שתף קטע נבחר

גידל שתילי קנאביס בבית וזוכה בבית המשפט

תושב עמנואל שמחזיק ברישיון לשימוש עצמי מאז שנות ה-90 הואשם בעבירות סמים. אבל שופטת קבעה שההיתר הישן מאפשר לגדל את הצמח

האם מי שמחזיק האישור לשימוש עצמי בקנאביס רשאי גם לגדל את הצמח? תושב השומרון שבביתו נמצאו שתילים של הצמח הואשם בשורה של עבירות סמים, אך מכיוון שהרישיון שניתן לו לפני כשני עשורים היה עמום ולא מעודכן, בחר בית משפט השלום בכפר סבא לזכות אותו.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ה-ynet:

 

יותר מקילוגרם קנאביס, שתילים ומעבדה ביתית לגידול הצמח התגלו לפני כארבע שנים בביתו של תושב עמנואל. בכתב האישום שהוגש נגדו יוחסו לו עבירות של ייצור, הכנה והפקה של סם הקנאביס והחזקתו שלא לצריכה עצמית.

 

הנאשם, המחזיק ברישיון המתיר לו לצרוך עד 60 גרם קנאביס בחודש, כפר במיוחס לו וטען שמעבר לכמות הצריכה, הרישיון מאפשר לו גם לגדל את הצמח. לטענתו הוא נעצר כמה פעמים בעבר על רקע זה, ובכל פעם שוחרר לאחר שנקבע כי הוא רשאי גם לגדל קנאביס. לדבריו, כך גם הובהר לו על ידי הרופא שנתן לו את הרישיון.

 

מנגד העלתה המדינה לעדות את הרופא, שציין כי לנאשם הותר להחזיק בחלקי שתיל, אך לא לגדל את הצמח. במקביל, רופא הכאב שטיפל בנאשם הבהיר בבית המשפט כי הרישיון שבו מחזיק הנאשם הוא היתר ישן משנות ה-90. באותה תקופה, בהיעדר ספקים ומגדלים מורשים, ניתן אישור לגידול הסם למספר אנשים מצומצם. עם הופעת הספקים המורשים, שונו תנאי הרישיון וכיום הוא מתיר את אחזקת הסם בלבד.

 

לפי השופטת נאווה בכור, המחלוקת נסובה על פרשנות הרישיון ותוקפו. היא קבעה שהרישיון ניתן מלכתחילה כדי לאפשר למטופל לגדל את הסם, מאחר שלא היה מקור אחר לאספקתו. ברישיון גם נכתב במפורש שהוא כולל את תצורת הסם כשתילי הצמח.

 

לשיטתה, העובדה שהסעיף המתיר גידול עודכן במהלך השנים מוכיחה כי מדובר ברישיון לגידול. לדבריה, הנאשם פעל בהתאם לאמור בפקודת הסמים המסוכנים, ואין כל פסול במעשיו. גם התנהלות הנאשם, ששיתף פעולה עם השוטרים בעת החיפוש בביתו ובעת המעצר, מראה כי לא נהג כמי שנתפס בעת מעשה אסור.

 

כאשר נוסח הרישיון הנסמך על הפקודה ניתן להבנה בשתי פרשנויות שונות, קבעה השופטת, הספק יפעל לזכות הנאשם ולא לחובתו.

 

משכך נקבע שהרישיון הישן, המתיר לנאשם את הגידול, רלוונטי למועד הגשת כתב האישום, ולפיכך גם סביר להניח שתהיה ברשותו כמות גדולה מ-60 גרם. הנאשם זוכה מכל העבירות שיוחסו לו מחמת הספק.

 

בית המשפט צדק בהחלטתו: לא יתכן מצב שבו אדם יקבל היתר לצרוך ולגדל קנאביס, ולאחר מכן ימצא עצמו עומד לדין בשל כך. היה מקום להגדיל לעשות ואף לזכות את הנאשם זיכוי מלא ולא רק מחמת הספק.

 

  • להכרעת הדין המלאה – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ הנאשם: עו"ד דנה פישר דורי
  • עו"ד חזי כהן עוסק במשפט פלילי ובעבירות סמים
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים