שתף קטע נבחר

הבנייה בירושלים עולה לדיון במועצת הביטחון

תוכניות הבנייה במזרח העיר, שעליהן הודיע נתניהו, יעלו לדיון במועצת הביטחון של האו"ם בעקבות בקשת ירדן והשגריר הפלסטיני. לאחר שנתניהו אמר ש"הביקורת על הבנייה מרחיקה את השלום" השיבו בארה"ב: "עמדתנו ברורה"

מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס מחר לדון בנוגע לתוכניות הבנייה במזרח ירושלים, שעליהן הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו. כך מסרו הערב (ג') דיפלומטים לסוכנות הידיעות הצרפתית. בדיון צפויים להישמע נאומים קשים מצד כמה מחברות המועצה, אבל בשלב זה לא ברור אם יהיה ניסיון להעביר גינוי נגד הפעילות הישראלית בירושלים באמצעות הצבעה, הצהרה של נשיא המועצה או בהודעה לעיתונות.

 

הדיון מתקיים על רקע בקשת ירדן, חברה לא קבועה במועצה, לכנס דיון חירום בעקבות המהומות בירושלים והמכתב ששיגר השגריר הפלסטיני ריאד מנסור לנשיא המועצה.

 

במכתב קרא מנסור לקהילה הבינלאומית לדרוש מישראל להפסיק את הבנייה הלא חוקית בהתנחלויות ובמזרח ירושלים. תת-מזכ"ל האו"ם לעניינים פוליטיים ג'פרי פלטמן צפוי לתדרך את חברי המועצה בדיון שיתקיים מחר.

 

ביום שני הורה נתניהו לקדם תכנון של יותר מאלף יחידות בירושלים, כולן מעבר לקו הירוק. לפי ההנחיה מדובר בכ-660 דירות ברמת שלמה וכ-400 בהר חומה (חומת שמואל). בנוסף, הורה נתניהו לקדם פרויקטים של תשתיות ביהודה ושומרון - בעיקר כבישים - לצורכי ביטחון ובטיחות.

 

ההודעה על תוכניות הבנייה גררה תגובות זועמות בארה"ב ובאירופה. "הפעולות של ישראל אינן תואמות את השאיפה שלהם לחיות בשלום", אמרה השבוע דוברת מחלקת המדינה ג'ן סאקי. בעקבות הדברים השיב נתניהו אש. "שמעתי טענה שהבנייה שלנו בשכונות היהודיות בירושלים מרחיקה את השלום, הביקורת היא שמרחיקה את השלום", אמר ראש הממשלה בטקס הנחת אבן פינה לנמל הדרום באשדוד. "נמשיך לבנות בירושלים, בירתנו הנצחית. בנינו בירושלים, אנחנו בונים בירושלים, ונמשיך לבנות בירושלים".

 

הערב מנסים בוושינגטון להנמיך את הלהבות. "ראינו את הערות ראש הממשלה והמדיניות שלנו, שמקיפה ממשלים רבים, ברורה. אנו מתנגדים לצעדים חד-צדדים שיקבעו מראש את תוצאות המו"מ על עתיד ירושלים", אמרה סאקי.

שכונת הר חומה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
שכונת הר חומה(צילום: AFP)

סאקי ציינה כי מזכיר המדינה קרי הבהיר את הדברים בשיחתו עם נתניהו בתחילת השבוע. "הצדדים צריכים להחליט אם הם רוצים לחזור לדבר. אנחנו נמשיך להיות בעד פתרון של שתי מדינות, אבל אנחנו לא יכולים לעשות את זה עבורם. עמדתנו על בנייה ידועה. אנחנו ממשיכים לקרוא לצדדים לנקוט צעדים שתואמים את הצהרותיהם".

 

האמריקנים כוללים בהתנגדות שלהם לצעדים חד-צדדים, גם הליכה פלסטינית חד-צדדית למוסדות האו"ם. דוברת מחלקת המדינה התייחסה גם לכינוס מועצת הביטחון ואמרה: "אין לי מידע על כך".

 

בדברי הביקורת שהשמיע נתניהו מוקדם יותר באשדוד הוא כינה את האמירות נגד הבנייה כ"אמירות מנותקות מהמציאות, שמטפחות אמירות שווא בקרב הפלסטינים".

 

"כשאבו מאזן מסית לרצח יהודים בירושלים הקהילה שותקת, וכשאנחנו בונים בירושלים על כך יוצא קצפם", המשיך נתניהו. "אני לא מקבל את הסטנדרט הכפול הזה. כשם שצרפתים בונים בפריז, כשם שאנגלים בונים בלונדון - כך ישראלים בונים בירושלים. נמשיך לבנות בירושלים ונמשיך לבנות כאן באשדוד".

 

שגריר ארצות הברית בישראל דן שפירו אמר היום במהלך ביקור במכללה האקדמית אחוה, כי "בימים אלה כל הודעה על כוונה להמשיך בבנייה בהתנחלויות ובמזרח ירושלים עושה נזק לאוירה הפוליטית ופוגעת באפשרות למשא ומתן". בנוסף, הדגיש כי ארה"ב תפעל נגד כל פנייה פלסטינית למועצת הבטחון כדי לקבל הכרה מחוץ למשא ומתן בין הצדדים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים