שתף קטע נבחר
צילום: ויז'ואל/פוטוס

מי בעולם יכול לתת לי הרגשה מספקת שכזו?

"לא היה לי מושג מהי מחלת סוכרת נעורים. רק הבנתי שאני מתוק יותר מאחרים. לאחר לילה במיון, בליווי צמוד של הוריי, השתחררתי הביתה כשברור לי שהחיים שהיו לי עד אותו יום, הולכים להשתנות". לרגל חודש המודעות לסוכרת, שלומי - מתנדב באגודה לסוכרת נעורים בישראל, משתף "בגוף ראשון" על המתיקות שבהתנדבות

לפני ארבע שנים, הייתי מבסוט מעצמי עד השמיים. התחלתי להתאמן בחדר כושר ובתוך זמן קצר מאוד ירדתי כ-10 קילו. הייתי כה גאה בעצמי, עד שלא הצלחתי לראות כי ישנה סיבה אחרת לירידה הדרסטית במשקל.

 

במהלך ביקור שגרתי אצל רופאת המשפחה שיתפתי אותה בירידה הרבה במשקל, שכללה גם הליכות מרובות לשירותים וצמא תמידי. פנייה הלבינו. לאחר סדרה ארוכה של בדיקות דם, קיבלתי טלפון דחוף להתייצב במשרדה של הרופאה.

 

לא היה לי מושג מהי מחלת סוכרת נעורים. רק הבנתי שאני מתוק יותר מאחרים. לאחר לילה במיון, בליווי צמוד של הוריי, השתחררתי הביתה כשברור לי שהחיים שהיו לי עד אותו יום, הולכים להשתנות.

 

תמיד להיות בצד הנותן, כדי שבעתיד, יוכלו לתת לך בחזרה

לאחר ההתמודדות האישית שלי עם קבלת המחלה, במהלך עוד גלישה שגרתית בפייסבוק, מצאתי את הדף של האגודה לסוכרת נעורים, בה ראיתי שמחפשים מדריכים בהתנדבות לילדים סוכרתיים שזקוקים לליווי. מאז ומתמיד חינכו אותי שאם יש משהו שאתה יכול לעשות למען הזולת, אין מה לחשוב פעמיים. המנטרה שחזרה על עצמה הייתה- תמיד להיות בצד הנותן, כדי שבעתיד, יוכלו לתת לך בחזרה.

 


לטעמי, עבודה עם ילדים היא קדושה, במיוחד באם אפשר לשמח אותם ולשמש להם כדוגמא

 

גיליתי באגודה אנשים מדהימים שנותנים את כל כולם לאחרים. ציוותו אותי למשפחה מדהימה ותפקידי היה להבהיר שאין כמעט הבדל בין נער סוכרתי לכל נער אחר. התחברתי למשפחה מעומק ליבי, וכך הפרויקט שהיה אמור להימשך כחצי שנה נמשך עד היום. המפגשים עם המשפחה, שהפכה בשלב מסוים להרגיש מעט כמו משפחתי, ממלאים את ליבי בתקווה, באושר ובסיפוק.

 

בנוסף להתנדבות עם המשפחה, כששמעתי שהאגודה מקיימת כל קיץ קייטנות לילדים סוכרתיים מסוג 1, התעקשתי להקריב את ימיי החופש להדרכה בקייטנות אלה. לטעמי, עבודה עם ילדים היא קדושה, במיוחד באם אפשר לשמח אותם ולשמש להם כדוגמא. אין כמו מילים מרגשות של ילד שיוצאות מהלב ונכנסות עמוק לתוך ליבך.

 

השיא מבחינתי היה שגם לאחר הקייטנות, הייתי מקבל טלפונים מחניכים שסיפרו שההדרכה שלי חסרה להם. כמובן שחיכיתי בשקיקה גם לקיץ הבא וגם בו, הדרכתי ילדים נוספים.

 

אני ומתנדבים רבים כמוני, מהווים עבורם המראה

רבים טועים כשהם מאמינים שהסיפוק והתפוקה מההתנדבות מועילה בעיקר למטופל -  זוהי טעות מרה. ללא ההתנדבות כיום, קיים סיכוי סביר שהייתי מזניח את הטיפול היומיומי במחלתי שלי. כיום, בעודי משמש כדוגמא לסוכרתיים אחרים, לא קיימת בידי אופציה זו.

 

עבור הילדים, אני גיבור ובעצם- מי עוד בעולם כיום יכול לתת לי הרגשה מספקת שכזו? עבורם, התמודדותי עם מחלת הסוכרת נעורים

בעצמי, משאירה להם את החותם שגם הם מסוגלים- גם הם חזקים מספיק בכדי להתמודד עם השאלות על המשאבה איתה מסתובבים, ההצקות לעיתים בבית הספר וההרגשה שלא מרפה, כי הם שונים. אני ומתנדבים רבים כמוני, מהווים עבורם את המראה - כי הם נורמליים לחלוטין ומסוגלים להגשים כל שאיפה וכל חלום שהם חולמים.

 

במהלך כנס היום המתוק שנערך, מצאתי עצמי מוקף אהבה של ילדים שרצים מסביבי עם חיוך ענק על הפנים. התכווצות הלב שהרגשתי באותו רגע, היוותה חותמת עבורי שאני עושה את המעשה הנכון - לא משנה כמה זמן, התעסקות והכנה הוא דורש ממני.

 

אני מאחל לעצמי שתמיד אהיה בצד הנותן ולא אצטרך להיות בצד המקבל, אומנם מקווה שאם כן, יהיו אנשים נוספים שיעניקו לי את אותה התרומה וההתגייסות שאני כעת נותן לאחרים.

 

  • להתנדבות באגודה לסוכרת נעורים ניתן לפנות למספר 03-5160171 או לאתר האינטרנט .
  • "בגוף ראשון "- מדור המאפשר למתנדבים לספר בעצמם על פעילותם והמקום בו הם מתנדבים. חומרים ותמונות שלחו ל- shlomit-sh@y-i.co.il  וציינו - למדור "בגוף ראשון ". הפרסום בהתאם לשיקולי המערכת.
  • לעדויות נוספות של מתנדבים לחצו כאן .
  • רוצים להתנדב? עמותת "רוח טובה " מחברת בין אנשים הרוצים להתנדב וארגונים הזקוקים לעזרת מתנדבים. העמותה מתאימה התנדבות לפי תחומי עניין, שעות נוחות ואיזור מגורים. היכנסו או התקשרו ל-9093*.  


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שלומי מויאל
בפעילות עם הילדים בקייטנה
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים