שתף קטע נבחר

האונס שטלטל את קאבול: עונש מוות לאנסים

גברים חמושים עצרו לפני כחודש מכוניות שבהן נסעו נשים שחזרו מחתונה. הם אנסו ושדדו אותן בשדה סמוך. אחת מהן אף הייתה בהריון. הפרשה זעזעה את אפגניסטן שלא ידעה מקרי אונס קבוצתיים חמורים כל כך. היום נגזר דינם

עונש מוות הוטל היום (יום א') על שבעה גברים שאנסו ושדדו קבוצת נשים שחזרו מחתונה ליד קאבול שבאפגניסטן. מדובר בפרשה נדירה של תקיפה מינית שזעזעה את בירת המדינה והעלתה חששות גדולים בקרב אזרחים לביטחונם האישי דווקא בתקופת המעבר שחווה כעת המדינה.

 

עוד חדשות בעולם :

הפסקת האש הופרה: הרוגה באוקראינה

חצי שנה למטוס המלזי: קרובי הנוסעים - נטל

מהפך בסקרים בסקוטלנד: 51% בעד עצמאות

 

לפי המשטרה, בחודש שעבר באמצע הלילה קבוצה גדולה של גברים, לבושים במדי שוטרים וחמושים ברובים, עצרו שיירה של מכוניות שבהן נסעו נשים עם משפחותיהן סמוך לקאבול. הגברים גררו ארבע נשים מחוץ למכוניותיהן ואנסו אותן בשדה ליד הכביש הראשי. אחת מהן אף הייתה בהריון. לאחר מכן הם היכו את קורבנותיהם וגנבו מהן את התכשיטים ואת המכשירים הניידים שלהן.

חמישה משבעת הנאשמים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חמישה משבעת הנאשמים(צילום: רויטרס)

מפגינים דרשו צדק מהיר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מפגינים דרשו צדק מהיר(צילום: רויטרס)
 

מקרי אלימות כלפי נשים אינם שכיחים במדינה אך רובם מתרחשים בין כותלי הבתים. האונס הקבוצתי שבו לקחו חלק גברים חמושים בקאבול היה מקרה נדיר שהחריד את החברה השמרנית באפגניסטן שנמצאת בתקופת מעבר, בשעה שלוחמים זרים עוזבים את המדינה וכשכוחות הצבא והמשטרה נלחמים בארגון הטליבאן הקיצוני.

 

בשידור חי בטלוויזיה האפגנית, הרשיע השופט ספיהולא מוג'דידי את השבעה בתקיפה מינית ובשוד. "בהתבסס על החוק הפלילי הנאשמים יידונו לעונש הכבד ביותר - עונש מוות", הצהיר.


מבחן לנשיא. חמיד קרזאי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מבחן לנשיא. חמיד קרזאי(צילום: AFP)

 

הגברים עמדו מולו באולם בית המשפט שאובטח בכבדות, כשמחוץ למבנה הפגינו פעילים ודרשו צדק מהיר כדי להחזיר לציבור את אמונו בחוק ובסדר. "מקרה כזה של אונס קבוצתי הוא תקדים בקאבול", אמר מפקד משטרת

הבירה מוקדם יותר בעדותו. התקיפה הביאה לזרם של זעם בציבור ובעקבותיו אמר בשבוע שעבר הנשיא חמיד קרזאי למשלחת נשים כי אין מנוס מלהטיל עונש מוות על הפושעים.

 

הנאשמים יוכלו לערער על גזר הדין לבית משפט גבוה יותר. קרזאי עצמו יצטרך לאשר את ההוצאות להורג, בהתאם לחוק האפגני. "אם מעשה כזה יעבור ללא עונש, נשות אפגניסטן ימשיכו להיות קורבנות", אמרה אומה סעיד, פעילת זכויות נשים. "מדובר ברגע משמעותי, אולי המשמעותי ביותר בכהונת קרזאי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
חמישה מהנאשמים בבית המשפט. הדיון הועבר בשידור חי
צילום: רויטרס
מומלצים