שתף קטע נבחר

נתפסתי עם מריחואנה. מה יהיה? עו"ד מסביר

לא לזרוק, לא להילחץ ולחשוב רגע לפני שמסכימים לחיפוש. פקודת הסמים לא השתנתה 40 שנים, אבל גם למעשנים מגיע לדעת כמה דברים על מדיניות האכיפה של המשטרה ובתי המשפט. כמה תיקים נפתחו השנה? כמה נסגרו? ואיך קילו מריחואנה הוגדר "לשימוש עצמי"? מדריך למשתמש

לא מזמן ציינה מדינת ישראל 40 שנה לפקודת הסמים המסוכנים שנוסחה ב-1973 ומשמשת אותה עד היום. על אף השינויים המהותיים שחלו בהרגלי הצריכה של מריחואנה וחשיש בעולם ובישראל בפרק הזמן הזה, וחרף המחקרים המאששים את שימושיה הרפואיים, יחסה של הפקודה אל המעשנים לא השתנה: שלוש שנות מאסר ממתינות למי שיורשע בעבירה של שימוש או החזקת מריחואנה או חשיש לצריכה עצמית.

 

פסקי דין מעניינים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

על פי נתונים שפרסמה משטרת ישראל, ב-2012 נפתחו 22,895 תיקים בגין החזקת סמים - כולל מריחואנה - המיועדים לצריכה עצמית. מתוכם נסגרו 17,381 תיקים והוגשו 5,254 כתבי אישום. האם מדובר בבזבוז משאבים יקר במסגרת האכיפה נגד משתמשים פרטיים? הדעות כנראה יישארו חלוקות עוד זמן רב.

 

בנוסף לחוקים המתירנים בהולנד, בשבוע שעבר אישרה אורוגוואי את השימוש החוקי במריחואנה, וגם במדינות בארה"ב כגון וושינגטון וקולורדו אימצו את הלגליזציה. אבל ישראל כנראה רחוקה שנות אור מהחלת נוהלים כגון אלה. לכן, למשתמשים נורמטיביים שעדיין חיים בארץ, כדאי ללמוד קצת על החוק ואכיפתו.

 

אין כאן, חס ושלום, המלצה לעבור על החוק ולעשן מריחואנה או חשיש. אבל אתם יודעים, רק למקרה הצורך.

חוגגים ברחובות אורוגוואי. בישראל עדיין לא (צילום: AP) (צילום: AP)
חוגגים ברחובות אורוגוואי. בישראל עדיין לא (צילום: AP)

 

ג'ון לנון על ג'ון סינקלייר. 10 שנים בגלל שני ג'וינטים

 

אדוני השוטר, זה לשימוש עצמי

15 גרם נטו מהווים את הכמות שבגינה ניתן להאשים בהחזקה לצריכה עצמית בלבד. על פי ההיגיון של המחוקק, זו הכמות המבחינה בין המשתמש הנורמטיבי לבין סוחר סמים.

 

הכמות מתייחסת למשקל נטו של הסם שנתפס, מכיוון שבבדיקות של המעבדה לטוקסיקולוגיה במשטרת ישראל נשקל הסם הנקי, ללא עטיפות או אריזות. לאלו המדמיינים לבורנטים בחלוקים לבנים שנוברים בתערובת הטבק והקנאביס (בעברית: קססה) ומפרידים בין הפירורים, כדאי לדעת שמקרים שבהם יוגש כתב אישום בגין החזקת תערובת בלבד הם נדירים מאוד.

 

כמו כן, לתשומת לבם של הסטודנטים במגמת הידרופוניקה (המבין יבין), ראוי לדעת שזרעים, גבעולים, עלים וכל חלקי הצמח נחשבים גם הם על פי הפקודה לסם מסוכן וישקלו בהתאם.

 

מכיוון שהשימוש העצמי כרוך בהחזקה בסם עצמו - בין באמצעות סיגריה מגולגלת ובין באמצעות כלים שונים לעישון - כתבי האישום מוגשים על החזקת סמים לצריכה עצמית בלבד, ללא צורך באישום נוסף בגין שימוש כאמור.

 

עם זאת, מערכת אכיפת החוק הצבאית, המנהלת – בהצלחה חלקית בלבד - מלחמת חורמה נגד נגע הסמים בצה"ל, מגישה כתבי אישום גם בגין החזקת הסם וגם בגין שימוש עצמי בסם (אף ברמת שימוש בודד).

 

מריחואנה בארץ ובעולם - כתבות נוספות ב-ynet:

 • מעל הקו הירוק: בהתנחלויות אין יובש מסמים
 • סוף לתורים? אושר חוק הקנאביס הרפואי
 • אורוגוואי: מותר לגדל מריחואנה ולסחור בה

  צדק חברתי נוסח מרוקו: העם דורש חשיש

   

  המשטרה בסביבה? בלי פאניקה

  קודם כל תירגעו. אם המעצר התרחש במרחב הציבורי, התנהגות עצבנית או לחוצה במיוחד לא רק שתזכה לתשומת לבם של השוטרים ותתפרש כמפלילה, אלא גם תתועד בהמשך בדו"חות המשטרתיים.

   

  בעבודתי נתקלתי לא אחת בתיאורים ציוריים בדו"חות השוטרים כגון "הבחנתי בחשוד בעודו מזיע ומסתכל לצדדים בעצבנות", או "ברגע שהחשוד הבחין בנו (השוטרים), הוא עבר לצד השני של הכביש ואף הגביר את קצב הליכתו". זו בדיוק ההתנהגות שעלולה לגרום לשוטרים להיטפל אליכם.

   

  לאחרונה רבים פסקי דין הפוסלים את החיפוש המשטרתי ואת ממצאיו, ככל שנערכו באמתלת שווא, כגון הזעת יתר או מבטים חשדניים. עם זאת, כל מקרה יוכרע לגופו בהתאם לנסיבותיו.

  השוטר מסתכל לכם על הידיים. אז לא להשליך את הסיגריה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  השוטר מסתכל לכם על הידיים. אז לא להשליך את הסיגריה(צילום: AFP)

   

  "על החוף ישבנו / מהחושך באו משטרה". בגלל הצינגלה 

   

  לא לזרוק כלום!

  בעת המפגש עם נציגי החוק נוטים רבים להשליך חפצים שונים כמו קופסת סיגריות, קופסת גפרורים או סתם שקית ניילון ובה הסם. אין צורך לעשות זאת: השוטרים מסתכלים עליכם כל הזמן, ובעיקר על הידיים. השלכת חפץ כלשהו תזכה לתשומת לב השוטרים וכשהחפץ שהושלך יימצא בסמוך אליכם, תתקשו להסביר זרקתם אותו מלכתחילה.

   

  כאן גם המקום לציין שאין טעם להשתמש בתשובה "זה לא שלי". הטיעון הזה עלול להיות מופרך באמצעות בדיקה פשוטה של טביעות אצבע, מה גם שהשוטר עצמו בוודאי יעיד ששמר אתכם על קשר עין רצוף והבחין בהשלכת החפץ.

   

  חיפוש? אצלי?

  השלב הבא על פי ספר החוקים - ובהנחה האופטימית שהשוטר שמנסה לעצור אתכם אכן קרא את החוקים - אמור להיות הצעה נדיבה לערוך חיפוש על גופכם, מיטלטליכם או בתוך מכוניתכם. בפועל ההצעה נשמעת ככה: "תפסיק להתחכם ותוציא כל מה שיש לך בכיסים, נו, יאללה!".

   

  בדיוק ברגע הזה, של ה"יאללה!", אתם אמורים להיזכר במאמר הזה ולסרב בהחלטיות לחיפוש במקום. סירבתם לחיפוש? תילקחו לתחנת המשטרה, שם ייערך לכם שימוע בפני קצין בדרגת רב פקד ומעלה ותינתן לכם הזדמנות לשטוח את סיבותיכם לסירוב.

   

  אם שואלים אתכם מדוע אתם מסרבים לחיפוש, היו אסרטיביים ובקשו לדעת מדוע מלכתחילה אתם נדרשים להסכים לחיפוש ללא כל סיבה נראית לעין. העובדה שאין ברקורד

  לקחה לריאות
  יחימוביץ': "עישנתי סמים כשהייתי צעירה" / ynet
  יו"ר האופוזיציה לשעבר סיפרה לערוץ הכנסת שעישנה מריחואנה לפני 16 שנה. ומה דעתה לגבי לגליזיציה: "כרגע לא"
  לכתבה המלאה

  שלכם רישום פלילי בעבירות סמים (נזכיר שמדובר במדריך למשתמש נורמטיבי) עשויה להשפיע לטובה בעניין זה.

   

  סיבות נוספות יכולות להתייחס לשרירות דעת של השוטרים, בעיקר אם רק אתם מבין כל באי המסיבה נתבקשתם לעבור חיפוש, בעוד שיתר המבלים לא זכו ליחס שכזה. אחרי שתסרבו לחיפוש יחליט הקצין האם להורות על ביצוע החיפוש בכוח סביר.

   

  עוד משהו קטן אבל חשוב: אם השוטר שעצר אתכם שמע את סירובכם לחיפוש אך ביצע את החיפוש בכל זאת, לדוגמא באמצעות נטילת התיק שלכם ונבירה בו - בשום פנים ואופן אל תחתמו על הסעיף בדו"ח החיפוש האומר ש"החשוד הסכים לביצוע החיפוש".

   

  אז להגיד שהסמים שלי?

  מדיניותה המוצהרת של משטרת ישראל היא לחפש ולהעמיד לדין את סוחרי הסמים והספקים שלהם, והדרך הקלה להגיע אליהם היא באמצעות צרכני הקצה. על כן, כדאי להגיד שזה שייך למכר, אך אל תנקבו בשמות ואל תסגירו שום פרט מזהה.

   

  זה היה במבצע

  ומה עושים כשנתפסים עם כמות של מעל 15 גרם? הסבר הגיוני בדבר רכישה מרוכזת לתקופה ארוכה, גם בשל שיקולי המחיר אך בעיקר בשל החשש שלכם לבוא במגע עם עולם הסחר בסמים, עשוי להניח את דעתו של השופט בבוא היום.

   

  החוקר אולי יגחך למשמע הסבר שכזה, אבל אל תאמרו נואש ובטח אל תספרו שעשיתם מגבית בין החבר'ה וקניתם רבע קילו בשביל שכולם יתפסו ראש באילת בסוף השבוע הקרוב. כותב שורות אלה כבר הצליח לזכות אדם מהחזקת קרוב לקילוגרם של מריחואנה בטענה שמדובר בסם לצריכה עצמית בלבד.

   

  הכול תלוי בטיב העדות ובמהימנות האישית שלכם כעדים.

  בפעם הראשונה שיתפסו אתכם, בית המשפט עשוי להסתפק באזהרה (צילום: AP) (צילום: AP)
  בפעם הראשונה שיתפסו אתכם, בית המשפט עשוי להסתפק באזהרה(צילום: AP)

  יש סיכוי שיסגרו לי את התיק?

  מדיניות התביעה המשטרתית בעבירות של החזקת סמים לצריכה עצמית מאפשרת לסגור תיק חקירה באזהרה ולא להגיש כתב אישום אם כמות הסם שנתפסה היא קטנה, אם מדובר בעבירה ראשונה שלא בנסיבות מחמירות ועוד.

   

  החדשות הרעות – או הטובות, תלוי בנקודת המבט – היא שתצטרכו להפסיק להשתמש: אם תיתפסו פעם נוספת, תועמדו לדין פלילי על שתי התפיסות יחד.

   

  בנוסף, בחלק לא מבוטל מהמקרים מותנית סגירת התיק בהפנייתכם לטיפול למכורים לסם במסגרת זו אחרת, ובכל מקרה תידרשו למסור דגימות שתן להוכחת ניקיונכם מסמים (הדגימות נמסרות תחת פיקוח הדוק וחלילה אי אפשר למסור אותן בבית ולהביא אתכם).

   

  רגע, הגישו נגדי כתב אישום

  כאמור, אם זו עבירה ראשונה, בית המשפט יימנע מלהרשיע ולהכתים את הרישום הפלילי שלכם. עם זאת, הוא ידרוש את שיתוף הפעולה המלא שלכם עם שירות המבחן מטעם בית המשפט, את השתלבותכם בטיפול במידת הנדרש, ושוב - הקפדה על התרחקות מסמים.

   

  לעתים נגזר על העומדים לדין שירות לתועלת הציבור, העומד על בין 80 ל-500 שעות של שירות במוסדות שונים דוגמת בתי חולים, בתי אבות, עמותת חברתיות שונות וכדומה. לרוב יתווסף לעונש גם קנס כספי של אלפי שקלים בודדים.

  מותר להסתכל. אסור לגעת (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  מותר להסתכל. אסור לגעת(צילום: ירון ברנר)

  גרהאם נאש על חברה שנכנסה לכלא

   

  כאן מומלץ לשתף פעולה עם הרשויות: הטרחה והמאמץ להשגת אי הרשעה אולי נראים מיותרים, אבל המשמעויות של רישום פלילי בעבירה של החזקת סם - ולו לצריכה עצמית בלבד - עלול לפגוע בקריירה שלכם ולהותיר את חותמו על חייכם במשך שנים רבות. בעוד כמה שנים, כשתרצו להתקבל לעבודה מסוימת או לקבל ויזה לארה"ב, הרישום הפלילי עלול להיות בעוכריכם.

   

  הקלה, לא לגליזציה

  ועדות ממשלתיות שונות דנו בעשורים האחרונים בשאלת הלגליזציה בישראל ופסלו את הרעיון מטעמים שונים, בהם הקביעות שהיא תהווה "מקפצה" לסמים קשים יותר,  וכן שהנהיגה תחת השפעת מריחואנה מסוכנת יותר מנהיגה תחת אלכוהול וקשה יותר לנטר את הסם בבדיקות.

   

  היום בו תל אביב תהפוך לאמסטרדם או למונטבידאו עדין רחוק מאתנו, אבל מסתמן שמדיניות האכיפה המשטרתית נוטה להקל עם צרכי הסם הנורמטיביים. ב-2010 נעצרו כ-600 אזרחים בגין עבירות של החזקת סם לצריכה עצמית, בעוד שב-2012 המספר כבר ירד לכ-300.

   

  ביוני השנה צוטט היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, מני מזוז, אומר בראיון ש"הוצאתי הנחיית יועץ שלא להתעסק בסמים קלים לצריכה עצמית. זה לא משתלם, לא ברמה של הפרט וגם לא ברמה של בזבוז משאבי האכיפה".

   


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  בתמונה: עבירה על החוק
  צילום: רויטרס
  צילום: יורי גרשברג
  עו"ד קובי מרגולוב
  צילום: יורי גרשברג
  מומלצים