שתף קטע נבחר

בגלל צוק איתן: זינוק של 2 מיליארד בגירעון

בחודש יולי נרשם גירעון של 2.3 מיליארד שקל בפעילות הממשלה, לעומת גירעון של 400 מיליון שקל בלבד ביולי 2013. האוצר: "הגירעון בגלל דחיית מועד תשלום המסים לתושבי הדרום והקדמת התשלומים היזומה לספקים"

מבצע צוק איתן גרם לזינוק בהיקף הגירעון בתקציב המדינה. בחודש יולי נרשם גירעון של 2.3 מיליארד שקל בפעילות הממשלה, לעומת גירעון של 400 מיליון שקל בלבד ביולי 2013.

 

תקציב הביטחון: מחלוקת על 10 מיליארד שקל

העמותות מדווחות על קריסה בעקבות המבצע

האוצר: "השפעת הלחימה תהיה שולית בלבד"

 

במשרד האוצר מציינים היום כי הזינוק בהיקף הגירעון "משקף, במידה מסוימת, את דחיית מועד תשלום מסים לחלק מתושבי הדרום ואת הקדמת התשלומים היזומה לספקים בדרום הארץ".

 

לא בטוח שהממשלה תצליח לעמוד ביעד הגירעון

כתוצאה מהגידול בגירעון בחודש יולי גדל היקף הגירעון השנתי בתקציב המדינה מ-2.5% תוצר, שיעור זהה ליעד שקבעה לעצמה הממשלה לסוף השנה, ל-2.7% תוצר. בכך, גבר הסיכון שהממשלה לא תצליח לעמוד ביעד הגירעון שלה לשנה זו.

 

הגידול בגירעון נובע הן מעלייה חדה בהוצאות הממשלה בחודש יולי והן מירידה בתקבולי המסים. הוצאות הממשלה הגיעו בחודש שעבר לרמה של 26.3 מיליארד שקל. באוצר מציינים היום כי חלק מהגידול בהוצאות מיוחס לגורמים עונתיים וחלק נובע מהקדמת תשלומים לספקים ולרשויות בדרום הארץ, ומהוצאות חד-פעמיות, כמו תוספת של 600 מיליון שקל לתקציב הביטחון והעברת כספים לרשויות מקומיות בדרום הארץ.

 

בסך הכל, הוציאה הממשלה מאז תחילת השנה סכום של 141.1 מיליארד שקל, עליה של 3.85% בהשוואה לחודשים ינואר-יוני 2013.

 

הכנסות המדינה ממסים הסתכמו בחודש יולי ב-22.4 מיליארד שקל. בניכוי שינויי חקיקה והתאמות מדובר בירידה של 5.4% לעומת חודש יולי 2013. זאת, למרות שבחודש זה התקבל סכום חד פעמי כתוצאה ממכירת חברה ישראלית.

 

באוצר מעריכים את אובדן ההכנסות למדינה בחודש זה, כתוצאה מהדחייה במועד תשלומי המס לתושבי הדרום ב-400 מיליון שקל. סכום זה עתיד להיכנס לקופת המדינה בהמשך חודש אוגוסט.

 

למרות הירידה בהיקף הגבייה, עד כה היקף הגבייה גבוה מהתחזית שעל בסיסה הוכן תקציב המדינה. על פי הערכות האוצר, מאז תחילת השנה נרשמה גביית יתר של מסים ואגרות בהיקף של 2.2 מיליארד שקל, כאשר 800 מיליון מתוכם מיוחסים לגבייה בעלת אופי חד-פעמי (בעיקר, אקזיטים בהיי-טק ומכירה של חברות ישראליות). 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים