שתף קטע נבחר

צילום: אבי רוקח

הנייה יצא מהבונקר: "הדהמנו את העולם, הפתענו את ישראל"

יממה אחרי כניסת הפסקת האש לתוקפה, יצא בכיר חמאס מהבונקר ונאם בפני אלפי פלסטינים משולהבים. "אלה שנשפך דמם והשהידים היו הדלק של הניצחון הזה", אמר הנייה. "הניצחון היה כפול פי כמה ממה שהיה ב'עמוד ענן'"

אחרי 50 ימים מתחת לאדמה - בכיר חמאס עלה לקרקע ונאם בפני עמו: סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס וראש ממשלת חמאס לשעבר בעזה, איסמעיל הנייה, נשא הערב (יום ד') נאום ברצועת עזה, שבו התייחס בפני אלפי פלסטינים משולהבים להישגים של ארגונו מול ישראל. "השבח לאללה שבמהלך המערכה נתן לאל-קסאם ולהתנגדות את המילה המכרעת", אמר הנייה בתחילת נאומו. "המלחמה החלה בירי לעבר חיפה והיא הסתיימה בירי לעבר חיפה. הפלסטינים שלא הצליחו לחגוג בעיד אל-פיטר בגלל הלחימה ובגלל שהיו בשדה המערכה, חוגגים היום את חג הניצחון". ynet העביר את העצרת שבה נאם הנייה בשידור חי.

 

איסמעיל הנייה עם רובה בעצרת (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
איסמעיל הנייה עם רובה בעצרת(צילום: רויטרס)

 

הנייה מנופף לקהל בעזה ()
הנייה מנופף לקהל בעזה

 

הנייה יצא לראשונה מהבונקר שבו שהה במהלך מבצע "צוק איתן", כשהוא מוקף בראשי חמאס בעזה. הוא נופף לקהל שהגיע לקבל את פניו. הוא הניף את דגל הרשות הפלסטינית, סימן את האות V וזרק סוכריות לעבר הקהל. לצדו של הנייה עמדו חמושים ששילהבו את הקהל כשברקע הושמע השיר: "הכה הכה בתל-אביב".

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
בהמשך דבריו שיבח הנייה את שלושת בכירי הארגון שנהרגו בהפצצת חיל האוויר – ראאד אל-עטאר, מוחמד אבו שמאלה ומוחמד ברהום – ואמר: "אלה שנשפך דמם והשהידים היו הדלק של הניצחון הזה. לכל מערכה יש סמל, ואל-עטאר אבו שמאלה וברהום, הם הסמלים של המערכה הזו".

 

הנייה אמר עוד כי "אי אפשר להסתפק במילים ונאומים כדי לבטא את הניצחון הזה. הניצחון הזה הוא מעבר לגבולות הזמן והמקום. המערכה הזאת היא מלחמה שלא הייתה כדוגמתה בתולדות הסכסוך עם האויב".

 

"עשינו הכנות לשחרור אל-אקצה"

בבואו לנתח את המאבק המתמשך מול ישראל ציין הנייה: "תסתכלו איך במהלך שמונה שנים הצליחה ההתנגדות להשתדרג. ב'עופרת יצוקה' ההתנגדות הצליחה לעמוד איתן. במבצע 'עמוד ענן' זה היה ניצחון בזק, הניצחון במערכה הנוכחית הוא כפול פי כמה ממה שהיה ב'עמוד ענן'. ההתנגדות הדהימה את העולם והפתיעה הדהימה את העולם והפתיעה את ישראל".

הנייה הוסיף כי "ההתפתחות של ההתנגדות הייתה בים, האוויר והיבשה. כל העולם ראה זאת, הניצחון הזה הוא תוצר של עבודה שנים רבות. עשינו הכנות ומאמצים ולא רק לקראת המערכה הנוכחית, אלא לקראת שחרור אל-אקצה. הכנו תוכניות התקיפות לפני תוכניות הגנתיות. עזה חיבקה את כל הפלגים". הוא גם שיבח את העמידה האיתנה של הפלסטינים בעזה, בגדה ובקו הירוק וציין במיוחד את תושבי עזה ש"חיבקו את ההתנגדות למרות כל ההפצצות וההפגזות מהאוויר, מהים ומהיבשה. כל ה-1.8 מיליון תושבים בעזה היו גיבורים".

 

בכיר חמאס ציטט מדברי צעיר פלסטיני שהתראיין אחרי הפצצת מגדל רב קומות ברצועה ואמר: "הוא דיבר בשם העם כולו כשאמר שיעלון ונתניהו פחדנים מדי מלהתמודד עם הצעירים והגברים שלנו ולכן אתם יורים טילים מלמעלה כיוון שאתם פחדנים". עוד אמר: "המערכה הביאה להערכה מחדש של הסוגיה הפלסטינית והציתה שוב את הרגשות בקרב האנשים. נמשיך עד לירושלים".

איסמעיל הנייה בעצרת ()
איסמעיל הנייה בעצרת

מדובר בהופעתו הציבורית הראשונה של הנייה מאז תחילת המבצע. לאורך כל המבצע העביר הנייה את מסריו ממחבואו, הן באמצעות נאומים מוקלטים והן בהודעות לעיתונות ששודרו בכלי התקשורת המזוהים עם חמאס. במהלך המבצע הופצץ ביתו הריק של הנייה ברצועה.

 

מפגן הזרוע הצבאית של חמאס בעזה            (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מפגן הזרוע הצבאית של חמאס בעזה (צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

חליל אל-חיה, בכיר חמאס בעזה שחזר ממצרים אחרי שהיה שותף במשלחת המשא ומתן, אמר: "היום אנחנו משלימים יחדיו את חגיגות הניצחון שלנו ביחד. היום אנחנו והעם שלנו אומרים את המילה הראשונה והאחרונה של המלחמה. נתניהו, ממשלתו והאויב הציוני רצו להשיג כמה יעדים, אבל הם נכשלו. הנשק שלנו בידינו ואנחנו נפתח אותו".

 

אתמול היה הנייה הראשון בחמאס שאותת על התקרבות המגעים לסיומם כשהצהיר בשעות אחר הצהריים: "אנחנו קרובים מאוד להבנות מדיניות שהן עולות בקנה אחד עם העמידה האיתנה של עמנו והתפקוד בשטח של ההתנגדות". לאחר ההכרזה על ההסכם צייץ הנייה בחשבון הטוויטר שלו: "העם עמד איתן וההתנגדות ניצחה השבח לאללה".

 

"ישראל למדה שאי אפשר לשחק איתנו" 

בתוך כך, חבר הנהגת החוץ של חמאס בקטאר חוסאם בדראן אמר הערב כי "ניסיון העבר עם ישראל הוא מר בכל מה שנוגע ליישום הסכמים, אפילו כשהיו ערבויות, ואפילו כאלה אמריקניות. ישראל תמיד ברחה מההתחייבויות שלה. ולכן, הפתרון ברור לגמרי. הערבויות היחידות שיגרמו לישראל לעמוד בהתחייבויות שלה הן ההתנגדות המזוינת והנשק הפלסטיני. הנשק הוא הערבות האמיתית של הפלסטינים. ישראל למדה שאין יותר אפשרות לשחק איתנו משחקים".

 

בדראן אמר עוד כי "ישראל כבר לא תחזור שוב על הטיפשות של פגיעה בזכויות של העם הפלסטיני. לא ייתכן מצב שנחיה ללא נמל ימי בעזה וללא נמל תעופה. אלה דברים שסוכמו כבר בעבר, אלה זכויות טבעיות ובסיסיות. אם ישראל לא תראה עצמה

מחויבת לסוגיות הללו כמו גם לשחרור משוחררי עסקת שליט שנכלאו מחדש - מתוך הפרה בוטה של ההסכם שנחתם בשעתו בחסות מצרים - הדרך היחידה לאלץ אותה תהיה להמשיך בהתנגדות המזוינת וללחוץ עליה צבאית באופן בלתי פוסק".

 

שעות בודדות לאחר ההכרזה על הפסקת אש אמש, יצאו בכירי חמאס והג'יהאד האיסלאמי בעזה מהמחשכים והצטרפו לחגיגות ה-"ניצחון" של אלפי התושבים. בכיר חמאס בעזה מחמוד א-זהאר, שבדומה להנייה דאג להעביר במהלך המבצע מסרים ממקום מחבואו, הבטיח בנאומו כי "אנחנו נשדרג את היכולות של ההתנגדות. אנחנו נבנה נמל ושדה תעופה. מי שיתקוף אותם, אנחנו נגיב נגדו באותו מטבע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים