שתף קטע נבחר

השעות האבודות של דנינו ב-NY: כנס מפכ"לים שלא היה, לו"ז מסתורי אחרי מחדל החטיפה

"כנס מפכ"לים" בניו יורק? משהו קטן בהרבה, בכלל בסן פרנסיסקו. "חזר בדחיפות האפשרית"? אחרי שדילג על ארבע טיסות לפחות. ומה קרה כשפגש את אבי בניהו וציון אמיר במלון? קצינים תוהים: דנינו הדיח בכירים - מה עם האחריות שלו?

"כשל חמור ביותר... אל לנו לעבור עליו לסדר היום. אי-מתן מענה הולם לקריאת מצוקה של אדם הוא אירוע בלתי נסלח בכל קנה מידה ויש בו כדי לקעקע בסופו של דבר את אמון הציבור במשטרה". אלו דברי המפכ"ל רב-ניצב יוחנן דנינו עם פרסום מסקנות הוועדה המשטרתית למחדל הטיפול בשיחת הטלפון של החטוף גיל-עד שער למוקד 100, שלאחריה נרצח לצד נפתלי פרנקל ואייל יפרח. דנינו הדיח מתפקידם קצינים, בהם בכירים, אבל שאלות לגבי מעשיו שלו בזמן אירוע החטיפה עולות כעת ביתר שאת.

 

דנינו שהה בניו יורק ונחת בארץ שלושה ימים אחרי אותה שיחת טלפון מצמררת. מבדיקת ynet עולה כי הכנס שאליו נסע כלל אינו "כנס המפכ"לים" שעליו הוצהר, והוא נערך בכלל בסן פרנסיסקו. אז למה לקח לשוטר מספר 1 כ-40 שעות לעלות על מטוס מאז ששמע על האירוע? עם מי הוא נפגש ולמה? התשובות מהמטה הארצי, שהזדרז לפרסם רק אתמול "בשקיפות מלאה" את לוח הזמנים החלקי של המפכ"ל, לא עונות על השאלה במלואה.

דנינו בביקור אצל אחת ממשפחות הנרצחים (צילום: יוסי אלוני) (צילום: יוסי אלוני)
דנינו בביקור אצל אחת ממשפחות הנרצחים(צילום: יוסי אלוני)
"כנס המפכ"לים" שמתקיים אחת לשנה על ידי ארגון IACP (ההתאחדות הבינלאומית למפקדי משטרות) נערך בכלל באוקטובר, והוא מושך אליו את מרבית הגנרלים הבכירים במשטרות העולם. הכנס שאליו נסע דנינו היה משהו אחר לחלוטין: הוא התקיים בין 14 ל-18 ביוני בצד השני של ארצות הברית, ונקרא Pearls in Policing.

 

מדובר באירוע קטן הרבה יותר וכמעט לא מוכר במיוחד בקרב לובשי המדים, וככזה גם לא זוכה לפרסום רב. הוא החל לפני כמה שנים בהאג, ומגיעים אליו גם אנשי משטרה ובעלי תפקידים הקשורים לביטחון לדיונים שונים בקבוצות קטנות. "זה בטח לא משתווה לכנס המפכ"לים שמתקיים אחת לשנה", אמר קצין בכיר המכיר את המערכת. "זה נראה יותר כמו סידור טוב לנסיעה לארצות הברית".

 

בלשכתו של דנינו אמרו שהוא הוזמן לכנס שאמור לעסוק בנושאי הלחימה בפשיעה החמורה, בארגוני פשיעה ובפשיעת סייבר - מה שלא ממש עולה בקנה אחד עם מה שמפרסם האתר של הכנס. בכל מקרה, דנינו נחת יומיים קודם לפתיחת הכנס הרחק משם, בחוף המזרחי, בעיר הגדולה שבה יש לו לא מעט חברים.

 

רק אחרי שלושה שבועות, ורגע לפני פרסום הכתבה הזו, המפכ"ל פרסם באתר המשטרה את לוח הזמנים - החלקי - שלו בניו יורק. זאת בנוסף לפירוט נסיעותיו מאז נכנס לתפקיד - 12 במספר בשלוש שנים - והנימוקים להשקעה בקשרי חוץ. אבל יש דברים שדנינו "שכח" להזכיר.

 

"פגישת נימוסין"

ביום חמישי 12 ביוני, יום נחיתתו, נפגש המפכ"ל עם הקונסול הישראלי בניו יורק ועם שגריר ישראל באו"ם. "הוא מכיר את ניו יורק טוב, וזה היה חלק מהתוכנית, לעבור בעיר לפני אותו כנס קטן", אמר גורם שמכיר היטב את פעילותו של דנינו בתפוח הגדול.

דנינו בנתב"ג מיד אחרי נחיתתו, שלושה ימים אחרי החטיפה (צילום: מאיר תורג'מן) (צילום: מאיר תורג'מן)
דנינו בנתב"ג מיד אחרי נחיתתו, שלושה ימים אחרי החטיפה(צילום: מאיר תורג'מן)

לקראת תום יום הפגישות הראשון של דנינו התרחשה חטיפת הנערים בגוש עציון. לפנות בוקר בניו יורק צלצל הטלפון של המפכ"ל ודווח לו על הדרמה שבה מככבת גם המשטרה. כמה שעות עברו עד שעודכן גם על השיחה למוקד 100 שלא טופלה כראוי. "לא מובן איך בשלב הזה הוא לא הבין שהוא חייב לארוז הכול ולטוס חזרה לישראל", תוהה קצין בכיר המכיר את הפרטים.

 

אחרי שכבר ידע מה קורה, בבוקר שישי בניו יורק (צהריים בישראל) נועד דנינו לפגישה עם מפקד משטרת ניו יורק וסגנו. בעוד במשטרה ניסו להציג זאת כאירוע חשוב, אחרים הסבירו שאין מדובר באירוע מיוחד כמו שהיה בעבר, דוגמת פגישת עבודה שלוותה בסיור בעיר. "רק לפני חודש הם נפגשו בישראל, מה היה כל כך חשוב לדנינו להיפגש איתו שוב?" תהה קצין בכיר. "זו אולי יותר פגישת נימוסין, אבל בטח כזאת שאפשר לוותר עליה מכורח הנסיבות".

  

"והוא מה? לא הייתה לו אחריות?"

אחרי הפגישה הזו נותר לדנינו לו"ז חופשי מאירועים רשמיים. על מעשיו בעוד המשטרה מחפשת אחר הנערים החטופים, בדוברות לא הסכימו לפרט, למעט "ארוחת ערב" שצוינה. מה שבטוח - מאז הפגישה עם מפקד משטרת ניו יורק ולכל אורך השבת לא תוכנן לו דבר מה מתוקף תפקידו, וככל הידוע המפכ"ל קיים פגישות אישיות.

מתוך אתר המשטרה ()
מתוך אתר המשטרה

דנינו השתכן במלון ברקלי אינטרקונטיננטל בניו יורק. שם, לפי עדי ראייה, המפכ"ל פגש את דובר צה"ל לשעבר אבי בניהו (שנחקר בפרשת הרפז-אשכנזי), ואת עורך הדין ציון אמיר.  

 

עדכון: בערוץ 1 פורסם הערב (שבת) כי ייתכן שהפגישה תוכננה מראש. אף ששאלה בנושא נמסרה מבעוד מועד, במשטרה טענו ששתי פגישות במלון עם בניהו ואמיר היו אקראיות.

 

למחרת, "במהלך השבת קיבל המפכ"ל עדכונים שוטפים מהסמפכ"ל שמילא את מקומו, ונערך לטיסה חזרה ארצה", נכתב אתמול באתר המשטרה.

 

מבדיקתנו עלה כי אמנם דנינו היה מתקשה לנחות בארץ ביום שישי אחר הצהריים בטיסת אל על, אבל טיסות ישירות אחרות של דלתא איירליינס או יונייטד איירליינס היו גם היו אחר כך, לפחות ארבע, זאת עוד לפני בחינת אפשרות טיסת המשך (קונקשן). שיקול שמירת השבת לא הוזכר בתגובת המשטרה, ונזכיר שגם ראש השב"כ - בעצמו שומר מצוות - עבד ואף נסע באותה שבת.

טיסות שנחתו מניו יורק בזמן שהמפכ"ל נשאר בעיר ()
טיסות שנחתו מניו יורק בזמן שהמפכ"ל נשאר בעיר
 

השעות האבודות של דנינו, מאז הטלפון שקיבל מישראל ועד למוצאי שבת, אז המריא מניו יורק, נשארו תחת עננת ביקורת. "הוא ידע להנחית מכה על השוטרים שלא פעלו טוב במהלך האירוע והייתה להם אחריות כלשהי. והוא מה? לא הייתה אחריות? הוא נהג בסדר כשנשאר סתם בניו יורק ולא חזר לישראל". 

 

"אורגנה טיסה בדחיפות האפשרית"

ביום ראשון, 14 ביוני, שונתה תגובת המשטרה בנוגע לשהותו של דנינו בחו"ל. אז כבר ציינו כי הוא החליט לחזור מ"כנס מקצועי" בארצות הברית ולא מכנס המפכ"לים. לנושאים אחרים שעלו מהשהות בארה"ב לא התייחסו.

 

תגובת המשטרה: "המפקח הכללי, רב ניצב יוחנן דנינו, הוזמן מתוקף תפקידו ליטול חלק בכנס בינלאומי 'pearls on policing' בהשתתפות מפכ"לים וראשי ארגוני אכיפה מרחבי העולם. במסגרת הכנס תוכננה השתתפותו של המפכ"ל בקבוצות דיון ועבודה,

 זאת במסגרת הידוק היחסים ושיתוף הפעולה עם משטרות בעולם ולצורך שיתוף בידע בדגש למאבק בפשיעה החמורה והמאורגנת, פשיעת סייבר ועוד.

 

"בנוסף לכך, נקבעו פגישות עבודה עם מפכ"ל ניו-יורק ומפכ"ל לוס אנג'לס ובהן תוכננו להתדיין באמצעות קבוצות עבודה התחומים שלעיל, שבהם למשטרת ישראל ולארגונים בעולם אינטרסים משותפים. ככל שהתבהרה התמונה על חטיפת הנערים ובכפוף לפערי השעות, החליט המפכ"ל להקדים את חזרתו ארצה ולבטל את השתתפותו בכנס. בעקבות זאת, אורגנה טיסה בדחיפות האפשרית, ובצאת השבת המפכ"ל שב בטיסה חזרה ארצה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר תורג'מן
דנינו עם נחיתתו בארץ
צילום: מאיר תורג'מן
מומלצים