שתף קטע נבחר

שנאה במסווה הומניטרי: הרופאים שמחוברים לארגוני טרור

רופאים זרים וארגונים רפואיים בינלאומיים הפועלים בעזה במימון ארגוני טרור משתמשים בהילה ההומניטרית ובמסווה הרפואי-המדעי כדי לנגח את ישראל בהאשמות שווא ולהשפיע על סדר היום העולמי במטרה לקדם מטרות פלסטיניות. "הם מפרים את שבועת הרופא", אומרים בישראל, "ומשתמשים בעבודתם כדי להכפיש". מי הם אותם רופאים שפועלים ללא לאות נגדנו?

מה הקשר בין מאו טסה-טונג, הרודן הסיני האכזרי שהיה אחראי לרצח 45 מיליון מבני עמו, תנועת החמאס, כתב העת הרפואי היוקרתי Lancet וועדת החקירה החדשה המתגבשת בימים אלו כנגד ישראל? התשובה המפותלת עוברת דרך קומץ רופאים וארגונים רפואיים המזוהים עם השמאל הרדיקלי ועם תנועות מאואיסטיות, שחברו בברית "אדומה-ירוקה" לארגונים ולאישים המזוהים עם תנועות החמאס והאחים המוסלמים.

 

מכתב הרופאים המגנה את ישראל ומאשים אותה בביצוע פשעי מלחמה שהתפרסם לאחרונה בכתב העת הרפואי Lancet, כמו גם מאמרים אנטישמיים רבים שהתפרסמו בשנים האחרונות שם ובעיתונים רפואיים בריטיים נוספים, הוא רק קצה הקרחון של הברית האדומה-ירוקה הזו.

 

מחקרים שנערכו בשנים האחרונות מגלים כי קומץ הרופאים והארגונים הללו מנצלים את אמינותם כרופאים כדי לנגח את ישראל ולהעלות טענות מגמתיות ונטולות כל בסיס עובדתי על "פשעי מלחמה" לכאורה שמבצעת ישראל. את טענותיהם הם דואגים לפרסם בדוחות ובמאמרים מסולפים בכתבי עת רפואיים ובמדיה הפופולרית, ולבסוף, במעין מעגל סגור, מסתמכים על אותם דוחות ומאמרים כ"הוכחות" ל"פשעי המלחמה".

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

רופאים נגד ישראל:

מחליא: האג'נדה האנטישמית של העיתונים הרפואיים

רופאים מגנים את ישראל: 'טבח ופשעי מלחמה'

רופאי הדרום נגד מדעני Lancet: "מלאי שנאה לישראל"

 

הדובר הלא רשמי של החמאס

הכירו את ד"ר מאדס גילברט - אחד השמות הבולטים המככבים כבר שנים ברבים מהמאמרים ומדוחות הגינוי לישראל, וגם אחד מחמישה המחברים של המכתב האחרון שפורסם ב-Lancet. בעיצומו של מבצע צוק איתן נחת גילברט מנורווגיה בעזה, לכאורה כדי לתרום את שירותיו כמומחה להרדמה לטיפול בפצועים הפלסטינים, אך בפועל הפך לדובר הלא רשמי של החמאס.

 

במסיבת עיתונאים שנערכה סמוך להגעתו לעזה, הצהיר גילברט בפני העיתונאים כי מצא על גופות ההרוגים הפלסטינים עקבות המעידות על שימוש בפצצות DIME (Dense Inert Metal Explosive – חומר נפץ ממתכת אינרטית בעלת צפיפות גבוהה), הגורם לכוויות ולקטיעת איברים והמכיל אבקת טונגסטן מסרטנת מאוד. "מספר לא מבוטל של פציעות שנראה כאן מתאים לשימוש בפצצות DIME, שראינו בזמן ההתקפה ב-2009 וגם ב-2006", אמר.

 

בראיון לסוכנות הידיעות הפלסטינית SAFA הוא אף הגדיל לעשות והוסיף להאשמותיו תיאורים ציוריים, שלפיהם "הפצצות הישראליות גורמות לפציעות שלא ניתן לראות מיידית בתצלומי רנטגן. כעבור זמן מסוים הפציעה מתחילה לדמם... החומר המשמש בפצצות אלו הוא בלתי רגיל, מה שמסביר מדוע איננו יכולים לרפא את האיברים הפצועים, ובכמה מקרים נאלצים הרופאים לכרות אותם".

 

בראיון נוסף, שנתן לרשת הטלוויזיה האיראנית Press Tv, הוא טען שצה"ל הפך את עזה למעבדת הניסויים של נשק זה, שטרם נעשה בו שימוש באף צבא בעולם. "כולם חושדים שהם מנסים אמצעי לחימה חדשים", טען גילברט. "אני רופא ומדען ואין לי ראיות לכך, אבל אני חושב שיש חשד סביר שישראל מנסה אמצעי לחימה חדשים על תושבי עזה... אם הם משתמשים בסוגים חדשים של אמצעי לחימה עכשיו, אנו עוד לא יודעים".

 

כך, בעודו מודה שאין לו שום הוכחות ל"חשדות", הוא מדגיש את העובדה שהוא "רופא ומדען" כדי להעניק להן תוקף "מדעי" לכאורה, וזאת אף על פי שביסוס עדויות לטענות הוא אבן הפינה של העבודה המדעית.

 

כריס גאנס, דובר אונר"א (סוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם לפליטי פלסטין במזרח הקרוב), אינו מסתיר את הערצתו לגילברט. במהלך המבצע בעזה הוא חזר והמליץ לעיתונאים לראיין אותו. "למרואיין מבריק בנושא הבריאות בעזה, ההשלכות של הקונפליקט על אזרחים: פרופ' מאדס גילברט", הוא צייץ בטוויטר שלו, כשהוא מצרף את מספר הטלפון של גילברט ואת כתובת המייל שלו.

 

 

אידיאולוגיה מאואיסטית בשירות הטרור

כדי לגלות את האמת המטרידה מאחורי פעילותו ה"הומניטרית" של ד"ר גילברט בן ה-67 אין צורך במחקר מעמיק מדי. גילברט הוא רופא מרדים, ראש המחלקה לרפואה דחופה בבית החולים של אוניברסיטת צפון נורווגיה, אבל את המוניטין הבינלאומיים שלו צבר לאו דווקא בזכות מומחיותו בהרדמה. הוא חבר ב"מפלגה האדומה" – מפלגה נורווגית קומוניסטית רדיקלית שהוקמה ב-2007 והדוגלת באידיאולוגיה המאואיסטית. ב-2007 אף היה מועמד בבחירות המקומיות של המפלגה בעיר טרומסו. נאמן להשקפתו המאואיסטית, הוא אינו נלאה ממתקפותיו המילוליות הקיצוניות על ישראל וגם על ארצות הברית.

 

גולת הכותרת של המתקפות הללו הייתה ראיון שנתן בספטמבר 2001, ימים ספורים לאחר אסון מגדלי התאומים בניו יורק, ליומון הנורווגי Dagbladet. בראיון תמך גילברט במתקפת הטרור האכזרית של מחבלי אל-קאעידה, בהצהירו כי "למדוכאים יש זכות מוסרית לתקוף את ארצות הברית בכל נשק שהם יכולים להשיג". בתשובה לשאלה ישירה של הכתב, "האם אתה תומך במתקפת טרור כנגד ארצות הברית?", הוא השיב: "טרור הוא נשק רע, אבל התשובה היא כן, בהקשר שהזכרתי".

 

הביקור הנוכחי שלו בעזה אינו הראשון. בדצמבר 2008, במהלך מבצע "עופרת יצוקה", הוא הגיע לבית חולים שיפא ומשם התראיין לכלי תקשורת שונים בעולם, כשהוא זורע בדיוק אותן האשמות שתמציתן – פגיעה מכוונת באזרחים ושימוש בנשק בלתי חוקי. "במרכז התעמולה של גילברט נמצאים תמיד הילדים הפלסטינים", אומר פרופ' ג'ראלד שטיינברג, נשיא מכון המחקר NGO Monitor ופרופ' למדעי המדינה באוניברסיטת בר-אילן. "הוא מנצל את העובדה שהוא רופא כדי להשתתף בתעמולה אכזרית ופרימיטיבית מאוד".

 

במהלך שהותו בעזה בשנים 2009-2008 הופיע גילברט בסרטון ווידאו שבו הוא מסייע כביכול בניסיון להציל את חייו של ילד בן 12, וכשניסיונות ההחייאה נכשלים והילד מת, הוא מכריז על מותו. אלא שאמיתות הסצנה המצולמת שנויה במחלוקת ביותר, משום שאנליסטים עצמאיים שבחנו את הסרטון טענו שסצינת ההחייאה מבוימת, ולמעשה מבוימת באופן גרוע הסותר את כללי ההחייאה הבסיסיים ומזכיר סצנות מסדרות טלוויזיוניות דלות-תקציב, תוך שימוש בטכניקות מוכרות המשמשות זה שנים את הפלסטינים במניפולציה תקשורתית, עד כדי כך שזיכו את הסרטונים בכינוי "פליווד" (שילוב בין "הוליווד" ל"פלסטינית").

 

ואכן, המניפולציה בהשתתפותו של גילברט פעלה, שכן ה-CNN שידר את הווידאו בליווי הסיפור המרגש על האירוע, אך הסיר אותו מהאתר מאוחר יותר באותו יום.

האשמות בלי הוכחות. ד"ר גילברט בבית החולים שיפא במהלך "צוק איתן" (צילום: AP) (צילום: AP)
האשמות בלי הוכחות. ד"ר גילברט בבית החולים שיפא במהלך "צוק איתן"(צילום: AP)
  

עקבו אחר הכסף

ד"ר גילברט וארבעת הרופאים האחרים החתומים לצדו על מכתב הרופאים שפורסם ב-Lancet, ד"ר פאולה מנדוקה מאוניברסיטת גנואה באיטליה, ד"ר דרק סמרפילד מהמוסד לפסיכיאטריה בלונדון, ד"ר סוויאנג וד"ר איאן צ'אלמרס הבריטי הצהירו במכתב כי אין להם ניגוד עניינים כלשהו - הצהרה שאינה נכונה בעליל, לאור העובדה שכל אחד מהחמישה עוסק כבר שנים רבות בדה-לגיטימציה של ישראל ובקידום חרמות וסנקציות נגדה, ושפעילותם קשורה בדרכים שונות, עקלקלות יותר ופחות, לגופים איסלאמסטיים המזוהים עם האחים המוסלמים, חמאס וחיזבאללה.

 

אחת הדרכים המרכזיות עוברות דרך ארגונים רפואיים לא ממשלתיים שונים. ביקורו הנוכחי של גילברט בעזה, למשל, נעשה במימון PalMed – ארגון רפואי לא ממשלתי המזוהה עם תנועת האחים המוסלמים באירופה, שחמאס היא הזרוע הפלסטינית שלה. על פי מאמר בערבית שהתפרסם ב-InsanOnline (אתר המזוהה עם "קואליציית הצדקה, ארגון הגג של קרנות הצדקה האיסלאמיות המזוהות עם חמאס והאחים המוסלמים), מתאם המשלחת שבה השתתף גילברט היה מוחמד חמדאן, לא אחר מאשר אחיו של בכיר החמאס אוסאמה חמדאן.

 

מוחמד חמדאן, המתגורר באוסלו זה שנים רבות, שימש בעבר כמנהיג המועצה האיסלאמית בנורווגיה, אחד הגופים האיסלאמיסטיים באירופה המאוחדים תחת המטרייה של FIOE, ארגון הגג המוכר כזרוע האירופית של האחים המוסלמים והמקושר למימון החמאס.

 

העובדה שחלק נכבד מהמימון לפעילות האחים המוסלמים וארגוניו ברחבי העולם מגיע מקטאר זכתה בשבועות האחרונים לכותרות בעיתונות הישראלית, אך מספר חוקרים הצביעו עליה כבר לפני שנים במחקרים שונים, במסגרת פרויקט של המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לחקר תופעת הדה-לגיטימציה, כדוגמת הפרויקט לחקר התנועות האיסלאמיות בראשות ד"ר ראובן פז ממכון גלוריה במרכז הבינתחומי הרצליה, ומחקרו של אודי רוזן, מיפוי המקורות הארגוניים של קמפיין הדה-לגיטימציה כנגד ישראל בבריטניה.

 

על פי דו"ח שפרסם מכון המחקר NGO Monitor ב-2013, בביקורו הקודם הגיע גילברט לעזה במסגרת NORWAC, ארגון הומניטרי לא ממשלתי הפועל בעיקר בתחום הבריאות וממומן על ידי ממשלת נורווגיה. על פי דיווחים בתקשורת העולמית, פעל הארגון בעבר בדרום לבנון עם קבוצות המזוהות עם חיזבאללה.

 

לעתים, הקשר עם ארגוני הטרור אף ישיר וברור יותר. לדוגמה, מדו"ח מחקר שכתב ב-2011 סטיבן מרלי, "טורקיה, תנועת האחים המוסלמים העולמית, והמשט לעזה", עולה שגילברט השתתף באחת הוועידות המרכזיות שאירחה ממשלת טורקיה לאחר "עופרת יצוקה" ושעסקה בשיקום החמאס. לצד גילברט ומוזמנים מערביים נוספים, השתתפו בוועידה מנהיגים ובכירים בארגוני האחים המוסלמים והחמאס, בהם אוסאמה חמדאן והשייח יוסוף אל-קרדאווי, האב הרוחני של האחים המוסלמים ושלוחותיהם ברחבי העולם ומטבע הדברים גם של החמאס, תומך נלהב בטרור מתאבדים ובפרט נגד ישראל, המתגורר בקטאר מאז 1961 ונתמך על ידי האמיר הקטארי.

 

אחת המסקנות המרכזיות שאליהן הגיעה הוועידה בהשתתפות גילברט וידידיו מהאחים המוסלמים והחמאס הייתה כי לעם הפלסטיני יש זכות להתנגד ל"כיבוש" בכל אמצעי שהוא.

הפגנת האחים המוסלמים בעד החמאס במהלך "צוק איתן". ירדן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הפגנת האחים המוסלמים בעד החמאס במהלך "צוק איתן". ירדן(צילום: AFP)
 

"שוכחים" שיורים מבתי החולים

ד"ר סוויאנג היא המייסדת של Medical Aid for Palestinians (MAP), עוד ארגון רפואי נורווגי שפעילותו מוקדשת אך ורק למטרה הפלסטינית, כולל קמפיינים פוליטיים המשתלחים בישראל. מטרתו המוצהרת הראשונית של הארגון, שאותו מייצגת גם ד"ר פאולה מנדוקה, הייתה לספק סיוע רפואי לפלסטינים שנפגעו על ידי "הפלישה הישראלית ומלחמת האזרחים בלבנון", כשהפעילות בלבנון מוגבלת אך ורק למחנות הפליטים הפלסטינים.

 

כיום יש לארגון משרדים ברמאללה, בעזה, בבירות ובלונדון, והוא מנהל תוכניות בלבנון, בגדה המערבית, בעזה ובמחנות הפליטים בגבול סוריה-עיראק.

 

בשנת הכספים 2012-2011 דיווח MAP על תרומות בסך 3,074,000 פאונד, שברובן מגיעות מממשלת אנגליה ומסוכנויות ממשלתיות נוספות, בהן אירלנד והאיחוד האירופי, ומקצתן מקרנות ומתורמים ערבים באנגליה התומכים במאבק הפלסטיני.

 

"בכסף הם משתמשים, בין היתר, כדי לממן פרסומות ולקדם כתבות ומאמרים בעיתונות האנגלית, הפופולרית והמדעית, שכביכול 'מתעדות' את הטבח וההרג, ואת ההרס של מוסדות רפואיים, כשאף אחד מכל הגורמים האלה – החל ב-Lancet וכלה במאדס גילברט, אינו מזכיר את השימוש שעושה החמאס במוסדות רפואיים, ובפרט בבתי החולים וופא ושיפא, כמרכזים צבאיים שמהם משוגרים טילים ושבהם יושבת מנהיגות החמאס", אומר ד"ר שטיינר.

 

"אפקט ההילה" של הרופאים

הדו"ח של NGO Monitor בחן את ההטיות של חמישה ארגונים רפואיים לא ממשלתיים - PMRS, MAP, PHR-I, רופאים ללא גבולות ורופאים לזכויות אדם - ישראל.

 

"בדומה ל-MAP, גם יתר הארגונים, כולל אלו שמקורם בישראל, הגדה המערבית ועזה, מקבלים מימון משמעותי ממשלות אירופיות שונות, מקרנות פרטיות בולטות ומגופים של האו"ם, לכאורה כדי לעזור לפלסטינים לקדם את מצב בריאותם", אומר ד"ר שטיינברג. "לדוגמה, מקורן של למעלה ממחצית התרומות שהתקבלו ב-2011 בארגון רופאים לזכויות אדם-ישראל הוא בממשלות זרות. הנדיבות הזו מאפשרת שילוב קדוש של רפואה ופוליטיקה. אותן ממשלות אינן מפקחות על מה שנעשה בכסף. הארגונים אינם מדווחים והממשלות אינן מתעניינות. מבחינתן זה מופיע תחת 'סיוע רפואי לפלסטינים', מבלי לבחון לאילו מטרות משמש הכסף.

 

"הדו"ח שלנו מצביע על כך שארגונים אלה מפרים באופן עקבי את העקרונות של מקצועיות ואוניברסליות שאליהם מחויבת הקהילה הרפואית מבחינה מוסרית. יתר על כן, בהצדיקם את הטרור, בתומכם בחמאס ובדלק שהם תורמים לקונפליקט, ארגונים רפואיים כמו NORWAC ורופאים כמו מאדס גילברט מפרים בראש ובראשונה את שבועת הרופא 'ראשית, אל תזיק'.

 

"במקביל לשירותי הרפואה שארגונים אלו מספקים, לעתים בהיקף מרשים, הם גם הופכים את הרפואה לסוגיה פוליטית ומשתמשים בעבודתם ההומניטרית כפלטפורמה להכפשת ישראל ולאפליית ישראלים, וכטקטיקה לקידום סדר היום והנרטיב הפלסטיני. הם מנצלים מינוחים רפואיים ואת המוניטין שלהם כמומחים כדי לקבוע קביעות פוליטיות ומשפטיות בנושאים שבהם אין להם מומחיות. לעתים קרובות, הטענות ה'עובדתיות' שלהם, המבוססות ברובן על 'עדויות ראייה', אינן מאומתות, הן חסרות בסיס עובדתי, סותרות זו את זו או מציגות מצג שווא".

 

לדברי שטיינברג, היכולת של ארגונים לא-ממשלתיים העוסקים ברפואה להשפיע בנושאים פוליטיים היא ביטוי של "אפקט ההילה", מצב שבו ארגונים הנתפסים כמקדמים עקרונות חיוביים אינם עומדים בפני ביקורת, ודוחותיהם והצהרותיהם מתקבלים אוטומטית וללא ביקורת על ידי עיתונאים, דיפלומטים ואנשי אקדמיה, ואף זוכים לתמיכה אינסטינקטיבית מהציבור הרחב.

 

"כשמדובר בארגונים רפואיים וברופאים שמספקים עזרה וסיוע רפואי, האמינות שלהם אף גבוהה יותר", אומר ד"ר שטיינברג. "אמינות יתרה זו נובעת מההנחה הפופולרית שכרופאים הם אובייקטיביים ומוסריים, ומסוגלים לאבחן בעיות בחוכמה ובמומחיות. בכך, הם מכפילים את אפקט ההילה הכללי, וכתוצאה מכך, אינם עומדים בפני ביקורת בנוגע להטיותיהם המובנות או לדיוק ולאמיתות דו"חותיהם".

 

לדבריו, "אפקט ההילה הכפולה" מפצה גם על היעדר המומחיות של אותם ארגונים ורופאים בנושאים העומדים במרכזם של הקמפיינים, בהם צבא, משפט ודיפלומטיה. "כרופא מרדים, גילברט אינו מוסמך להעריך עניינים צבאיים וגם לא לספק תיעוד של מה שהתרחש", הוא אומר. "למרות זאת, הוא ממשיך לקבל מעמד של 'מומחה', במיוחד מעיתונאים, ובמהלך המלחמה בעזה צוטט בהרחבה על ידי התקשורת הבינלאומית, כולל הניו יורק טיימס, הגרדיאן ו-CBS News, לצד ראיונות מרובים ל-BBC. לפחות חלק מהטענות שמשמיעים הרופאים והארגונים הללו ניתנות לאימות או להפרכה בקלות על ידי התקשורת, אך הן מפורסמות ללא בדיקה קפדנית".

 

התוצאה של הפרסום נטול הביקורת היא שגם כאשר בסופו של דבר מתברר שהדיווחים היו מוטים ומטעים, הנזק לישראל כבר נעשה. הדו"ח של NGO Monitor מצביע על כך שבמקרים רבים הסירו אתרי תקשורת חומרים או חזרו בהם ממאמרים שהתבססו על טענות מעוותות של ארגונים. כך, לדוגמה, הסיר ה-CNN את הסרטון המבוים של גילברט, ופרסום של ד"ר סוויאנג הוצג באתר של ה-Lancet במשך 28 יום, עד שהוסר בשל "אי דיוקים עובדתיים".

 

ד"ר שטיינברג: "ההשפעה הפוליטית של רשת הארגונים הזו חורגת מהחשיפה התקשורתית שלה הם זוכים ומשפיעה על ההליכים הפוליטיים עצמם. ארגונים אלה משתמשים בגישה שלהם למדיה כדי להשפיע על סדרי-יום, לשאת דברים באירועים שונים, להצטרף לפורומים רשמיים, לקיים מפגשים רשמיים ולא-רשמיים עם בכירי האו"ם ועם דיפלומטים ולהשפיע על הדיונים, וכדי להגיש מסמכים המצוטטים בהמשך בדוחות הסופיים. ועדת גולדסטון, לדוגמה, שעסקה בסכסוך בעזה ב-2009, האזינה לעדות אנטישמית במסווה של תצפיות פסיכולוגיות מפי שני בכירי התוכנית הקהילתית לבריאות הנפש בעזה".

 

מפתה ככל שתהיה הנטייה לפטור ארגונים רפואיים אלו ורופאים כמו גילברט, סוויאנג ואחרים, כקומץ "אידיוטים שימושיים", המציאות היא שלקבוצות ולאנשי שוליים יש השפעה רבה על סדר היום הבינלאומי, כשההכרה הרשמית שלה הם זוכים מאפשרת להם גישה נטולת אמצעים למדיה ולמקבלי החלטות בינלאומיים. כעת, חוששים ב-NGO Monitor, אוספים הארגונים מידע ממבצע "צוק איתן" כדי להעבירו לוועדת החקירה החדשה שהקים האו"ם. "למרבה הצער, נראה שהסיפור יחזור על עצמו", אומר ד"ר שטיינברג.
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
טוען שישראל עושה ניסויים בנשק בעזה. ד"ר מאדס גילברט
צילום: AP
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים