שתף קטע נבחר

חיי ערבי יקרים פחות?

אם חוקרי מח"ש ירצו לקיים חקירה רצינית, הם יצטרכו לתת את הדעת לא רק לנסיבות רצח חיר חמדאן אלא גם לתפישות הגזעניות של המשטרה

הירי הקטלני בחיר חמדאן מכפר כנא מחייב חקירה פלילית רצינית של השוטרים המעורבים בירי. יש לקוות כי מח"ש תבחן את העדויות השונות של התושבים והשוטרים, תסרוק את הממצאים, ותתייחס כמובן גם לסרטון שתיעד את האירוע, שממנו עולה חשד חמור להתנהלות פסולה של השוטרים.

 

אבל חקירה רצינית שתוכל לספק תמונה ברורה על האירוע צריכה להידרש גם לזהותו הלאומית של הקורבן, ולמידת ההשפעה של נתון זה על התנהלות השוטרים. ההתייחסות לשאלות אלה חיונית כחלק מבדיקת היסוד הנפשי, כלומר מה עבר בראשם של השוטרים בעת הירי, הנדרש לפי המשפט הפלילי לצורך בחינת אשמתם של השוטרים. בין השאר, על החוקרים לבדוק עד כמה הטרידה את השוטרים סכנת המוות שנשקפה לצעיר מהירי, בהינתן העובדה שמדובר בערבי.  

הירי בחיר חמדאן שהצית את המהומות ()
הירי בחיר חמדאן שהצית את המהומות

 

כבר לפני למעלה מעשור קבעה ועדת אור כי התנהלותה המבצעית של המשטרה מושפעת מתפישות גזעניות ומיחס ראשוני עוין כלפי הציבור הערבי. הוועדה ביקשה "לעקר תופעות של דעות קדומות שליליות שהתגלו, גם אצל קציני משטרה ותיקים ומוערכים, כלפי המגזר הערבי". עוד לפני כן התריעו האגודה לזכויות האזרח וארגונים נוספים מפני התנהלות משטרתית של יד קלה על ההדק כלפי ערבים, עד כדי הפיכת דמם להפקר.

 

לא צריך להתאמץ כדי לאתר עדויות לגזענות הממסדית נגד האזרחים הערבים, שמעודדת ומזינה תפישות גזעניות במשטרה. די במקבץ התבטאויות מהימים האחרונים של שרים בכירים וקציני משטרה בדימוס, שמיהרו עוד בטרם החלה החקירה לתת גיבוי להתנהלות השוטרים באירוע. העובדה שהקורבן ערבי הספיקה מבחינתם כדי להכתירו כ"מחבל" ולקבוע שהיה בן-מוות.

 

אמנם אין זה מתפקידם של חוקרי מח"ש להטמיע בקרב השוטרים את המלצות ועדת אור ואת התובנה שאין לנהוג בציבור הערבי כאויב. אין זה מתפקידם להבהיר לשר אהרונוביץ' כי למשטרה אסור להוציא חשודים להורג במשפטי שדה. אבל זו חובתם להתייחס במסגרת החקירה לכל נתון רלוונטי להתנהלותם המקצועית של השוטרים בזירת האירוע הנחקר, ולכל נתון שמשליך על המשקל שהם מייחסים לקדושת חייו של האדם שלעברו הם יורים. על החוקרים לתת את הדעת בהקשר זה לתפישות הגזעניות שמלוות את עבודת המשטרה דרך קבע מול הציבור הערבי.

 

האם מח"ש אכן תקיים חקירה רצינית, שתבחן אם תפישות גזעניות דוגמת אלו שעליהן הצביעה ועדת אור השפיעו על התנהלות של השוטרים בזירת האירוע? בנסיבות שבהן קובעי המדיניות עצמם אינם מתנערים מהלכי הרוח הגזעניים, אלא מלבים אותם, לא ברור מה הסיכוי לכך. עד כה נכשלה מח"ש בחקירת הריגתם של ערבים על ידי שוטרים. אירועי אוקטובר 2000 הסתיימו כזכור בלא שאיש מהשוטרים הועמד לדין.

 

עוד מוקדם לדעת כיצד תסתיים החקירה. יש לקוות שהיא לא תנוהל ברשלנות ושלא תעביר את המסר שחיי ערבי יקרים פחות. אבל תהא אשר תהא התוצאה, אם האירוע ייבדק מבלי להתייחס לתרומתם של זרמי העומק על התנהגותם השוטרים בזירת הירי, המקרה הבא הוא רק עניין של זמן. ובפעם הבאה שערבי ייהרג בידי המשטרה, לא בטוח שתהיה בסביבה מצלמה.

 

עו"ד עאוני בנא, ראש מחלקת זכויות המיעוט הערבי באגודה לזכויות האזרח

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים