שתף קטע נבחר

ועדת הכספים תדון בפגרה בחוק מע"מ 0%

הוועדה תתכנס בשבוע הבא להשלים את אישור חוק מע"מ 0% לקריאה שנייה ושלישית. נכון לעכשיו 2,000 הסתייגויות של החרדים ומפלגת העבודה מעכבות את קידום החוק מכיוון שהאופוזיציה מתעקשת לדון בכל אחת מהסתייגות ובאריכות - דבר שמנע את אישור החוק לפני פגרת הקיץ

ועדת הכספים מתכנסת בשבוע הבא להשלים את אישור חוק מע"מ 0% לקריאה שנייה ושלישית. לפי שעה, נקבעו לעניין דיונים בימים שלישי ורביעי. יו"ר הוועדה ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) אמר היום (ה') שבמידת הצורך הישיבות יתקיימו "יומם ולילה" ואפילו יגלשו ליום חמישי. לכינוס הוועדה לא קדמו הסכמות או ויתורים מצד האוצר או מהאופוזיציה, בעיקר מהחרדים שתקעו את החוק, כך שההצבעות יימשכו מהמקום שנפסקו לפני שבועיים.

 

חוק מע"מ 0% - כותרות אחרונות בערוץ הנדל"ן :

לפיד: "תרגיל סחטני מנע אישור חוק המע"מ"

קבלנים על המע"מ: "צריך להודות בכישלון"

משאל: אין מספיק דירות לחוק המע"מ

 

המשמעות היא שהתהליך עלול לגלוש ל"מלחמת עצבים" עם החרדים והעבודה שהגישו 2,000 הסתייגויות, "עד שמישהו יישבר ראשון". האופוזיציה מתעקשת לדון בכל הסתייגות אחת לאחת ובאריכות. התהליך הזה התפתח לפני שבועיים ל"פיליבסטר" אינסופי. הוא אילץ את סלומינסקי להפסיק את ההצבעות עד לפשרה עם החרדים. בהעדר פשרה, החוק לא הגיע להצבעה סופית במליאה לפני פגרת הקיץ.

 

לפיד לוחץ על הוועדה לקדם החוק בפגרה

כינוס הוועדה בפגרה לא נעשה ביוזמת סלומינסקי. הוא עשה זאת "כמי שכפאו שד", כדברי אחד הח"כים ולא רק לפני סיום המלחמה בעזה. שר האוצר לפיד לחץ השבוע על שר הכלכלה בנט, יו"ר הבית היהודי, אך בעיקר על ראש הממשלה נתניהו, שיפעילו את משקלם להעברת החוק עוד בפגרה. נתניהו ובנט לחצו על סלומינסקי והוא קיבל את הדין "כחבר הקואליציה" לדבריו. עם זאת הוא ניסה לקבל מהאוצר ויתורים נוספים שיקצרו את ההצבעות את נדחה.

 

מגעיו עם האוצר התארכו אמש עד חצות. אבן הנגף הראשית היא דרישת החרדים שהטבת המס אמנם תינתן לשתי הקבוצות שקבע האוצר על דירה עד 1.6 מיליון שקל למי ששרתו בצבא או עד מיליון שקל למי שלא שרתו, אבל בלי קשר למחיר הדירה בפועל. הם דורשים בעיקר לקבוצה השנייה לאפשר רכישת דירה בכל מחיר, כשההטבה תחול רק על מיליון השקל הראשונים. זהו סידור נוח למשפחות חרדיות גדולות שלא מסתדרות בדירה של מיליון שקל.

 

הרעיון היה במקור של סלומינסקי יחד עם תיקונים אחרים. הוא אפילו הציע דירוג ביניים של הטבה על 1.3 מיליון שקל למי ששרתו בצה"ל ביחידות עורפיות או בשרות הלאומי-אזרחי. זאת כדי לתת עדיפות ליוצאי יחידות קרביות ותומכות לחימה שיקבלו את ההטבה הגבוהה על 1.6 מיליון שקל. החרדים הסכימו למשוך את 2,000 ההסתייגויות ולזרז את אישור החוק תמורת ההטבה הזאת. סלומינסקי חזר ונדחה אמש כשניסה לשדל את האוצר לאמץ אותה.

 

"התרשמתי שבקטע הזה, התנגדות שר האוצר היא בבחינת ייהרג ובל יעבור", אמר סלומינסקי בעצב לאחר שקיבל את "דין התנועה" לחדש את ההצבעות. ח"כ משה גפני (יהדות התורה) היה חריף יותר: "תהיה מלחמת התשה הדדית. עד עכשיו הוכחנו מי חזק יותר. אין שום הצדקה לחוק הרע הזה, בעיקר לא בעת הזאת. לא היה תקדים לזה בכל שנות המדינה. יש עלויות אדירות של מיליארדים בגלל המלחמה, וזורקים כאן לפח 3 מיליארדים בגלל גחמה של לפיד שאין לה אפילו צידוק כלכלי. נעשה כל מה שניתן כדי שהחוק לא יעבור".

 

במלחמה של החרדים לפני שבועיים הספיקה הוועדה אחרי שעות של דיונים להצביע רק על חלק קטן מהסעיף הראשון בהצעת החוק שיש בה 38 סעיפים. ההסתייגויות הן על כל פסיק. מלבד הרבה דיבורים וויכוחים היו הפסקות ל"התייעצויות". בקצב הזה לא יספיקו לוועדה אפילו 3 יממות מסביב לשעון. להלכה אין מניעה לעבוד בפגרה. ועדת הכספים רשאית להיכנס לצרכיה ללא הגבלה, ואם תצליח לאשר את החוק, בסמכות הממשלה לדרוש כינוס פגרה מיוחד של מליאת הכנסת לאישורו הסופי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
צילום: shutterstock
גיל יוחנן
ח"כ ניסן סלומינסקי, יו"ר ועדת הכספים
גיל יוחנן
מומלצים