שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

הקרב על קובאני: כורדית מתאבדת נגד דאעש

כוחות הפשמרגה הכורדיים מנסים להסיג את לוחמי "המדינה האיסלאמית" שמאיימים לכבוש את העיירה הסורית האסטרטגית שבגבול טורקיה. לוחמת כורדית שהתפוצצה על עמדת דאעש גרמה לאבדות רבות. במקביל, פרסמו הוריו של השבוי האמריקני הנוסף מכתב שכתב להם: "אני מפחד למות"

הקרב על העיירה האסטרטגית קובאני (עין אל-ערב) שבגבול סוריה- טורקיה מחריף בעוד הלוחמים הכורדים, הנתמכים מהאוויר על ידי מתקפות הקואליציה, מנסים להסיג את כוחות דאעש (המדינה האיסלאמית) מהאזור. ניסיון אחד למנוע את התקדמות חיילי "המדינה האיסלאמית" היה פיגוע התאבדות שביצעה לוחמת כורדית.

 

עוד חדשות בעולם :

זינוק בהמתות חסד בהולנד: "יצא משליטה"

ברזיל לסיבוב שני: הנשיאה מול נכד הנשיא

איראן חושבת על היום שאחרי חמינאי

 

לוחמי דאעש השתלטו בשבת האחרונה על גבעה אסטרטגית המשקיפה על קובאני, אולם התקדמותם דוכאה מעט הודות לתקיפות החדשות של הקואליציה שמובילה וושינגטון יחד עם בעלות בריתה הערביות והאירופיות. אידריס נחסן, גורם מקומי רשמי בעיירה, אמר כי לוחמי דאעש נמצאים כקילומטר מהיישוב וטען כי התקיפות האוויריות לבדן לא יכולות לעצור אותם. הוא התלונן כי קיים חוסר שיתוף פעולה בין הקואליציה ללוחמים הכורדים שבשטח.

עשן מיתמר מעל קובאני  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
עשן מיתמר מעל קובאני (צילום: AFP)

פליטה סורית מהעיירה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פליטה סורית מהעיירה(צילום: AFP)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
סימן לנחישותם של החיילים הכורדים למנוע מדאעש להגיע לעיירה, הגיע בדמות לוחמת מתאבדת שפוצצה עצמה בעמדה של לוחמי "המדינה האיסלאמית", מזרחית לקובאני. "פיגוע ההתאבדות גרם לאבידות, אולם אין מספר מדויק", אמר מנהל ארגון זכויות האדם המפקח על הנעשה בסוריה. מדובר בפעם הראשונה שלוחמת כורדית משתמשת בטקטיקה כזו, שרווחת דווקא בקרב לוחמי דאעש. באירוע אחר שהתרחש לפני כמה ימים התאבדה לוחמת כורדית נוספת כדי לא ליפול בשבי דאעש.

 

השבוי האמריקני: "אני מפחד למות"

העיירה קובאני הפכה לקרב קריטי במאבק הבינלאומי נגד "המדינה האיסלאמית". הארגון הצית בסוף השבוע זעם נוסף נגדו עם פרסום סרטון ההוצאה להורג של עובד הסיוע הבריטי אלן הנינג. בווידאו, האחרון מבין סדרת הסרטונים המתעדים הוצאות להורג של שבויים מערביים, נראה עובד סיוע אמריקני נוסף פיטר קסיג והוא מוצג כבן הערובה הבא שיוצא להורג.

הלוחמים הכורדים בסוריה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הלוחמים הכורדים בסוריה(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הלילה פרסמו הוריו של האמריקני בן ה-26 מכתב ששלח להם מהשבי. "אני מפחד מאוד למות אבל זה החלק הקשה ביותר הוא האי-ידיעה. אני מקווה ותוהה אם בכלל יש תקווה עבורי", כתב קסיג. "אני עצוב מאוד שכל זה קרה ועל מה שאתם בבית מרגישים. אם אמות, אני מניח שלפחות תמצאו נחמה בידיעה שנהרגתי משום שניסיתי לעזור לאנשים שסובלים ושהיו צריכים את עזרתי".

 

קסיג נשבה על ידי דאעש ב-1 באוקטובר 2013 בסוריה, שם הוא סיפק סיוע לפליטים שברחו ממלחמת האזרחים במדינה. לפי בן ערובה שהיה בידי דאעש ושוחרר, קסיג התאסלם מרצונו בחודשיים לאחר לכידתו. "בהתאם לאמונתי, אני מתפלל כל יום", כתב השבוי האמריקני במכתבו להוריו. "אני לא כועס על מצבי בשום מובן. אני נמצא בתוך מצב מסובך, אך אני שלם עם אמונתי".

"מפחד למות, אך האי-ידיעה קשה יותר". קסיג (צילום: AP) (צילום: AP)
"מפחד למות, אך האי-ידיעה קשה יותר". קסיג(צילום: AP)

אתמול פורסמו נתונים מדאיגים על ידי מועצת זכויות האדם של האו"ם על הנעשה בסוריה. לפי דו"ח המועצה, האיסלאמיסטים בעיראק ובסוריה הקימו שווקי עבדים באזורים שכבשו, שבהם נמכרות צעירות, נערות וילדות של מיעוטים נוצרים ויזידים שחטפו. כ-2,500 נשים נחטפו, הותקפו מינית ונמכרו על ידי לוחמי דאעש בכ-10 דולר כ"שפחות מלחמה". שווקי העבדים באזור מוסול

 שבעיראק ובראקה שבסוריה גם שימשו לגיוס לדאעש.  

 

הדו"ח מתבסס על טענות של כ-450 עדי ראייה עיראקים ששוחחו עם אנשי האו"ם על פשעי המלחמה שראו. חלק מהעדויות שייכות לנשים שנשבו בחודש אוגוסט אך הצליחו לשאת איתן טלפונים סלולריים.

 

באחד הדיווחים נחטפו כ-500 נשים על ידי אנשי דאעש שפלשו לכפר יזידי בצפון מערב עיראק. יומיים אחר כך נמכרו 150 נשים נוצריות ויזידיות כשפחות או "הוענקו" ללוחמי דאעש בסוריה. כמה מהקורבנות הצליחו ליצור קשר עם האו"ם לפני שסוללות הסלולרי נגמרו וסיפרו כי נאנסו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים