שתף קטע נבחר

המחבל עם 5 הנשמות: מי אתה מוחמד דף?

הוא שרד ארבעה ניסיונות חיסול, נפצע פעמיים ושרד, ונחשב לבכיר המבוקשים כבר קרוב לשני עשורים. עתה ראש הזרוע הצבאית של חמאס מוחמד דף מנהל את הלחימה נגד כוחות צה"ל מתוך בונקר בעזה

מבין כל מבוקשי הזרוע הצבאית של חמאס לדורותיהם, אחד נתפש במערכת הביטחון הישראלית כחמקמק ביותר, המתוחכם והמסוכן ביותר. הוא שרד ארבעה ניסיונות חיסול ונחשב לבכיר המבוקשים כבר קרוב לשני עשורים - ראש הזרוע הצבאית של חמאס, מוחמד דף. סביר להניח כי הוא האיש שמנהל בימים אלו את הלחימה הפלסטינית, בעודו יושב באחד מבורות הפיקוד של חמאס ברצועת עזה ולצדו סגנו מרואן עיסא.

 

עוד כתבות על מבצע "צוק איתן":

ביבשה, באוויר ובים: צה"ל תוקף ברצועה

פרשנות: מה יעשה צה"ל בתוך עזה

חמאס: כך נראית מנהרת תופת מבפנים

 

מוחמד דף (50) נולד למשפחת פליטים פלסטינים בדרום רצועת עזה. כבר משנות ילדותו הוא התחנך על ברכי האיסלאם הקיצוני. פעילותו הצבאית של דף החלה בימי האינתיפאדה הראשונה, אז הצטרף לשורות חמאס. ב-1989 הוא נעצר על-ידי ישראל וישב בכלא במשך שנה וחצי. בתחילת דרכו בחמאס היה דף אחד מתלמידיו של ''המהנדס'' יחיא עיאש, ולאחר חיסולו של עיאש ב-1996 הפך התלמיד - שכבר נהיה ראש הזרוע הצבאית של חמאס - לבכיר המבוקשים עד היום. דף היה היזם שעמד מאחורי שורת פיגועי טרור רצחניים שנועדו לנקום את מותו של עיאש, בהם שני הפיגועים בקו 18 בירושלים.

 

 

ב-2001 ניסתה ישראל לחסל את דף בפעם הראשונה, אך הוא חמק וניצל. כעבור שנה נעשה הניסיון השני: מסוק אפאצ'י של צה"ל שיגר שני טילים לעבר מכוניתו של דף. אחד מהם פגע ברכב ודף נפצע, בין היתר בראשו. בזרוע הצבאית של חמאס חששו שישראל תנסה לפגוע בדף פעם נוספת ולכן לא העבירו אותו לבית חולים בעזה אלא למקום מסתור, ומי שהוזעק לטפל בו שם היה בכיר חמאס אז, רופא הילדים ד"ר עבד אל-עזיז רנתיסי (שחוסל בשנת 2004).

 

דף, שנפצע קשה בניסיון החיסול, שרד ועבר תהליך שיקום במחתרת. ב-2003, חודשים ספורים אחרי שהוא שב בהדרגה לפעילות, התקיימה פגישה חשאית של הנהגת חמאס בביתו של מרואן אבו ראס בעיר עזה. בפגישה נכחו בין היתר דף, איסמעיל הנייה ואחמד יאסין. בעקבות מידע שהגיע לישראל, יצא מטוס קרב של חיל האוויר לרצועת עזה וירה טיל לעבר הבית, אך הטיל פגע בקומה הלא נכונה של המבנה וכל בכירי ההנהגה ובהם דף ניצלו.

 

הניסיון האחרון לחסל את דף אירע ב-2006. באישון לילה ב-12 ביולי, שעות ספורות

לפני חטיפתם של שני חיילי צה"ל אלדד רגב ואהוד גולדווסר בידי חיזבאללה בלבנון, התכנסו ראשי הזרוע הצבאית של חמאס בבית ברצועה. הכינוס נערך בקומה התחתונה של הבית בהנחה כי זוהי הקומה הבטוחה ביותר במקרה של תקיפה מהאוויר. אחרי שהתקבל במערכת הביטחון מידע מודיעיני על קיומה של הפגישה, נשלח שוב מטוס קרב והטיל פצצה על הבית. עשרה אנשים ששהו בבית נהרגו בתקיפה אך ראשי הזרוע הצבאית ניצלו. דף נפצע פעם נוספת, וככל הידוע, נכרתו חלק מהגפיים העליונות והתחתונות שלו.

 

דף לא נראה בציבור שנים רבות. ההקפדה שלו על אורח חיים ממודר כנראה השאירה אותו בחיים. במהלך מבצע "עמוד ענן" פרסמה הזרוע הצבאית של חמאס קלטת שמע שבה נשמע דף ממריץ את הפעילים ומחדיר בהם מוטיבציה אחרי שסגנו ומי שהוביל את הזרוע הצבאית, אחמד ג'עברי, חוסל בפתיחת המבצע. העובדה שמרואן עיסא נחשב לדמות כריזמטית פחות מג'עברי, גרמה לדף לרכז בשנים האחרונות את יכולות הפיקוד והשליטה על הזרוע הצבאית של חמאס בחזרה אליו וביתר שאת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מוחמד דף
צילום: AFP
צילום: איי פי
זירת ניסיון החיסול ב-2002
צילום: איי פי
מומלצים