שתף קטע נבחר

צילום: AP, שאול גולן

67 שעות אחרי הדיווח על החטיפה: המפכ"ל נחת בארץ וסירב להסביר את המחדל

רב-ניצב יוחנן דנינו שב מניו יורק ברקע ביקורת על תפקוד המשטרה בשעות הקריטיות, וגם תהיות לגבי העיכוב בחזרתו. "הטיסה אורגנה במהירות האפשרית", אמרו במשטרה. בשנה שעברה התגאה בשיפור במוקד 100. בערב מסר הצהרה לתקשורת, אך סירב להשיב על שאלות

לא פחות מ-67 שעות חלפו מאז שיחת הטלפון למוקד 100 שבה דיווח אחד הנערים "נחטפנו!", ועד נחיתתו של מפכ"ל המשטרה רב-ניצב יוחנן דנינו בארץ. אחר הצהריים (יום א') הוא יצא מטיסת אל על מניו יורק ואמר: "מה שצריך לעשות עכשיו להתרכז בלמצוא את החטופים ולקוות לטוב, שהם בחיים".

 

מאוחר יותר, בערב, מסר דנינו הצהרה לתקשורת. "בעת הזו התפקיד המרכזי של כולנו בלי יוצא מן הכלל הוא להתרכז במשימה להגיע לנערים האלה", אמר. "שמעתי את הביקורת מרחוק ואני אומר לכם - לא נשאיר שום דבר שמחייב בדיקה, אבל צריך לעשות את זה בעת ובזמן הנכונים". דנינו סירב להשיב לשאלות עיתונאים על המחדל המשטרתי.

 

"במהירות האפשרית". דנינו עם נחיתתו (צילום: מאיר תורג'מן) (צילום: מאיר תורג'מן)
"במהירות האפשרית". דנינו עם נחיתתו(צילום: מאיר תורג'מן)

"להתרכז בלמצוא את החטופים ולקוות לטוב שהם בחיים" (צילום: מאיר תורג'מן) (צילום: מאיר תורג'מן)
"להתרכז בלמצוא את החטופים ולקוות לטוב שהם בחיים"(צילום: מאיר תורג'מן)

מוקדם יותר, כאשר נחת, ערך דנינו הערכת מצב במשרדי משטרת מרחב נתב"ג, ובדרך אולי התעדכן בדיווחים על ביקורת שנמתחת עליו, בשל שובו המאוחר לארץ מהכנס שבו השתתף בארצות הברית. במטה הארצי הדגישו היום שהוא חזר מוקדם ככל הניתן, אולם בדיקה באתר רשות שדות התעופה מעלה שביממה האחרונה נחתו לפחות ארבע טיסות ישירות מניו יורק (לא של אל על), וזאת עוד לפני אפשרויות של טיסת המשך (קונקשן). 

 

הביקורת התווספה לפרטים מעוררי התהיות שעלו מחקירת חטיפתם של שלושת הנערים ביום חמישי בלילה. ב-22:25 התקבלה שיחה במוקד 100 של המשטרה ובה דיווח על חטיפה, ואולם רק בסביבות 3:00 לפנות בוקר ביום שישי נמסרה הודעה לצה"ל והחיפושים המשמעותיים החלו.

 

גורם בכיר במטכ"ל אמר היום בנושא: "אנחנו בצה"ל ידענו בשעות הבוקר המוקדמות של יום שישי על הנערים הנעדרים, וברגע שאנחנו מקבלים נתון כזה אנחנו מתייחסים אליו בחומרה ופועלים מהר לשלול אפשרות של היעדרות תמימה. מיד הבנו שזה רציני והפעלנו מהר את המערכות הרלוונטיות. מי שצריך לתחקר את מהלכיו - שיתחקר. צריך להבין שהם נעדרים באזור יהודה ושומרון, ולא לפעול לפי נוהל של המתנה למשך 12 שעות".

 (צילום: מרק ישראל סלם, ג'רוזלם פוסט) (צילום: מרק ישראל סלם, ג'רוזלם פוסט)
(צילום: מרק ישראל סלם, ג'רוזלם פוסט)

 (צילום: עמית שאבי, AFP) (צילום: עמית שאבי, AFP)
(צילום: עמית שאבי, AFP)

 

התגאו בשיפור במוקד 100

בשנת 2012 הונהגה במשטרה תחת המפכ"ל דנינו "תוכנית המפנה". "'תכנית המפנה' היא חלק ממדיניות המפכ"ל להטמיע שינויים משמעותיים במשטרת ישראל", נאמר אז. דנינו שם בדירוג גבוה בסדר העדיפות שלו את מוקד 100.

 

בסוף 2012 התגאו במשטרה ב"שיפור איכות שירותי המשטרה לאזרח וזמינותם",

 וציינו כי "בשנה החולפת נערך מיפוי של הממשקים המרכזיים בהם הציבור הרחב נתקל במשטרה וזקוק לשירותיה: מוקדי ה-100, המש"ל (מרכז שירות לאזרח), התנועה והסיור. לאחרונה התווספו מאה משרות סטודנט למוקדי 100, שקליטתם והכשרתם תתבצע באופן מיידי". השיפור בו התפארה המשטרה, לא סייע וכעת עומד מוקד 100 בלב סימן שאלה גדול סביב תפקודו, במה שנראה כמו מחדל שיכול היה למנוע את החטיפה.

 

מדוברות המשטרה  נמסר בתגובה כי המפכ"ל "יצא את הארץ לארה"ב על מנת להשתתף בכנס המפכ"לים הבינלאומי, ועם היוודע דבר האירוע ביום שישי הקדים את חזרתו ארצה בטיסה שאורגנה בדחיפות האפשרית ליום המחרת, וכאמור נוחת היום בתום טיסה האורכת כ-12 שעות".

 

בהכנת הידיעה השתתפו עומרי אפרים ומיכל מרגלית
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר תורג'מן
דנינו בנתב"ג, היום
צילום: מאיר תורג'מן
מומלצים