שתף קטע נבחר

רויטל חלתה בסרטן 4 פעמים - ועכשיו גם בנה

לפני 17 שנה, כשהיא בהריון, גילתה רויטל ימין גוש בשד. מאז היא נאבקת שוב ושוב במחלת הסרטן, ונאלצת לצפות גם בבנה עובר טיפולים כימותרפיים בגלל לוקמיה. "הוא רואה שאני אמא חזקה. ברגע שאתה חלש, המחלה מתגברת עליך", היא אומרת בראיון ל-ynet - ולא מאבדת תקווה לרגע

רויטל ימין, בת 43 מנתניה, עובדת בלוטו אבל בחיים הפרטיים מתמודדת עם גורל קשה בהרבה: בימים אלה היא נלחמת בפעם הרביעית במחלת הסרטן, ובמקביל נאלצת לצפות בבנה בן ה-16.5 עובר אותו תהליך בדיוק במאבקו בלוקמיה.

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

מתמודדים עם סרטן:

התבשרת שיש לך סרטן: איך מתמודדים עם זה?

התמודדות אחרת: להיות בריא גם אם חולים

החיים משתנים: התמודדות עם מחלת הסרטן

 

הרופא אמר שהכל בסדר

הפעם הראשונה שבה היא חשה גידול בשד הייתה לפני כ-17 שנה, בזמן שהייתה בהריון עם בנה עומר. "בזמן שהסתבנתי במקלחת הרגשתי גושון קטן", היא מספרת בראיון ל-ynet. "ניגשתי לרופא שאמר שזה נראה בסדר ובטח מדובר בגוש שומן, ובכל מקרה אין מה לעשות כי אני בהריון ואי אפשר לבצע צילומים".

 

בגלל הרופא הזה, שהמשיך לדחות את טענותיה, איבדה ימין זמן יקר באבחון. "הייתי תמימה", היא אומרת. "אחרי שבועיים הגעתי אליו עם עוד גוש בשד, והוא לקח ביופסיה ועדיין אמר שאין מה לעשות. אחרי שלושה שבועות הגעתי שוב עם גוש נוסף, והוא פשוט אמר שנמשיך ככה עד שאלד".

 

ימין סבלה מכאבים קשים בשד ולא יכלה לישון על הצד. למזלה, היא פגשה שכנה שהפנתה אותה לרופא כירורג. "התקשרתי אליו ואמרתי שזה דחוף ושחשוב לי מאוד שהוא יקבל אותי היום", היא נזכרת. "כשהגעתי אליו בערב הוא אמר 'איפה היית עד עכשיו? מחר בבוקר את צריכה להיכנס לניתוח דחוף'".

 

בניתוח הוציאו מגופה של ימין לא פחות משישה גושים, שניים מהם סרטניים. בחודש השמיני להריונה עברה שלוש בדיקות מי שפיר כדי לבדוק אם ריאות העובר הבשילו - ולאחר מכן יילדו אותה. בזמן שטיפלה בתינוק והתאוששה מהלידה היא המשיכה לקבל טיפולים כימותרפיים ו-33 הקרנות.

הכירורג אמר "איפה היית עד עכשיו?". רויטל ימין
הכירורג אמר "איפה היית עד עכשיו?". רויטל ימין

הסרטן מכה שנית, שלישית ורביעית

לפני כשלוש שנים, אחרי הפוגה ארוכה במחלה, התבשרה ימין כי הסרטן חזר בשנית. "תמיד פחדתי מהבדיקות התקופתיות", היא מספרת, "אבל לא הייתה ברירה. חייבים לעקוב, עם כל הקושי. אבל גם בפעם הזאת גיליתי לבד, במקלחת, אז הרגשתי גוש קטן בשד וגם בבלוטה. לצערי זה היה גידול סרטני בגודל 2.5 ס"מ".

 

ימין, היום אם לארבעה ילדים, עברה שוב כימותרפיה והקרנות, אך לפני כשנה נאמר לה שהגוש חזר, ובנוסף נמצא נגע בריאה. היא טופלה בפעם השלישית, הפעם בכימותרפיה משולבת המגיעה הן לשד והן לריאה.

 

"לפני שלושה חודשים עברתי בדיקת PET CT", היא מתארת את השתלשלות העניינים, "וגילו שם עוד משהו בריאה, כנראה גרורה שנשלחה מהשד בזמן הטיפולים".

 

-איך מתמודדים עם בשורה כזאת בפעם הרביעית? 

"צריך לדעת לקבל את זה ולעבור את זה, להיות הכי חזקים בעולם. כשהגעתי למחלקה האונקולוגית בכפר סבא לפני 17 שנה הרופאה אמרה לי דבר אחד שאני לוקחת איתי לאורך כל הדרך: 'המחלה הזאת אוהבת אנשים חלשים. ברגע שאת חלשה, המחלה מתגברת עלייך. תהיי חזקה - תתגברי עליה'. בכל פעם שקיבלתי שוב את המחלה אמרתי לעצמי שאני חזקה".

 

בינתיים, אותו תינוק שנשאה אז ימין ברחמה בעת הגילוי הראשון והיום בן 16.5, מתמודד בעצמו עם מחלת הלוקמיה.

 

"זאת תקופה לא קלה לכל הבית", היא אומרת, "אבל יש לי עוד ילדים בבית ואני חייבת לתפקד. שנינו מקבלים כדורי כימותרפיה כמה פעמים ביום, והתמודדות קשה מאוד. קשה לעכל את זה, אבל למזלי גם הבן שלי חזק מאוד".

 

את המלחמה המאתגרת הזאת עוברת ימין כשהיא מוקפת באנשי צוות ובבני משפחה תומכים. "אני חייבת תודה למחלקה האונקולוגית בבית החולים לניאדו", היא אומרת. "הצוות מעולה והרופאים תמיד מעודדים, מחמיאים ועונים לכל שאלה. למחלקה גם מגיע פעם בשבועיים הספר יעקב בוארון, אדם מקסים עם נתינה אינסופית שהיה מספר את החולות, תורם פאות ועוד".

 

"אנחנו שמחים לספק לרויטל ולמשפחתה תמיכה ככל שנדרש כדי להתמודד עם המחלה", מוסיפה ד"ר ברכה זיסר, מנהלת מאגר מח העצם הלאומי של עזר מציון. "אף שהתמודדות עם המחלה קשה, רויטל מתמודדת באומץ עם חזרתה ועם מחלתו של עומר. אנו מאחלים לרויטל, לעומר ולכל החולים החלמה מהירה ושישובו לשגרת חייהם".

 

המשפחה, אומרת ימין, עומדת במוקד ההתמודדות שלה. "גם בעלי, הילדים וההורים המקסימים שלי התגייסו לעודד ולעזור במצבים הכי קשים האלה בחיים".

 

-מה ממשיך לתת לך תקווה בימים אלה?

"לכל אדם יש נפילות, אבל מהר מאוד הבן שלי ואני מעודדים אחד את השני. הוא רואה שאני אמא חזקה אחרי שחטפתי את זה כבר ארבע פעמים, אז הוא קיבל את זה גם בסדר גמור. לא קל, אבל בסדר. אנחנו מחזקים זה את זה ויש מצבים שבהם אנחנו כבר צוחקים על כל הסיטואציה. צריך להיות הכי חזקים בעולם".
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים