתירה לבית המשפט בארה"ב בשם הציבור בנוגע ליכולת לאשר גרסאות גנריות של קופקסון. מדובר בפעם השישית שבה טבע מנסה לבצע מהלך משפטי תחת השם citizen petition, שהוא הליך ניתן לדרוש מהרגולטור לבחון פעולה העשויה להוביל לנזק בלתי הפיך. בעתירה עצמה השוותה טבע בין הקופקסון לבין כמה גרסאות גנריות לקופקסון.

   

  עמית רוזנצויג, מנהל השקעות בכיר בהלמן אלדובי: "השוק המקומי נסחר ביציבות תוך המשך מחזורים נמוכים בבורסה המקומית. השווקים הגלובליים נמצאים בעמדת המתנה לנתון האבטלה בארה"ב כאשר הצפי הינו לתוספת של 220 אלף משרות ושיעור אבטלה של 6.3%. נתון חיובי יאושש את הצפי כי הכלכלה האמריקאית עולה על מסלול צמיחה והתאוששות עובדה אשר תטיב עם שוק המניות ותוביל לעליית תשואות באג"ח ארה"ב לעשר שנים. בהיעדר דוחות חברות השווקים ימשיכו לשים דגש לנתוני המאקרו מכיוון ארה"ב והצהרות הפד בנוגע לתזמון העלאת הריבית".

   

  מניות קבוצת אשטרום ואינרום נכנסו היום למדדי הבורסה, ובכל מדד אליו נכנסת מניה חדשה מתבצעת התאמת "פקטור משקל מקסימאלי" למניות המדד. כתוצאה מכך, המשקולת היחסית של טבע ושל פריגו במדד תל אביב 100 תחזור להיות 10% מהמדד. כיוון שהמשקולת של שתי המניות במדד היא מעל ל-10.5%, מניית פריגו צפויה להיצע מהותי של 78 מיליון שקל ומניית טבע צפויה להיצע של 64 מיליון שקל. הקטנת המשקולת היחסית של טבע ופריגו במדד תל אביב 100 מגדילה את המשקולת היחסית של יתר מניות המדד והיא הגורם לביקוש המצרפי.

   

  מנדלסון מוכרת את חברת דודסון ב-110 מיליון דולר. מנדלסון תרשום רווח של 23.8 מיליון דולר כתוצאה מהעסקה.

   

  קבוצת נץ רכשה במאי 2012 את השליטה במנדלסון לפי שווי חברה של כ-124 מיליון שקל, וכעת מוכרת חלק מהפעילות של מנדלסון בשווי הגבוה פי 3. צבי איציק, מנכ"ל קבוצת נץ ויו"ר דודסון: "האקזיט של פעילות מנדלסון בארה"ב ממחיש את היכולות של הקבוצה להשביח ערך בחברות. בכוונתנו להמשיך להשביח את הפעילות של מנדלסון תשתיות בישראל. זאת, במקביל לאיתור השקעות נוספות אשר יציפו ערך לבעלי המניות בחברה".

   

  רוצה להצטרף למגרש של הגדולים: אברות תעשיות הודיע כי היא בוחנת אפשרות לגיוס הון על ידי הנפקה לציבור של ניירות ערך של החברה, שיאפשרו הגדלת החזקות הציבור וחזרה להיסחר ברשימה הראשית. אברות עוסקת בייצור ושיווק של צנרת. החברה נוסדה ב-1987 על ידי קיבוץ בארות יצחק. החברה התרחבה באמצעות רכישות לאורך השנים, אך בסוף 2009 הגיעה להסדר אג"ח, עקב מיזוג כושל שביצעה עם פלעד. החברה ניסתה גם למכור את פעילות פלעד באותה תקופה, אך העסקה נפלה ואברות נאלצה לנהל מו"מ עם מחזיקי האג"ח שלה להסדר חוב.

   

  הטלטלה במניית מדיוי נמשכת: אחרי צלילה של 27% אתמול, קופצת המניה היום ב-38% במחזור של 1.5 מיליון שקל.


  פורסם לראשונה 03/07/2014 10:25

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים