שתף קטע נבחר
צילום: AFP, דובר צה"ל

שיבא: פילינג הציל פניו של קצין שנפצע בעזה

סרן ב', מפקד פלוגה בצנחנים, נפגע בפניו ממאות רסיסים בפיצוץ מנהרה ברצועת עזה. טיפול פלסטי מיוחד בבית החולים שיבא, אשר כולל קילוף של שכבת העור העליונה, מעודד את עורו להתחדש ולהעלים את הכוויות והשריטות. "כל יום הוא חוזר לעצמו, אני שמחה שהוא בחיים", אומרת בת זוגו

הפילינג הציל את פניו של הקצין: פניו של סרן ב' נפגעו בלחימה בעזה במהלך מבצע צוק איתן ממאות רסיסים שחדרו לראשו. בזכות טיפול כירורגי-פלסטי בבית החולים שיבא, כולל פילינג שבמהלכו קולפה השכבה העליונה של העור, פניו ישובו להיות מה שהיו. "הכי יפות שיש", כפי שאומרת אמו של הקצין, ריקי.

 

סרן ב', מ"פ בצנחנים מרמת ישי, נפצע לפני ימים אחדים בלחימה ברצועת עזה, לאחר שאחד הקצינים תחת פיקודו מצא פתח של מנהרה בבית באזור. הסרן הנחה את חייליו לא להתקרב עד שיגיע בעצמו, וכשהגיע לבחון את פתח המנהרה אירע הפיצוץ. "מזל שהייתה לו קסדה על הראש, אחרת הוא לא היה יוצא מזה", מספרת אמו. "הקסדה פשוט נשברה".

  

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

נשארים בריאים בצוק איתן:

משרד הבריאות מנע משלוח סיגריות לחיילים

הדרך שתעזור לכם להפסיק לפחד מהאזעקה

נפגעי חרדה: איך לעזור לאדם ברגע האירוע?

 

המ"פ הפצוע פונה במסוק לחדר המיון במרכז הרפואי שיבא, כשהוא סובלת מפציעת הדף בפנים. מאות רסיסים קטנטנים חדרו לראשו וגרמו לקרע בעפעפיים, לקרע ברקמות האף, לפגיעה בעור התוף ובעצמות השמע ולשבר ברצפת ארובת העין.

 

בפגיעות בעיניים, באוזניים ובאף טיפלו הרופאים ד"ר רן יהלום, פרופ' יואב תלמי, פרופ' אמיר אלחלל וד"ר אירית ברקת. על הטיפול ברסיסים הופקד פרופ' אייל וינקלר, מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בשיבא.

הקסדה הצילה את חייו. פרופ' וינקלר מטפל בסרן ב' ( ) ( )
הקסדה הצילה את חייו. פרופ' וינקלר מטפל בסרן ב'
 

"הפנים שלו היו נפוחות ומפויחות בהתחלה", מתארת הילה, בת זוגו של סרן ב', כיצד הוא נראה כשרק הגיע משדה הקרב. "היו לו הרבה שריטות והמון נקודות שחורות על הפנים, כוויות בלחיים וחור באף. כשאמרו שהוא נפצע לא ידעתי למה לצפות, רק שמחתי שהוא בחיים".

 

"אם אתה לא מטפל ברסיסים, זה נשאר ככה", מסביר פרופ' וינקלר. "חיילים הם כמו כל הצעירים - יש להם מודעות גבוהה למראה החיצוני וחשוב להם איך הם נראים. לאורך שנים מגיעים אליי חיילים אחרי קרבות ומבקשים טיפול קוסמטי. בשפה המקצועית זה נקרא 'קעקוע על רקע טראומה', דבר אופייני מאוד לפציעות מלחמתיות שהחדירה שלהן עמוקה יותר, אבל דומה גם למקרה של רוכב אופנוע שמשתפשף על אספלט. כולם מכירים את הכירורגיה הפלסטית מהאספקט הקוסמטי שלה, אבל מדובר בפעולה שהתחילה ממלחמות". 

 

פרופ' וינקלר מוסיף ששני חיילים שנפצעו באורח דומה במהלך "חומת מגן" באינתיפאדה השנייה נאלצו לנסוע לחו"ל כדי לעבור את הטיפול.

 

סרן ב' עבר קרצוף של כל הגופים הזרים מהפנים, ובמהלכו קילף הצוות הרפואי את השכבה החיצונית של עור פניו. "זה בעצם פילינג", מסביר פרופ' וינקלר, "קילוף של שכבת התאים החיצונית שכבר אינם חיים, של המעטה שמתקמט וסובל מנזקי השמש. אפשר לחדש את המעטה הזה באמצעות קילוף מוחלט שלו ועידוד הגוף לייצר עור חדש תחתיו, ורוד וטרי.

מודעות גבוהה למראה החיצוני. סרן ב' לפני הפציעה ()
מודעות גבוהה למראה החיצוני. סרן ב' לפני הפציעה
 

"אפשר לעשות פילינג באופן כימי באמצעות כוויה מבוקרת בעומק שטחי, אבל הפעם הוא עלול היה להעמיק את פגיעת הרסיסים. לכן, צריך היה לעשות פילינג מכני עם מברשת עדינה ופדים של גזה טבולים בפולידין וסבון".

 

"כאבא לבת המשרתת בצבא ולבן שזה עתה השתחרר", מספר וינקלר, "לבי יוצא אל החיילים הפצועים ואל משפחות ההרוגים. הצוות הרפואי המצוין של שיבא ואנוכי, מטפלים בכל חייל שמגיע אלינו כאילו הוא בן משפחה. בפגיעות מלחמתיות חשובות ביותר הפעולות להצלת חיים ולשיקום האיברים. יחד עם זאת מניסיוני, ממלחמות ומבצעים קודמים, בסופו של תהליך השיקום, לחיילים הצעירים המחלימים מפגיעות מלחמתיות, חשוב מאד כיצד ייראו אזורי הפגיעה. הדגש על המראה האסתטי בעיקר בפגיעות בפנים. מדובר באנשים צעירים ובריאים תאבי חיים שכל עתידם לפניהם, ואנחנו הרופאים הפלסטיקאים הופכים עולמות בכדי לטפל בהם בדרך שתמזער עד למינימום את הפגיעה בפנים תוך שאיפה להפחית את העוותים והצלקות בעתיד".

הצוות הרפואי קילף את השכבה החיצונית של העור מהפנים. פרופ' וינקלר מטפל בסרן ב' ( ) ( )
הצוות הרפואי קילף את השכבה החיצונית של העור מהפנים. פרופ' וינקלר מטפל בסרן ב'
 

כפי שהילה מתארת, בהתחלה לא התעניין סרן ב' בעצמו בפציעותיו וביקש לחזור לשטח ולחייליו. הוא שמח שנשאר בחיים ושראייתו לא נפגעה, אולם לאחר שהבין שהוא בסדר החל לסבול גם מהפגיעות שגרמו לו הרסיסים. הטיפול של פרופ' וינקלר משיב בהדרגתיות את פניו לקדמותם.

 

"כל יום הוא פשוט חוזר לעצמו והעור שלו משתנה", אומרת הילה. "כשהוא ראה את עצמו בהתחלה הוא הרגיש נורא, אבל זה משתפר עם הזמן והוא מזדקף".

 

לחיילים שמבקרים אותו אומר סרן ב' שלמרות הפציעה - הוא עדיין הכי יפה בגדוד. "האסתטיקה תמיד הייתה חשובה לו והוא באמת הכי יפה", אומרת אמו. "היינו מאושרים שהוא חי ולא חשבנו שאפשר לתקן את הנזק, אבל הוא מקבל את הטיפול הפלסטי הכי טוב שיכול להיות. זה לא מובן מאליו, יש לו פנים יפהפיות". 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"יש לו פנים יפהפיות". פרופ' וינקלר מטפל בסרן ב'
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים