שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, מיכל חורשי

"המזל"ט של חמאס לא צריך להפחיד אף אחד"

מומחים מסבירים כי המטרה המרכזית של חמאס בשיגור המזל"ט אתמול היא העלאת המורל של תושבי רצועת עזה. "בישראל יודעים להתמודד עם זה"

"חשוב לחמאס לחקות את חיזבאללה, ואנחנו יודעים שהם מנסים לצלם את ישראל ואולי גם לתקוף, אבל הם רחוקים מאוד מיכולות משמעותיות", כך אמר אמש (יום ב') ל-ynet תא"ל במילואים ניצן נוריאל, חוקר במכון למדיניות נגד טרור במרכז הבינתחומי בהרצליה ולשעבר ראש המכון ללוחמה בטרור, על סרטון המזל"ט של חמאס, "אבאביל 1", שפורסם אתמול.

 

 

עוד בחדשות:

 

המזל"ט שהוצג בסרטון לא הרשים את נוריאל וגם לא מומחים נוספים בתחום, ולטענתם מדובר בעניין שמטרתו להעלות את המורל של חמאס ושל תושבי רצועת עזה.

 

"בתקופה האחרונה החמאס עושה לוחמה פסיכולוגית כדי לעודד את אנשיו. כשאני רואה את התמונות שהוצגו היום, אני ישן טוב בלילה. זה לא צריך להפחיד אף אחד. מה שאנחנו יודעים בוודאות זה שהמזל"ט יודע לטוס, אבל אין לנו נתונים על היכולת שלו להעביר תמונות בזמן אמת, ובעיקר לא יודעים אם בצד השני יודעים לנתח ולעבד את הנתונים בצורה אופטימלית".

 

מסרטון המזל"ט שפרסמה הזרוע הצבאית של חמאס                 ()
מסרטון המזל"ט שפרסמה הזרוע הצבאית של חמאס


נוריאל ציין כי מתמונות המזל"ט אפשר להסיק שהוא יכול לשאת עד חמישה קילוגרם חומר נפץ. "מדובר בכמות קטנה מאוד, אבל אם פוגע ברכב או נכנס לאצטדיון כדורגל, זה יעשה נזק גדול. המערכת הצבאית בישראל יודעת להתמודד עם זה", הבהיר.

 

טל ענבר, ממרכז החלל והכטב"ם במכון פישר, אומר כי הכלי מוכר בישראל כבר שנים: "מדובר בכלי איראני שכבר בעבר נראו ניסיונות של חמאס לעשות בו שימוש ברצועת עזה. החידוש שעולה מהסרטון שהופץ אתמול, אם יוכח שהוא אותנטי, הוא החימוש שאותו נושא הכלי מתחת לכנפיים. בעבר היו חדירות של כלים מסוג זה למרחב האווירי של ישראל.

התיעוד האחרון הוא של שליחת מזל"ט על-ידי חיזבאללה, שיורט במלחמת לבנון השנייה ב-2006. בניגוד לעבר, אז הפלת המזל"ט נעשתה באמצעות מטוס קרב, הפעם נעשה שימוש בטיל נ"מ מסוג פטריוט".

 

ענבר מציין כי מצפייה בתמונות עולות כמה שאלות: עדיין לא ברור מה טיבם של הטילים ואם ניתן לשלוט בהם ובכלי הטיס באמצעות קרון בקרה מרחוק. מבחינת הצילום לא ידוע אם ניתן לקבל את התמונות מרחוק או שצריך להוריד אותן מהכלי עצמו. ענבר שב והדגיש כי חדירה של כלי טיס מעזה לישראל מהווה איום מסוים, אבל המשמעות היא בעיקר מורלית.

 

הזרוע הצבאית של חמאס קיבלה אחריות לשיגור המזל"ט הבוקר וטענה כי אנשיה שיגרו כמה כלי טיס. מקורות פלסטיניים המקורבים לחמאס מסרו: "כלי הטיס חדרו לעומק ישראל, למרחק של יותר מ-60 ק"מ מעזה", ואמרו שכלי הטיס צילם גם את הקריה.


פורסם לראשונה 14/07/2014 23:12

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים