שתף קטע נבחר

אושרה העברת 3.9 מיליארד לתקציב הביטחון

בדיון סוער אישרו חברי ועדת הכספים העברת תוספת לתקציב הביטחון, על חשבון תקציבי תחבורה ציבורית, פיתוח מפעלי מים והיערכות לרעידות אדמה. ח"כ סתיו שפיר הורחקה מהדיון למספר דקות לאחר שמחתה על כך שהאוצר לא מספק הסברים מפורטים, בעיקר על מהות הקיצוצים בסעיף התחבורה

ועדת הכספים אישרה היום (ג') בסערה העברת תוספת של כ-3.9 מיליארד שקל לתקציב הביטחון , על חשבון תקציבים לתחבורה הציבורית, לפיתוח מפעלי מים והוועדה להיערכות המשק לרעידות אדמה. מטרות התוספת יימסרו לוועדה המשותפת לתקציב הביטחון שמתנהלת בדלתיים סגורות.

 

 

חברי הכנסת מהאופוזיציה הסעירו את הוועדה בגלל מעטה הסודיות, אולם העברת התקציב אושרה ברוב קולות הקואליציה (8:5). "אנחנו לא יכולים לאשר הקצבה שמטרותיה לא ידועות לנו", אמר ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה). ח"כ זהבה גלאון (מרצ) הצטרפה למחאות כחברה בוועדת תקציב הביטחון (שמורכבת מחברי ועדות הכספים וחוץ וביטחון). היא טענה כי עצם הסודיות הופכת את מליאת הוועדה ל"חותמת גומי". 

טנקים על גבול רצועת עזה. מטרות התוספת אסורות לפרסום (צילום: AFP) (צילום: AFP)
טנקים על גבול רצועת עזה. מטרות התוספת אסורות לפרסום(צילום: AFP)

התקציב הנוסף למערכת הביטחון מורכב מארבעה חלקים: העברה ישירה ומיידית של מיליארד שקל; העברה של כ-2.2 מיליארד שקל ב"הרשאה להתחייב", כלומר היתר להשתמש בכסף על חשבון תקציבים רב-שנתיים; 680 מיליון שקל כ"הגדלת הוצאה מותנית בהכנסה" (בלי לפרט את מקורות ההכנסה); והעברת 20 תקני כוח אדם למשרד הביטחון (אף זאת ללא פירוט ההעסקה ועל חשבון מי).

 

הסערה נמשכה כשעה וחצי סביב בקשת הקצבה אחת מעשרות שהוקצבו לכולן רק 40 דקות. זאת כדי לחדש מוקדם ככל האפשר את ההצבעות על חוק מע"מ 0%, שנקבעו להיום עד 18:00 ומחר (ד') כל היום. יו"ר הוועדה ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) אמר בפתח הישיבה ששר האוצר לפיד, בגיבוי ראש הממשלה, דורש שהחוק יאושר בוועדה לקריאה שנייה ושלישית עד מחר בערב. אבל בוועדה אמרו כי סערת ההקצבות היא רק מקדמה על חשבון הסערות הבאות הצפויות סביב חוק המע"מ.  

ח"כ שפיר. הוצאה לאחר שדרשה בכוח תשובות (צילום: בני דויטש) (צילום: בני דויטש)
ח"כ שפיר. הוצאה לאחר שדרשה בכוח תשובות(צילום: בני דויטש)

במהלך הדיון הורחקה ח"כ סתיו שפיר (עבודה) מחדר הוועדה למספר דקות בגלל שהפריעה בצעקותיה הממושכות. היא מחתה על כך שהאוצר לא מספק הסברים מפורטים, בעיקר על מהות הקיצוצים בתחבורה הציבורית. היא ביקשה לברר שמא ההקצבה מחביאה תקציבים סמויים לבית היהודי. שפיר סירבה לצאת ודרשה שסדרנית תרחיק אותה. במחאה ביקשו

עמיתיה מהעבודה פסק זמן ל"התייעצות סיעתית" עד שתם "זמן העונש".

 

שפיר הורחקה כשהטיחה ביו"ר הוועדה סלומינסקי שהוא "משקר לציבור הישראלי" בגיבוי שלו ל"הסתרת עובדות מהציבור". על החלטתו לסלק אותה אמרה, שהוא "מבזה את הכנסת". הוא החזיר לה ש"התנהגותה היא אשר מבזה את הכנסת". הוא איים להרחיק אותה מחדר הוועדה למשך זמן רב יותר, אך לא מימש את איומו למרות צעקותיה החוזרות, גם בדיון על ההקצבות האחרות. שפיר האשימה את הבית היהודי: "מעניינות אתכם רק ההתנחלויות ולא מה שקורה בדרום". סלומינסקי אמר לה: "שקר וכזב, תתביישי".

 

שפיר אמרה לאחר הדיון לחדשות ynet ברדיו האזורי: "אם החליטו לסגור דיל במסדרון ולהעביר 400 מיליון שקל למקורבים של סלומינסקי בתמורת להצעת חוק של לפיד - הציבור צריך לדעת. הדחיפות של כינוס הדיון בזמן פגרה עוררה שאלות בנוגע למה קרה בין הבית היהודי ליש עתיד.

 

"סלומינסקי לא אהב את הצעת החוק בהתחלה, ולכן שאלנו מה היה ההסכם בינו לבין יש עתיד על ההצעה הזו. חשבנו שהמטרה היא העברת כספים דחופה לעוטף עזה. לעומת זאת הסתבר שהמטרה היא קיצוצי ענק בתקציבים בסיסיים. שאלתי שאלות ויו"ר הוועדה ניסה למנוע ממני לשאול אותן, בשלב כלשהו הוציאו אותי בכוח משם כדי שלא אשאל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גיל יוחנן
יו"ר ועדת הכספים, ניסן סלומינסקי
גיל יוחנן
מומלצים