שתף קטע נבחר

צילום: אבי רוקח

דנון נגד נתניהו: "אין ביטחון לתושבי הדרום"

ביקורת נגד נתניהו בליכוד: אחרי שראש הממשלה סיכם את מבצע "צוק איתן" והדגיש כי "חמאס הוכה קשות", הגיב חבר מפלגתו דנון בחריפות: "הכרעת חמאס נדחתה". יו"ר מרצ גלאון: "המבצע שחק את מה שנשאר מההרתעה"

תגובות מעורבות במערכת הפוליטית בעקבות דברי הסיכום שהציג ראש הממשלה בנוגע ל-50 ימי הלחימה בעזה: מיד לאחר שבנימין נתניהו הכריז אתמול (יום ד') במסיבת עיתונאים כי מוקדם לדעת אם היעד של רגיעה ממושכת הושג, מיהר חבר מפלגתו ח"כ דני דנון למתוח עליו ביקורת נוקבת. "מטרת המבצע הייתה הענקת ביטחון לתושבי הדרום, והעובדה היא שהיום אין תחושת ביטחון לתושבי הדרום", ציין דנון.

 

דנון אמר עוד כי "לאורך כל המבצע הגישה הייתה פשרנית ומהססת. ב-15 ביולי הקבינט לקח הימור ואישר את הפסקת האש גם כשאיום מנהרות הטרור היה על השולחן. במשך 50 יום חמאס היה היחיד שקבע אם אזרחי ישראל יחיו בביטחון או בפחד. הכרעתו הצבאית והמדינית של חמאס נדחתה לסבב הבא וחצי מאזרחי המדינה ממשיכים לחיות תחת איום הרקטות".

 

מנגד, ח"כ גילה גמליאל מהליכוד, הגנה על ראש הממשלה. לדבריה, "אם נבחן את יעדי המבצע כפי שהוגדרו בתחילתו על ידי ראש הממשלה ושר הביטחון אזי יעדים אלו הושגו במלואם. חמאס ספג פגיעה אנושה שכללה חיסולים ממוקדים של ראשי

הארגון וכן ניתן מענה לבעיית המנהרות החודרות לתוך שטחה של מדינת ישראל".

 

ח"כ גמליאל הוסיפה כי "בכל הסדרה עתידית שבה יועברו כספים לרצועת עזה, אנו נעמוד על דרישת פירוז הרצועה. לאחר כ-14 שנים של ירי יומיומי של רקטות מגיע לתושבי הדרום לחיות בשקט אמיתי. אם שקט זה יגיעה תוך הסדרה בתיווך מצרי מה טוב. אם לא, ממשלת ישראל לא תקבל עוד 'טפטופי' ירי והיא תפעל ביד קשה נגד כל רקטה ופצמ"ר שישוגרו מרצועת עזה. אני מחזקת את ידי ראש הממשלה ושר הביטחון על התנהלותם השקולה האחראית והמדודה לאורך כל המבצע".

ביקורת בליכוד נגד ראש הממשלה (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
ביקורת בליכוד נגד ראש הממשלה(צילום: עמית שאבי)

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, מתחה אף היא ביקורת נגד נתניהו. "המבצע בעזה, לא רק שלא יצר הרתעה, אלא, שחק את מה שנשאר ממנה", אמרה גלאון. "חמאס המשיך לירות לעבר הדרום גם שעה לפני שהפסקת האש נכנסה לתוקף, מה שגרם

 לשני הרוגים ופצועים".

 

בנוגע לזירה המדינית אמרה גלאון כי "ראש הממשלה שניהל משא ומתן ישיר עם חמאס, זרק לו חבל הצלה שחילץ אותו מהבור הכי עמוק שהיה בו ונתן לו הישגים שאין שום סיבה שיירשמו על שמו. אם במסגרת השיחות להפסקת אש, ההסדרה תהיה רק מול חמאס ולא ינצלו את החולשה הבינלאומית שחמאס מצוי בה כדי לחזק את הגורמים המתונים ולתת מקסימום הישגים לאבו מאזן, נהיה עדים, חלילה, בעוד שנה-שנתיים לסבב נוסף של אלימות".

 

"חמאס לא קיבל כלום" 

במסיבת העיתונאים המשותפת עם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון והרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ, ציין ראש הממשלה כי "עם כינון הפסקת האש, אני יכול לומר שיש פה הישג צבאי גדול והישג מדיני גדול. חמאס הוכה קשות ולא קיבל לא אף אחד מהתנאים

שהוא הציב להפסקת אש. כראש ממשלת ישראל אני נושא באחריות העליונה לביטחון אזרחי ישראל וזה מה שהנחה אותנו בכל שלב ושלב במבצע 'צוק איתן'".

 

נתניהו אמר עוד כי "חמאס הציב תנאים מלכתחילה להפסקת אש, קיבלנו בימים הראשונים את היוזמה המצרית להפסקת אש ללא תנאים, אבל הוא הציב תנאים. הוא דרש נמל ימי - לא קיבל. שדה תעופה – לא קיבל. שחרור משוחררי עסקת שליט – לא קיבל. הוא דרש שיהיה תיווך קטארי - לא קיבל. תיווך טורקי – לא קיבל. הוא דרש הרבה ולא קיבל. אנחנו קיבלנו לגיטימציה מהקהילה הבינלאומית למבצע".

 

בהתייחסו להפסקת האש אמר נתניהו כי "מוקדם לומר אם נשיג את היעד לרגיעה ממושכת, אבל הפגיעה בחמאס מגדילים את הסיכוי שהיעד יושג. חמאס הופתע מעוצמת התגובה שלנו להפרת האש האחרונה. הוא חשב שניכנע לתנאים שלו, ולא נכנענו.

הוא חשוב שהוא יתיש אותנו, אתם זוכרים שאמרנו לו 'לא תקבלו התשה, תקבלו הכתשה' וראשי הטרור נפגעו, וחמאס הבין שהדרך הזאת יקרה מאוד. חמאס הופתע מהלכידות של אזרחי ישראל. אנחנו לא נסבול 'טפטופים' על שום חלק של מדינת ישראל".

 

על השאלות האם כושר ההרתעה של ישראל מול מדינות כמו איראן נפגע ועל אמירתו מ-2009 שצריך למוטט את חמאס, השיב נתניהו: "מיטוט חמאס זה שיעד שיושג אם יוצב היעד ארוך הטווח של פירוז חמאס, היעד שהצבנו עכשיו, לא אמרנו כיבוש הרצועה. הצבנו יעד של מכה קשה מאוד ופעלנו לפי היעד הזה. במרחב רואים שישראל פועלת בצורה קשה מאוד, כולם רואים. להכחיד ארגון טרור זה לא דבר קל, ארצות הברית לא הכחידה את אל-קאעידה".

 

ראש הממשלה התייחס גם לביקורת שנמתחה עליו בעקבות ההחלטה שלא להביא להצבעה בקבינט המדיני-ביטחוני על הבנות הפסקת האש. לדבריו, "הקבינט תמך ביוזמה המצרית והסמיך אותי ואת שר הביטחון לקבל החלטות על הפסקת אש. חשבתי שנכון להיענות להצעה המצרית וכך עשיתי".

 

שר הביטחון יעלון אמר "לפני יממה נכנסה לתוקפה הפסקת האש. מדינת ישראל יצאה ל'צוק איתן' להישג את השקט והביטחון לאזרחים שסובלים שנים ארוכות מירי מרצועת עזה. תושבי הדרום נשלחו לשם על ידי ממשלות ישראל, דרישתם לביטחון מוצדקת, פגשתי בתושבים וגיליתי גבורה אנושית. השאלות הקשות מוצדקות. ארגוני הטרור ספגו מכה קשה ביותר, החזרנו אותם שנים אחורה. אל תתרגשו מדברי הרהב של אנשים בחמאס, גם הם יודעים שפנו בעל כורחם להפסקת אש בנתיב שלא רצו בו". יעלון הבטיח כי הממשלה תעשה הכול כדי להביא לקבורה את חללי צה"ל אורון שאול והדר גולדין, שנפלו בעזה.

 

הרמטכ"ל, רב-אלוף גנץ, אמר במסיבת העיתונאים אחרי 50 ימי לחימה כי "הפעולה בדרום הייתה מורכבת בזירה, מורכבת מבחינה מבצעית ומבחינת התשתית האורבנית וההתארגנות של גופי הטרור. במהלך השבועות האחרונים פעלנו רציף תוך מיצוי

יכולות צה"ל ומיצוי היתרונות היחסיים שיש לנו ושילוב נכון של פעילות אווירית, יבשתית וימית. ההישגים המצטברים מול חמאס והיכולת לנטרל גם במחיר כואב פעילות התקפית שלהם ,הביאו לכך שפגענו בהם חזק".

 

לתושבי עוטף עזה אמר הרמטכ"ל גנץ: "אתם יודעים שאנחנו נמצאים איתכם שעה שעה, מלווים אתכם לאורך כל התקופה, מכירים מקרוב וחשים בעצמנו את הקושי הרב להתמודד עם אתגר המערכה, ואתם יודעים מאיתנו בצורה בלתי-אמצעית כמה רבה ההערכה שלנו לדרך שלכם ולעמידה שלכם בדרככם. היינו איתכם לאורך כל המערכה, ברגעי קושי, ברגעי כאב, נמשיך להיות איתכם ועבורכם ולפעול ככל שיידרש בכל עוצמה על מנת להגן עליכם גם בעתיד".


פורסם לראשונה 27/08/2014 23:07

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אסי כהן ואורי דבידוביץ'
"אין תחושת ביטחון". ח"כ דנון
צילום: אסי כהן ואורי דבידוביץ'
"חמאס ספג פגיעה אנושה". ח"כ גמליאל
גיל יוחנן
"נתניהו נתן הישגים לחמאס". ח"כ גלאון
גיל יוחנן
מומלצים