שתף קטע נבחר

צילום: אבי רוקח

נתניהו: במבצע אין לחמאס שום הישג

רה"מ, שר הביטחון והרמטכ"ל התייחסו בפעם הראשונה להפסקת האש מול חמאס. נתניהו הדגיש כי מוקדם לדעת אם היעד של רגיעה ממושכת הושג וציין כי "לא נסבול 'טפטופי' ירי". יעלון על הביקורת: "השאלות הקשות מוצדקות". גנץ פנה לתושבי עוטף עזה: "נגן עליכם גם בעתיד"

ראש הממשלה שבר שתיקה: יממה לאחר שההבנות בין ישראל לחמאס הובילו להפסקת אש, התייצב הערב (יום ד') בנימין נתניהו מול הציבור הישראלי והחל לסכם את מבצע "צוק איתן". נתניהו שב וחזר על אמירותיו במהלך המבצע שלפיהן "חמאס הוכה קשות", אך מנגד ציין כי לא ניתן לומר אם היעד שהציבה הממשלה לרגיעה ממושכת הושג. במסיבת העיתונאים בירושלים השתתפו גם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון והרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ. ynet העביר את הדברים בשידור חי.

 

"עם כינון הפסקת האש, אני יכול לומר שיש פה הישג צבאי גדול והישג מדיני גדול", אמר נתניהו בתחילת דבריו. "חמאס הוכה קשות ולא קיבל לא אף אחד מהתנאים שהוא הציב להפסקת אש. כראש ממשלת ישראל אני נושא באחריות העליונה לביטחון

 אזרחי ישראל וזה מה שהנחה אותנו בכל שלב ושלב במבצע 'צוק איתן'. היעד היה לפגוע קשה בחמאס ובארגוני הטרור. ותוך כדי הפגיעה הזאת להביא לשקט ממושך לכל אזרחי ישראל. אני יכול לומר שחמאס אכן הוכה קשות".

 

נתניהו אמר עוד כי "חמאס הציב תנאים מלכתחילה להפסקת אש, קיבלנו בימים הראשונים את היוזמה המצרית להפסקת אש ללא תנאים, אבל הוא הציב תנאים. הוא דרש נמל ימי - לא קיבל. שדה תעופה – לא קיבל. שחרור משוחררי עסקת שליט – לא קיבל. הוא דרש שיהיה תיווך קטארי - לא קיבל. תיווך טורקי – לא קיבל. הוא דרש הרבה ולא קיבל. אנחנו קיבלנו לגיטימציה מהקהילה הבינלאומית למבצע".

 

בהתייחסו להפסקת האש אמר נתניהו כי "מוקדם לומר אם נשיג את היעד לרגיעה ממושכת, אבל הפגיעה בחמאס מגדילים את הסיכוי שהיעד יושג. חמאס הופתע מעוצמת התגובה שלנו להפרת האש האחרונה. הוא חשב שניכנע לתנאים שלו, ולא נכנענו. הוא חשוב שהוא יתיש אותנו, אתם זוכרים שאמרנו לו 'לא תקבלו התשה, תקבלו הכתשה' וראשי הטרור נפגעו, וחמאס הבין שהדרך הזאת יקרה מאוד. חמאס הופתע מהלכידות של אזרחי ישראל. אנחנו לא נסבול 'טפטופים' על שום חלק של מדינת ישראל".

 

נתניהו הזכיר בדבריו שיחה שקיים עם חייל צה"ל במהלך ביקור בבסיס צה"ל בדרום: "החייל אמר לי 'הלוואי שהאחדות הזאת, שנותנת לנו כל כך הרבה כוח, הלוואי שהאחדות הזאת תישאר גם אחרי שוך הקרבות'. ואני אומר, הלוואי, אמן, כי זה נדברך יסוד בחוסן הלאומי שלנו".

סיכמו את המבצע. נתניהו, יעלון וגנץ (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
סיכמו את המבצע. נתניהו, יעלון וגנץ(צילום: עמית שאבי)

על השאלות האם כושר ההרתעה של ישראל מול מדינות כמו איראן נפגע ועל אמירתו מ-2009 שצריך למוטט את חמאס, השיב נתניהו: "מיטוט חמאס זה שיעד שיושג אם יוצב היעד ארוך הטווח של פירוז חמאס, היעד שהצבנו עכשיו, לא אמרנו כיבוש הרצועה.

 הצבנו יעד של מכה קשה מאוד ופעלנו לפי היעד הזה. במרחב רואים שישראל פועלת בצורה קשה מאוד, כולם רואים. להכחיד ארגון טרור זה לא דבר קל, ארצות הברית לא הכחידה את אל-קאעידה".

 

ראש הממשלה התייחס גם לביקורת שנמתחה עליו בעקבות ההחלטה שלא להביא להצבעה בקבינט המדיני-ביטחוני על הבנות הפסקת האש. לדבריו, "הקבינט תמך ביוזמה המצרית והסמיך אותי ואת שר הביטחון לקבל החלטות על הפסקת אש. חשבתי שנכון להיענות להצעה המצרית וכך עשיתי".

 

שר הביטחון יעלון אמר "לפני יממה נכנסה לתוקפה הפסקת האש. מדינת ישראל יצאה ל'צוק איתן' להישג את השקט והביטחון לאזרחים שסובלים שנים ארוכות מירי מרצועת עזה. תושבי הדרום נשלחו לשם על ידי ממשלות ישראל, דרישתם לביטחון מוצדקת, פגשתי בתושבים וגיליתי גבורה אנושית. השאלות הקשות מוצדקות. ארגוני הטרור ספגו מכה קשה ביותר, החזרנו אותם שנים אחורה. אל תתרגשו מדברי הרהב של אנשים בחמאס, גם הם יודעים שפנו בעל כורחם להפסקת אש בנתיב שלא רצו בו". יעלון הבטיח כי הממשלה תעשה הכול כדי להביא לקבורה את חללי צה"ל אורון שאול והדר גולדין, שנפלו בעזה.

"חמאס הוכה קשות". נתניהו (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
"חמאס הוכה קשות". נתניהו(צילום: עמית שאבי)

הרמטכ"ל, רב-אלוף גנץ, אמר במסיבת העיתונאים אחרי 50 ימי לחימה כי "הפעולה בדרום הייתה מורכבת בזירה, מורכבת מבחינה מבצעית ומבחינת התשתית האורבנית וההתארגנות של גופי הטרור. במהלך השבועות האחרונים פעלנו רציף תוך מיצוי יכולות צה"ל ומיצוי היתרונות היחסיים שיש לנו ושילוב נכון של פעילות אווירית, יבשתית וימית. ההישגים המצטברים מול חמאס והיכולת לנטרל גם במחיר כואב פעילות התקפית שלהם ,הביאו לכך שפגענו בהם חזק".

 

לתושבי עוטף עזה אמר הרמטכ"ל גנץ: "אתם יודעים שאנחנו נמצאים איתכם שעה שעה, מלווים אתכם לאורך כל התקופה, מכירים מקרוב וחשים בעצמנו את הקושי הרב להתמודד עם אתגר המערכה, ואתם יודעים מאיתנו בצורה בלתי-אמצעית כמה רבה ההערכה שלנו לדרך שלכם ולעמידה שלכם בדרככם. היינו איתכם לאורך כל המערכה, ברגעי קושי, ברגעי כאב, נמשיך להיות איתכם ועבורכם ולפעול ככל שיידרש בכל עוצמה על מנת להגן עליכם גם בעתיד".

 

ליברמן: "עם חמאס אסור להגיע להסדרה" 

מאז שהירי מרצועת עזה פסק הותקף נתניהו על ידי כמה שרים בקבינט ובממשלה. אותם שרים מחו בין השאר על הדרך שבה הסתיים המבצע והביעו חשש מהצפוי להתרחש בעתיד. הבכיר ביותר שיצא נגד נתניהו היה שר החוץ ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, שכתב בדף הפייסבוק שלו: "עם חמאס אסור להגיע להסדרה וכל עוד יש חמאס אי-אפשר להגיע להסדר!"

 

שר החוץ הוסיף כי "גם תהליך מדיני אמיתי ואפשרות לפריצת דרך אסטרטגית יהיו אפשריים רק אחרי שנצליח לשחרר את המזרח התיכון ואת הפלסטינים מאיום החמאס". ליברמן הוסיף בסוגריים: "ואף אחד לא יעשה זאת במקומנו". הוא סיכם את דבריו במילים: "אסור לתת שום הישג לחמאס. בחמאס צריך להילחם ללא פשרות".

 

 

גם חברו של ליברמן למפלגה, שר התיירות עוזי לנדאו, מתח ביקורת על נתניהו. לנדאו אמר הבוקר במשדר המיוחד באולפן ynet כי "התחושה קשה ביותר, אני שואל מהם ההישגים שלנו אחרי 50 ימי לחימה עם אלפי גיחות. התשובה היא שמה שנקבל זה לא שקט – זה הבטחה לשקט. ביציע יושבים חיזבאללה ואיראן, והם רואים שמדינת ישראל לא הצליחה ב-50 ימים לטפל בחמאס. הם רואים את תורת הלחימה שלנו, הם רואים את התשובות שנתנו לטילים – הם ילמדו לפתח אמצעי-נגד".

 

גם במפלגת הליכוד של נתניהו תקפו את ההחלטה ללכת להפסקת אש. ח"כ דני דנון אמר אמש כי "במזרח התיכון הבלגה מתפרשת כחולשה. למרות המחיר הכבד לא ניצחנו את החמאס. כעת השעה לחשבון נפש לאומי. מדיניות ההבלגה וההיסוס פגעה ביכולת ההרתעה של מדינת ישראל. הסבב הבא הוא רק עניין של זמן".

 

מנגד, יו"ר מרצ זהבה גלאון אמרה כי "הפסקת האש מגיעה מאוחר מדי, התנאים מוכיחים סופית שמבצע צוק איתן הוא כישלון אסטרטגי של נתניהו, שיצא למלחמה ללא יעדים, וסיים כשהוא נותן הישג עצום לחמאס על גבם של תושבי הדרום. כעת מתברר שהסבל של תושבי הדרום בשבועות האחרונים, כמו כל המרורים שהמבצע המיותר הזה האכיל את תושבי ישראל, נכפו עלינו בידי ממשלה חסרת אחריות, ללא שום מחשבה מדינית ותכנון לטווח ארוך, וללא שום תוצאות".

 

במסיבת העיתונאים בשבוע שעבר שבה השתלח בשרי הקבינט, התגאה ראש הממשלה נתניהו בכך שכינס לא פחות מ-27 פעמים את השרים לישיבות במהלך הלחימה בעזה. ואולם על ההחלטה החשובה, להסכים להפסקת אש בלתי מוגבלת, הם רק קיבלו עדכון אחרי שכבר התקבלה.

 

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין אישר זאת לאחר פניית ראש הממשלה ושר הביטחון וקבע כי לא קיימת חובה בדין להצביע בקבינט, לא בלי להוסיף התייחסות ל"שיקולים נוספים" שמצויים בתחום שיקול דעתם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים