שתף קטע נבחר

אחרי שנה בכלא: העליון זיכה שני נערים

השניים, ממזרח ירושלים, הורשעו ביידוי אבנים במחוזי על סמך הודעת נער שלישי, אך ללא ראיה. העליון הפך את ההחלטה יום אחד בלבד לאחר שהחל לדון בה

שני נערים בני 17 ממזרח ירושלים שוחררו היום (ג') מכלא מגידו בהוראת בית המשפט העליון לאחר יותר משנה של מאסר, לאחר שהשופטים החליטו "לזכותם מכל אשמה מחמת הספק". בכך הפך העליון את החלטת בית המשפט המחוזי על פיה יום אחד בלבד לאחר שהחל לדון בה.

 

עוד בחדשות:

הוארך מעצר החשודים ברכבת: "שוד שיטתי"

מלחמת תודעה: הקרב על הדגלים בקוניטרה

 

רק אתמול דן בית המשפט העליון בתיקם של השניים, שהורשעו עת מלאו להם 16 בזריקת אבנים ובפציעת אדם. היום כבר זיכו השופטים חנן מלצר, ניל הנדל ואורי שוהם את השניים, שבועות ספורים לפני שאמורים היו להשתחרר ממילא מהכלא.  

 

השניים הורשעו על סמך הודעתו של נער שלישי, אך ללא כל ראיה ממשית. שופטי העליון שמיהרו להורות על שחרורם לא הספיקו לנמק את החלטתם, אך מהפסיקה הבהולה ומתמלילי החקירה ניתן ללמוד על קבלת מרבית טענותיהם, תוך מציאת שגיאות בהרשעת המחוזי והתנהלות לקויה של חוקרי המשטרה.

 

את אחד הנערים ייצגו מטעם הסנגוריה הציבורית עו"ד וסים דראושה ועו"ד משה סרוגוביץ'. הם טענו כי ההודאה נגבתה מהנער המרשיע באופן דורסני תוך הפרות דין קשות, פיתוי, איומים ופגיעה קשה בזכויותיו. לפיכך נטען כי יש לפסול את הודעתו וכי נדרשות ראיות תומכות חיצוניות להוכחת אשמתם של השניים.  

 

האירוע התרחש ביולי אשתקד בשכונת עיסאוויה במזרח ירושלים, אז נזרקו אבנים על רכב הסעות שנהגו נפצע במקום. לאחר כחודש נעצרו שני נערים כחשודים. אחד מהם הודה במעשה, ובחקירתו השלישית טען כי שני הנערים האחרים השתתפו ביידוי האבנים.

  

השניים טענו בערעור כי הנער המרשיע נחקר במצב רגשי חמור כשהוא ממרר בבכי ומתוך עייפות גדולה. הוא נרדם בחקירה, ולא נמסר לו כי הוא רשאי להיוועץ בעורך דין וכי זכותו לשתוק. כמו כן נטען כי החקירה התנהלה ללא נוכחות הורה, בצעקות, תוך איומים שלפיהם כל כובד משקלו של התיק ייפול על כתפיו אם לא יפליל אחרים. הובטח לו שאם ינקוב בשמות החקירה תיפסק והוא ישוחרר.

 

במשפט כפר העד בדבריו במשטרה וגם שני הנערים טענו לאורך כל הדרך כי לא היו במקום. למרות זאת קבע בית המשפט המחוזי כי הודאתו של המפליל במשטרה קבילה והעדיף אותה על עדותו בבית המשפט. כן קבע המחוזי כי אף שלא הוקראו לו זכויותיו במלואן, ולמרות העובדה שהיה עייף, החוקר איפשר לו להתרענן בשטיפת פנים.  

 

מתמלילי החקירה שהציגו הסנגורים בבית המשפט עולה תמונה מטרידה. החוקרים איימו עליו ואף הפריחו הבטחות שווא: "איך אתה רוצה להרוס את החיים שלך? אתה רוצה לסחוב את כל האישום בתיק על הכתפיים שלך?" אמר החוקר. לשאלת הנער אם לכשתיפסק החקירה יוכל לשוב לביתו, השיב החוקר במה שנראה כאיום "אני לא יודע, נצטרך לראות. אם אתה ראש החוליה אני אאסור אותך ל-100 שנים".  

 

היום כאמור הפכו השופטים את הכרעת המחוזי מחמת הספק, והשניים שוחררו מהכלא. עו"ד משה סרוגוביץ' מסר בתגובה: "נעשה כאן עוול, עיוות דין, והורשעו שני חפים מפשע. אנו שמחים שבית המשפט העליון ראה זאת ובהחלטה אמיצה וחשובה שחרר את השניים תוך יום, דבר שגם ותיקי הסנגוריה לא זוכרים ב-15 השנים האחרונות. אנו מקווים שגם במשטרה יפיקו לקחים ויעמדו בכללים המאוד ברורים כיצד יש לחקור קטינים, כי קל מאוד להוציא מקטין הודאת שווא ולשלוח חפים מפשע לכלא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutetrstock
(אילוסטרציה)
צילום: shutetrstock
מומלצים