שתף קטע נבחר

סכסוך שכנים: תבעו 200 אלף ש' בגלל פיקוס

במשך שנים נהגו שני זוגות מכפר תבור להתעמת, להטריד ולהתווכח על גבול החצר. מה שהוביל אותם לבסוף לבית משפט היה עץ אחד שגידל שורשים

סכסוך ארוך בין שני זוגות שכנים מכפר תבור הגיע לשיאו כשאחד מהם שתל עץ פיקוס ששלח את ענפיו לשטח הסמוך, והוביל לתביעה פיצויים על סך 200 אלף שקל בגין פלישה, הטרדה ונזקים שונים. כיצד הוכרעה התביעה? ומה עלה בגורלו של הפיקוס?

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

לפני כ-25 שנים הגיעו שכנים חדשים להתגורר בסמוך לביתם של בני זוג ותיקים ביישוב. כבר בהתחלה החלו שני הזוגות להתכתש, ומערכת היחסים העכורה הולידה בין היתר תלונות הדדיות במשטרה, חקירה פלילית והליכים משפטיים.

 

במרכזו של אחד ההליכים, שהוכרע לאחרונה בבית משפט השלום בטבריה, עמדה תביעתם של בני הזוג הוותיקים, שטענו כי במשך השנים הם סבלו מהטרדות חוזרות ונשנות מצד שכניהם, שבאו לידי ביטוי בין השאר בזריקת גרוטאות וציוד לשטחם. כדי להימנע מכך, הם הזמינו מודד שקבע את גבולות החלקה, והקימו על חשבונם גדר חיה שתחצוץ בין שתי החצרות.

 

אלא שבתביעה הם טענו שהשכנים עקרו פעמיים גדר שהעמידו ושתלו במקומה אדניות ועץ פיקוס שפלשו לשטח החצר השכנה. העץ גדל במהרה, השיר עלים ופירות נפלו לחצר התובעים. בנוסף, שורשיו גרמו לסתימות בצנרת וחלקם התרומם מעל לאדמה והיווה מכשול לפוסעים במקום.

 

התושבים הוותיקים עתרו לפיכך לחייב את שכניהם בפיצוי של 200 אלף שקל על נזקיהם: הכספים שנאלצו לשלם לבעלי המקצוע השונים, עלות פינוי שורשי הפיקוס ועוגמת הנפש שנגרמה להם. בנוסף עתרו התובעים לצו מניעה קבוע שיאסור על הנתבעים להתקרב אליהם ולהטרידם.

 

הנתבעים הכחישו את הטענות כלפיהם, וטענו שדווקא הם אלו שסבלו לאורך שנים מהתנכלויות, הטרדות ופלישה לחצרם. לטענתם, מודד מוסמך קבע שטענת הפלישה של התובעים שקרית. עוד טענו כי הם אלה שהיו מעוניינים להקים גדר גבוהה ואטומה שתפריד בין החצרות, ודווקא התובעים הם שהתנגדו לכך, וזו הסיבה שבגללה נאלצו לשתול עצי פיקוס כתחליף.

 

הפריזו והגזימו

השופטת אוסילה אבו-אסעד קבעה כי אכן נגרמה לתושבים הוותיקים עוגמת נפש עקב שתילת עץ הפיקוס. היא האמינה לתובעים שהם היו אלה שהוטרדו וזכויותיהם נפגעו, אך עם זאת קבעה שסכום הפיצוי שדרשו מופרז ומוגזם.

 

בהקשר זה, הדגישה השופטת שבניגוד לטענת התובעים – שלפיה הוציאו כספים על עקירת שורשי הפיקוס – היו אלה הנתבעים שביצעו את העקירה, ביוזמתם. כמו כן, השופטת קיבלה את גרסת הנתבעים כי דווקא הם פעלו להקמת גדר חיץ בעלות משותפת, אך התובעים דחו את ההצעה.

 

השופטת אבו-אסעד קבעה שהנתבעים שתלו את הפיקוס בתום לב וללא כוונה לגרום לנזקים ולפגוע בזכות ההנאה של התובעים.

 

בסופו של דבר חייבה השופטת את הנתבעים לשלם לתובעים פיצוי של 20 אלף שקל בלבד בצירוף הוצאות משפט של 10,000 שקל. בנוסף אסרה השופטת על הנתבעים להיכנס לשטח התובעים ולהטרידם.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעים: עו"ד שושנה אטד
  • ב"כ הנתבעים: עו"ד מעוז ציונוב
  • עו"ד דוד מנע עוסק בדיני נזיקין
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים