שתף קטע נבחר

הצעת חוק: שכר פרילנסרים ישולם תוך 30 יום

ועדת השרים לחקיקה תחליט היום אם הממשלה תתמוך בחיוב מעסיקי פרילנסרים לשלם להם לא יאוחר מ-30 יום לאחר ביצוע העבודה או קבלת השירות. מגישי החוק הם חברי סיעת מרצ ביוזמת תמר זנדברג, יחד עם ח"כ מירי רגב מהליכוד-ביתנו

ועדת השרים לחקיקה תתבקש היום (א') לתת את תמיכת הממשלה להצעת חוק פרטית שתחייב מעסיקים של נותני שירות פרילנסרים לשלם את שכרם לא יאוחר מ-30 יום לאחר ביצוע העבודה או קבלת השירות. החוק המוצע נועד להגן על זכויותיהם של עובדים כדוגמת אמנים, עיתונאים ומרצים, המקבלים היום את שכר עבודתם באיחור של חודשים רבים ללא אפשרות מיקוח.

 

 

מגישי החוק הם חברי סיעת מרצ ביוזמת תמר זנדברג, יחד עם ח"כ מירי רגב (ליכוד-ביתנו) שהצטרפותה כחברת קואליציה יכולה להגדיל את סיכויי הצעת החוק לקבל את תמיכת הממשלה ולהגיע לספר החוקים. ההצעה למעשה מחילה על הפרילנסרים את עיקרון התשלום העסקי המוגבל ל"שוטף פלוס 30 יום", שגם המגזר העסקי לא תמיד מכבד אותו.

 

לפי הצעת החוק, חשבון שיוגש עבור ביצוע עבודה או מתן שירות בתום העבודה בין 1 ל-15 בחודש ישולם עד יום העסקים הראשון שלאחר 15 בחודש הבא לאחר הגשת החשבון. חשבון שיוגש בין 16 ל-24 בחודש ישולם עד 24 בחודש הבא וכך גם חשבון שהוגש בין 25 ל-31 בחודש. תשלום שמעבר למועד הנקוב יחויב בהפרשי ריבית והצמדה.

 

עבודת האמן לפי הגדרת החוק חלה לא רק על מתן הופעות חיות של שחקנים, בדרנים, מוסיקאים, ואפילו לוליינים וקוסמים, אלא גם על השתתפות בהקלטות או צילומים וגם על מי שמספק שירותים מקצועיים בתחומי הבימוי, התפאורה, האיפור ועיצוב תלבושות וגם על גרפיקאים ומעצבי מדיה בדפוס או באופן ממוחשב. 

 

מרצה, לפי ההצעה, הוא לא רק מי שנותן הרצאה אלא כל מי שמשתתף במופע שאיננו אמנותי, או מספק שירותי הוראה, הדרכה ותרגול במוסד חינוכי ואחר. הגדרת העיתונאי חלה לא רק על מי שמגיש כתבות ומאמרים אלא על כל מי שמספק שירותי כתיבה ועריכה.

 

"הפרילנסרים - אחת מקבוצות העובדים המקופחות בישראל"

דברי ההסבר המצורפים להצעת החוק מדגישים שהיא מיועדת להגן על קבוצות העובדים/ות הגדולות ביותר אשר נשכרים מעת לעת לביצוע פרויקט מסוים אחד בלבד, ללא רצף תעסוקתי וללא תשלומי ביטוח לאומי והזכויות הסוציאליות המגיעות לשכירים שנהנים מיחסי עובד-מעביד.

 

"הפרילנסרים העצמאים הם אחת מקבוצות העובדים המקופחות בישראל, שעד כה לא זכו להתייחסות החוק שיסדיר את זכויותיהם", אומרת ח"כ זנדברג ומציינת כי בתחום האמנות והתקשורת המצב חמור יותר בגלל מוסר תשלומים ירוד על עבודה עצמאית שדוחה את מתן השכר אפילו במספר חודשים לאחר ביצוע העבודה והגשת החשבון.

 

"לכל עובד/ת מגיעה הזכות לדעת מתי יקבלו את שכרם על עבודתם ולהסתמך על כך במקום לממן בינתיים על חשבונם תוך צבירת חובות את תשלומי המחייה השוטפים", אומרת זנדברג. "הצעת החוק באה לאכוף מוסר תשלומים אחיד וראוי לאמנים, עיתונאים ומרצים המועסקים כעצמאים במקום להפקירם לחסדי השוק ולאלץ אותם לרדוף אחרי המעסיקים מליני השכר".

פורסם לראשונה 05/07/2014 16:28

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
ח"כ תמר זנדברג (מרצ), מיוזמות החוק
ח"כ מירי רגב (הליכוד-ביתנו), מיוזמות החוק
מומלצים