שתף קטע נבחר

מישראל לשורות דאעש: "המדינה מעלימה עין"

בשנתיים האחרונות הצטרפו 30 ערבים-ישראלים ללחימה לצד הג'יהאדיסטים. אחד מהם נהרג אתמול בעיראק. במגזר מזהירים מהתגברות התופעה: "השופטים נותנים להם עונשים קלים"

מותו של אחמד חבשי, בן 23 מאכסאל שנהרג בעיראק לאחר שהצטרף לשורות דאעש, העלה לסדר היום את התופעה, שלפיה ערבים-ישראלים מתגייסים להילחם לצד ארגונים קיצוניים. כ-30 ערבים-ישראלים יצאו בשנתיים האחרונות לסוריה דרך טורקיה כדי להתגייס לארגונים שונים המזוהים עם אל-קאעידה ולהילחם נגד משטרו של בשאר אסד. כל זאת קורה בעת שנמשך הקרב על קובאני, העיירה בגבול סוריה-טורקיה, שבה מתרכזת הלחימה בשבועות האחרונים.  

 

לאור הנתונים, רבים מהמגזר הערבי חוששים מהצטרפות של עוד ערבים-ישראלים לדאעש. במגזר מאוכזבים מהתנהלות המשטרה ומערכת בתי המשפט בטענה שהם לא מענישים את תומכי דאעש בצורה נכונה. "בתקופה האחרונה אנו רואים הרבה צעירים שקוראים לתמיכה בארגון דאעש. הדבר הזה מסוכן מאוד, ובהמשך יהיו לזה השלכות רעות על כל האזרחים במדינת ישראל", אמר פאדי מנסור, פעיל חברתי מטירה.

 

עוד בחדשות:

האסון בדרום: בת 4 מתה מפצעיה, אביה נהרג

"מגייסים כספים לעזה כדי שתיהרס שוב"

גם צרפתים מהגרים: "אי אפשר להצליח"

 

לפי הערכות במערכת הביטחון, כמחצית מאותם 30 ערבים-ישראלים הצטרפו לדאעש. 18 מהם נעצרו ונחקרו ונפתחו נגדם הליכים. אחד מהם היה אחמד שרבג'י, שהגיע לסוריה יחד עם חבשי. שרבג'י, תושב אום אל-פחם בשנות ה-20 לחייו, הורשע באחרונה בגין יציאה שלא כדין לסוריה והשתתפות באימונים צבאיים אסורים בשורות דאעש.

 

אחד מהמקרים הבולטים הוא זה של רביע שחאדה, בן 26 מנצרת, שעזב אישה וילד קטן והתגייס לדאעש. שחאדה הצליח לדברי חבריו לחדור לסוריה, נלחם תחילה לצד המורדים, והצטרף לדאעש. הוא שלח תמונות שלו ליד דגל הארגון ובידו טיל אר-פי-ג'י. בסרטי וידאו שהופצו ברשת האינטרנט שומעים את שחאדה תומך בדרכו של ארגון דאעש וגם אומר "אנו ננצח". הוא מוכר יותר בכינויו "השוחט מפלסטין".

 

קורא למדינה לטפל בתופעה. פאדי מנסור ()
קורא למדינה לטפל בתופעה. פאדי מנסור

מנסור טען כי במשרד הביטחון הודיעו לו שהם יענישו כל אדם שתומך בדאעש, אבל המשטרה ובתי המשפט לא מענישים אף אחד. "דווקא הם משחררים אותם", אמר מנסור. "גם אלו שהסתננו לסוריה וחזרו קיבלו עונש קל מאוד עד שנתיים מאסר. זאת אומרת שהמדינה מעלימה עין ונותנת אור ירוק לתמוך בדאעש".

 

הפעיל החברתי המליץ למערכת הביטחון להקפיד יותר על המצב ולא לזלזל. "היום רואים אזרחים ערבים-ישראלים מסתננים לסוריה ומצטרפים לדאעש. מחר אולי הם יקבלו הוראות לרצוח ערבים ויהודים בארץ. אם זה יקרה, אז מדינת ישראל היא האשמה הראשונה".

 

לפני חודש חתם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון על צו המגדיר את ארגון "המדינה האיסלאמית" כהתארגנות טרור בלתי חוקית. כלי האכיפה החדש צפוי להגביר את הפעולות של גורמי הביטחון, שב"כ ומשטרה נגד ערבים ופלסטינים המביעים תמיכה בדאעש בשטחי הגדה ומעבר לקו הירוק.

 

במערכת הביטחון דחו את הטענות על איפה ואיפה באכיפה, והסבירו כי מתבצעות פעולות שונות בכל הרמות, לרבות מודיעין מקדים או מודיעין שאחרי מעשה – אזי בדיקה מודיעינית אחרי תקיפה על תוצאותיה או בעקבות מידע על עבירה שכבר בוצעה על ידי מישהו שהצטרף לדאעש.

 

"תומכי דאעש צריכים לקבל מאסר עולם"

לדברי עולא מסארווה, תושבת ואדי ערה, תמיכת ערבים-ישראלים בדאעש היא נושא מדאיג ומפחיד חלק גדול מהתושבים. "אין יום שעובר בלי שרואים אנשים חדשים תומכים בארגון", טענה האישה. "עד עכשיו, אני לא מבינה איך הם מאמינים בדרכם הרצחנית והאכזרית. כל אדם שתומך בהם צריך לקבל מאסר עולם. אין לאנשים כאלו מקום בחברה". מסארווה הוסיפה כי היא מכירה משפחות שהסתכסכו בגלל מחלוקת בנוגע לדאעש.

"מי קבע שדאעש הולך בדרך הנכונה?" מחמוד עאסי ()
"מי קבע שדאעש הולך בדרך הנכונה?" מחמוד עאסי

ראש מועצת כפר ברא, מחמוד עאסי, אומר שכל מי שמסתנן לסוריה ומצטרף לארגון הסוני הקיצוני או לכל ארגון אחר עושה טעות גדולה: "אני קורא לצעירים לא להיגרר לדברים כאלה. דאעש עושים מעשים שמלכלכים את שם האיסלאם. מי קבע שהם הולכים בדרך הנכונה?"

 

פעיל פוליטי במגזר הערבי אמר בשיחה עם ynet כי ניתק קשרים עם חברים טובים משום שתמכו בדאעש: "קיבלתי איומים כי התנגדתי לדאעש, אבל זה לא ירתיע אותי". לדבריו, "לפני כמה חודשים ראיתי הרבה אזרחים ישראלים כותבים בפייסבוק נגד דאעש. היום רובם שומרים על שתיקה. ככל הנראה הם קיבלו איומים. לצערי גם רבים מההנהגה הערבית לא מתעניינים בנושא התמיכה בדאעש. השתיקה הזאת רק תגרום לנו עוול".

אחד מ-30 ערבים-ישראלים שהסתננו לסוריה. רביע שחאדה ()
אחד מ-30 ערבים-ישראלים שהסתננו לסוריה. רביע שחאדה

אימאם העובד במסגד באזור הצפון הגדיר את דאעש כארגון טרור ומסוכן נגד הציבור הערבי והיהודי. "לפני חודשיים נאמתי בתפילת יום שישי נגד דאעש. אחרי כמה נאומים הגיעו אליי אנשים לבית וביקשו ממני לא לנאום יותר נגד דאעש כי זה יכול לגרום להרבה עימותים ובעיות בתוך המסגד. לאחר הפניות הפסקתי לדבר על דאעש. לא כי אני מפחד אלא כדי להרגיע את האווירה".

 

גורם בכיר במשטרה אמר כי כמה אנשים כבר זומנו לחקירות לאחר שהתגלה כי הם תומכים בדאעש. אחד מהם נעצר לכמה ימים ושוחרר על ידי בית המשפט. היו עוד כמה צעירים שהסתננו לסוריה וחזרו לארץ, והוגש נגדם כתב אישום ונגזר עליהם עונש מאסר. "אנו מסתכלים בחומרה על כל אדם שתומך בדאעש ונמשיך לפעול נגדם ביד קשה", אמר הגורם.

 

אביו של חבשי: "קורא לצעירים לא ללכת בעקבות בני"

קרובי משפחה סיפרו שהמשפחה קיבלה שיחת טלפון מגבר ערבי-ישראלי שהצטרף אף הוא לדאעש וזה הודיע להם שבנם נהרג. לבית המשפחה בכפר אכסאל הגיעו עשרות חברים וקרובים לנחם אותם. בשיחה עם ynet הפציר אביו, מוחמד חבשי, בצעירים לא להתפתות: "אני קורא לצעירים לא לעשות את אותו המעשה. עדיף שידאגו לעתידם".

 

מוחמד סיפר כי בנו נסע לסוריה לפני כמה חודשים. "בשבוע הראשון לא ידענו איפה הוא נמצא. רק כעבור שבוע התקשר והודיע שהוא נמצא בסוריה, ואחרי תקופה קצרה התקשר שוב והודיע לנו שהוא נמצא בעיראק בלי שנדע למי הוא הצטרף. היום קיבלנו שיחת טלפון מאדם שהיה איתו ואמר לנו שבני נהרג".

 

הוא סיפר שבנו היה סטודנט באחת המכללות בצפון. "הוא היה מהתלמידים המצטיינים. אני לא מבין איך החליט להסתנן לסוריה. אני אישית נגד מעשים כאלו. רק לפני כמה חודשים דיברתי איתו ואמרתי לו 'אם לא תחזור, אני אכעס עליך. אתה לא תהיה בני'".

 

אביו של חבשי הפציר בצעירים להימנע מהצטרפות לארגונים כמו דאעש. "על הצעירים ללמוד לקח בחיים שמעשים כאלו לא עוזרים להם בחיים. הכול שטויות. אין דברים כאלו בדת שלנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים