שתף קטע נבחר

מפקד בחמאס: נותרו מנהרות, יכולים לחדור

חבר הזרוע הצבאית התראיין לעיתון בריטי וטען שצה"ל לא השמיד לחלוטין את רשת המנהרות. הוא סיפר על ההחלטה להעביר את המלחמה אל מתחת לקרקע, פירט כיצד מנהרה הופכת לפעילה וחשף: גם נשים חברות בזרוע הצבאית. רשת אל ג'זירה תיעדה מנהרה במהלך הפסקת האש

בצה"ל אמרו כי כל 32 מנהרות הטרור הושמדו, אבל בחמאס מתעקשים: יש לנו עוד. בראיון נדיר ל"טיימס" הבריטי אומר מפקד בזרוע הצבאית של חמאס כי ישראל לא השמידה את כל המנהרות חוצות הגדר. "אנחנו עדיין יכולים לחדור לישראל", טען. דבריו מקבלים חיזוק בסרטון שצילם כתב אל-ג'זירה במנהרה במהלך הפסקת האש, שלדבריו ממוקמת סמוך לגבול. צפו בסרטון.

 

איש הזרוע הצבאית, המכונה "אבו ליית'", אמר כי לארגון עדיין יש מצבורי נשק רבים למקרה שדיוני הפסקת האש בקהיר ייכשלו. "אנחנו התכוננו ללחימה ממושכת ואנחנו יכולים להגיע גם לערים שאפילו לא הגענו אליהן במהלך המלחמה. אנחנו גם יכולים לחדור שוב לישראל", טען אבו ליית' בן ה-43, שהוצג כחבר הזרוע הצבאית של עז א-דין אל-קסאם. לדבריו, "יש לנו מספיק רקטות, יותר ממה שהאויב יכול לדמיין. רק 10% מהכוחות שלנו לחמו עד עכשיו, השאר נמצאים בסטנד-ביי".

 

עוד בחדשות ynet:

 

בראיון בעיתון הבריטי הוא השווה בין "צוק איתן" ל"עופרת יצוקה" והסביר את התמורות שחלו בחמאס בשנים האחרונות: "זו הייתה מערכה שונה לגמרי מהקודמות. ב-2008 ההתקפות האוויריות הפתיעו אותנו ועלו לנו בדם רב, ולכן החלטנו החלטה אסטרטגית להזיז את שדה הקרב מהקרקע אל מתחת לקרקע".

 

מחבל בתוך המנהרה. "הנשק שלנו עדיין מכוון" ()
מחבל בתוך המנהרה. "הנשק שלנו עדיין מכוון"

ב"טיים" מציינים כי זו הסיבה שכל כך מעט אנשים ראו את לוחמי חמאס, ששיגרו רקטות באמצעות טיימרים מאתרים מוסתרים באזורים צפופי אוכלוסין. לעיתונאים כמעט ולא ניתנה גם גישה להרוגי חמאס, שהועברו במהירות למקומות מסתור כדי שלא ניתן יהיה לזהותם. לדברי אבו ליית', אפילו הלוחמים עצמם לא מכירים את 30 אלף החברים בזרוע הצבאית. הם פועלים בקבוצות קטנות - כל לוחם מכיר את היחידה שלו ואת המפקדים הישירים שלו. רק מתי מעט, כמו מוחמד דף, מזוהים בשמם.

 

"האשימו אותנו בקבלת מימון זר, אבל את רוב הנשק שלנו אנחנו מייצרים כאן, למרות שאנחנו תחת מצור", הוסיף אבו ליית', ומראה רובה צלפים מייצור עצמי, לטענתו. הוא אמר כי חמאס מבריח חומרים ממנהרות ודרך הים, וחשף כי גם נשים חברות בזרוע הצבאית, "בתפקידים מיוחדים כמהנדסות".  

 

אבו ליית' טען, בניגוד להודעת צה"ל, כי ישראל לא הצליחה להשמיד את רשת המנהרות. עם זאת, הודה כי "כמה מהן קרסו חלקית". המהנדסים ושאר לוחמי חמאס עובדים במשמרות, אבל הם עדיין חוששים לחזור לבתיהם. "הם מעדיפים להיהרג בשדה הקרב ולא על הקרקע", אמר אבו ליית'. רק מהנדסים מעטים עם מפות סודיות יודעים את

 הכיוון שבו נחפרות המנהרות חוצות הגדר. הקטע האחרון של כל מנהרה נותר סגור, עד הרגע שבו היא הופכת לפעילה, חשף אבו ליית'.

 

מוקדם יותר הציגה כתבת של אל-ג'זירה תמאר אל-מוסחאל כתבה ובה מוצגת לכאורה מנהרה פעילה שדרכה יכולים מחבלי חמאס לחדור לישראל. בכתבה התראיינו פעילים ומפקדי שטח, שאחד מהם הבהיר כי הם לא עזבו את עמדותיהם בעקבות הפסקת האש וכי הם מוכנים לחדש את הירי ואת פעולותיהם נגד ישראל אם לא ימולאו תנאיהם, בין השאר "הפסקת התוקפנות" והסרת המצור הכוללת גם הקמת נמל ימי.

 

אחד מפעילי עז א-דין אל-קסאם, המשרת ביחידת המשוריינים, אמר לכתב שסייר במוצביהם: "הטילים שלנו עדיין מכוונים לכלי הרכב ולטנקים הישראליים שנמצאים במקומותיהם. באזור הגבול הזה פוצצנו יותר מטנק אחד של האויב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחבל חמאס במנהרה
מותך הכתבה של אל גז'ירה
מומלצים