שתף קטע נבחר

המדינה 'שכחה' את הצו: אם ובת פספסו טיסה

אישה שידעה שהוסר צו עיכוב יציאה מן הארץ נגדה, הגיעה לנתב"ג עם בתה כדי לנסוע לחופשה אבל נאלצה להישאר בארץ. מה הפיצוי שהן יקבלו?

בית משפט השלום בתל אביב חייב את המדינה לשלם לאם ובתה פיצוי של כ-15 אלף שקל כיוון ש"שכחה" להודיע למשטרת הגבולות על ביטולו של צו עיכוב יציאה מהארץ. בגלל הטעות החמיצו האם ובתה את טיסה שאמורה הייתה לקחת אותן לחופשה בחו"ל.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

השתיים הגישו תביעה לבית משפט השלום בתל אביב וביקשו פיצוי של 25,347 שקל בגין הכספים שירדו לטמיון ועוגמת הנפש שנגרמה להן בשל הרס החופשה.

 

המדינה, שהודתה במחדל, טענה שמדובר בטעות אנוש שהתרחשה בתום לב, ומקורה בכמויות האדירות של ההודעות שנשלחות מטעמה מדי יום לביקורת הגבולות. עם זאת היא הוסיפה שגם אם בית המשפט יחייב אותה בפיצוי, יש להתחשב בכך שלתובעת רשלנות תורמת משמעותית משתי סיבות.

 

ראשית, היא לא טרחה לוודא, לפני ההגעה לשדה התעופה, שצו עיכוב היציאה בוטל. שנית, במועד הטיסה עוד היה צו עיכוב יציאה שריר וקיים נגד בתה הקטינה, כך שגם אם ההודעה על האם הייתה מתקבלת כסדרה – ממילא הן לא היו עולות על המטוס.

 

השופט עדי הדר קבע שגם אם טעותה של המדינה לא נעשתה בזדון, הרי שהיא גרמה נזק לתובעות, ולא מדובר נזק מועט או זוטר שאפשר למחול עליו. לכן, ומשהודתה שלא שלחה את ההודעה המתאימה לביקורת הגבולות, המדינה תצטרך לפצות את התובעות.

 

עם זאת, כטענת המדינה, יש לאם אשם תורם ומן הראוי שמי שסבור כי בוטל צו עיכוב היציאה נגדו - יוודא שכך אכן בוצע. בפסק הדין כתב השופט: "כל אדם קרוב אצל עצמו, וכאשר מדובר בהגבלה מהותית של חופש התנועה מצופה שמי שנודע לו כי בוטל עיכוב יציאתו מן הארץ, יבצע פעולה שאינה אמורה לדרוש זמן או משאבים מיוחדים, שבה יוודא כי אכן הרישום בוטל".

 

עוד קבע השופט כי אין מחלוקת שהצו נגד הבת היה בתוקף בשעת הנסיעה, כך שסביר להניח שגם אם המדינה לא הייתה טועה, הנסיעה לא הייתה יוצאת לפועל. משכך, יש להוסיף גם את ההיבט הזה לאחוזי הרשלנות התורמת. בסופו של דבר החליט השופט שיש להפחית לתובעת 30% מהפיצוי.

 

לפיכך פסק השופט כי המדינה תפצה את התובעת ב-14,243 שקל בתוספת הוצאות משפט של 5,000 שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעת: עו''ד בן ציון רזניק
  • ב"כ הנתבעת: המתמחה אור לוי גנות
  • עו"ד נרודצקי-בוארון עוסקים במשפט אזרחי מסחרי
  • הכותבים לא ייצגו בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים