שתף קטע נבחר

לראשונה בעולם: גן סטרילי לילדים חולי סרטן

עמותת "גדולים מהחיים" ועיריית רמת גן פתחו גן ילדים סטרילי, ראשון מסוגו בעולם, עבור ילדים חולי סרטן. הגן יאפשר להם ליהנות מחוויית ילדות נורמטיבית תוך הגנה מפני זיהומים וקבלת טיפול רפואי מבלי להפסיד ימי לימוד

הגן שמגן על הילדים החולים: ברמת גן נפתח המרכז החינוכי הראשון בעולם שנועד לשרת פעוטות וילדים חולי סרטן. בהיותו סטרילי ובעל אפשרויות טיפול רפואי, הוא מאפשר לילדים אלו להמשיך ולפקוד את הגן גם בימי מחלה.

 

עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

 

חדשות בריאות נוספות:

שולחן הניתוח שחוסך כאבים בהחלפת מפרק ירך

המהפך של ליאור כלפון: מאיצקו המוזנח לשרירי וחטוב

הסרט של סיון: רגע לפני החתונה הופיע הסרטן

 

עמותת "גדולים מהחיים" הפועלת למען ילדים חולי סרטן, בשיתוף עיריית רמת גן ומשרד החינוך, הקימה את "גן החלומות", שנבנה בשטח שאותר בכפר אז"ר על ידי העירייה. הגן סמוך למרכז הרפואי שיבא ונגיש גם לבתי החולים דנה באיכילוב ושניידר בפתח תקווה, וייתן מענה לילדים המתגוררים באזור גוש דן.

 

הגן החדש נבנה כחדר בידוד ענק המוגן באופן מיטבי מפני זיהומים: מותקנת בו מערכת מיזוג אוויר ייחודית השומרת על רמת סטריליות גבוהה, צבעי הקירות הם אנטי בקטריאליים, ההצללה והזכוכיות ומרכיבים נוספים נועדו כולם לאפשר גם לילדים בעלי מערכת חיסונית חלשה לחוות את חוויית גן הילדים הנורמטיבי ככל הילדים.

חוויה נורמטיבית של גן ילדים. "גן החלומות" (צילום: גדי אוהד) (צילום: גדי אוהד)
חוויה נורמטיבית של גן ילדים. "גן החלומות"(צילום: גדי אוהד)

הגן ישרת את הילדים מאזור גוש דן. "גן החלומות" (צילום: גדי אוהד) (צילום: גדי אוהד)
הגן ישרת את הילדים מאזור גוש דן. "גן החלומות"(צילום: גדי אוהד)

מעין חדר בידוד ענק. "גן החלומות" (צילום: גדי אוהד) (צילום: גדי אוהד)
מעין חדר בידוד ענק. "גן החלומות"(צילום: גדי אוהד)

בישראל נאבקים במחלת הסרטן מעל 1,000 ילדים בכל שנה, מתוכם כ-200 ילדים בגיל הרך וכ-130 מהם באזור המרכז. מדובר בתהליך ארוך שעלול לקחת חודשים ואף שנים, שבמהלכם עוברים הילדים טיפולים רפואיים מתמשכים הן בבית החולים והן בבית.

 

לרוב, נמשכת תקופת הטיפולים הקשים כשנה ומעלה, ותקופת המעקב וההחלמה נמשכת כחמש שנים. במהלך תקופה זו הילדים אינם מבקרים בפעוטון או בגן הילדים: עקב הטיפולים הכימותרפיים אסור להם להיחשף לשמש, הם אינם יכולים לשחק בחול או בחצר משחקים שאיננה מרוצפת ורמת החיסון שלהם למחלות וזיהומים נמוכה.

 

הבעיה מהותית במיוחד, שכן מדובר גם תקופה שבה מעוצבת אישיותם של הילדים שאינם עוברים תהליך חינוכי וחיברות עם ילדים אחרים, שעה שהם נמצאים בטיפולים בבתי החולים או לרוב בביתם עם הוריהם.

לאפשר לילדים לעבור תהליך חברות. הגן החדש (צילום: גדי אוהד) (צילום: גדי אוהד)
לאפשר לילדים לעבור תהליך חברות. הגן החדש(צילום: גדי אוהד)

תנאים סטריליים ואפשרויות טיפול רפואי. הגן החדש (צילום: גדי אוהד) (צילום: גדי אוהד)
תנאים סטריליים ואפשרויות טיפול רפואי. הגן החדש(צילום: גדי אוהד)
  

סל השירותים שאותו יקבל כל ילד בגן החדש יכלול תוכנית חינוכית, חוגי העשרה, סיוע פרא רפואי, גירויים סנסוריים, מוטוריים, תקשורתיים, חברתיים ורגשיים, הזנה והאכלה, שמירה על ניקיון והגיינה אישית, הסעה מהבית או מבית החולים ופעילות של הגננות וכוח העזר המותאמים לצרכיו של כל ילד.

 

במקביל, מקיים הגן סדנאות תמיכה, הדרכה וייעוץ למשפחות העוברות תקופה לא קלה.

 

"זהו פרוייקט הדגל של העמותה שעליו עבדנו מספר שנים, בשיתוף משרד החינוך ועיריית רמת גן", אומר מנכ"ל גדולים מהחיים ליאור שמואלי. "אנחנו מאמינים בחשיבותו ובתרומתו.

 

"עד היום ילדים חולי סרטן קיבלו תמיכה דומה רק במהלך אשפוזם בבית החולים, ההבדל העיקרי הוא שהפעם יש להם מענה ולמשפחות מענה חברתי, חינוכי ורפואי גם מחוץ לכותלי בתי החולים.

 

"המרכז יהווה נדבך חשוב בתהליך החברות של אותם ילדים ויתרום לשמירה של המארג המשפחתי הרגיש".
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גדי אוהד
הגן החדש נבנה כחדר בידוד ענק המוגן באופן מיטבי מפני זיהומים
צילום: גדי אוהד
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים