שתף קטע נבחר

תיעוד: תקף שוטרים, זז לאחור ונורה למוות

במשטרה טענו כי חיר חמדאן מכפר כנא נורה למוות משום שניסה לדקור שוטרים. בסרטון ניתן לראות את חמדאן ניגש לניידת ומכה על השמשה עם סכין. אחד השוטרים ירה בו וחבריו עזרו לגרור אותו לניידת. המשטרה: "ההרוג ניסה לדקור שוטרים ולכן נורה"

סרטון ממצלמת אבטחה שתיעד את הירי בחיר חמדאן, שנורה הלילה (שבת) למוות בעת שניסה, לדברי המשטרה, לדקור את אחד השוטרים מציג תמונה בעייתית. אזהרה - התמונות קשות לצפייה.

 

בתיעוד רואים את חמדאן, בן 22 מכפר כנא, מתקרב לניידת המשטרה שבתוכה היו ארבעה שוטרים. לאחר שחמדאן היכה את אחת השמשות של הניידת עם סכין שהייתה בידו, ירדו כמה מהשוטרים ממנה והצעיר זז אחורה.

 

אחד השוטרים ירה כמה יריות ופצע אותו. חבריו עזרו לו לגרור את חמדאן לניידת ומשם הועבר לידי פרמדיקים של מד"א גלבוע. הפרמדיקים פינו אותו לבית החולים העמק בעפולה, שם מת מפצעיו. במשטרה מסרו בתגובה: "ההרוג ניסה לדקור שוטרים בעת מעצר של אחד התושבים. לכן ירו בו. אנו ממשיכים בחקירת האירוע". ממח"ש נמסר כי הנושא נמצא בבדיקה.

חמדאן מתקרב לניידת ומכה על השמשה עם סכין ()
חמדאן מתקרב לניידת ומכה על השמשה עם סכין

השוטרים לאחר הירי בחמדאן ()
השוטרים לאחר הירי בחמדאן

וגוררים אותו לניידת ()
וגוררים אותו לניידת

משפחתו של חמדאן זועמת. "במצלמת האבטחה רואים בבירור שלא נשקפה סכנת חיים לשוטרים. הם הרגו אותו בדם קר", טענו במשפחה ל-ynet. "רואים שהוא ברח מהשוטרים ואפשר היה למנוע את המקרה המזעזע הזה, אבל לצערנו החליטו להרוג אותו בצורה אכזרית".

 

במשפחת חמדאן אמרו עוד כי "אנו מקווים שהמשטרה תעצור את השוטרים ותעניש אותם כי הם רצחו אדם ללא סיבה משכנעת".

 

במועצה המקומית כפר כנא ערכו ישיבה דחופה עם חברי המועצה ואנשים מכובדים מהכפר וככל הנראה מתארגנת הפגנה גדולה. היום הוחלט על שביתה כללית בכל הכפר והמצב נפיץ. מאות צעירים התפרסו ברחבי הכפר, הבעירו צמיגים וחסמו את כל הכבישים. הם איימו שימשיכו בחסימת הכבישים עד שיעצרו את כל השוטרים שאחראים לירי בחמדאן.

 

בכפר כנא הכינו כרזות עם תמונת ההרוג. על הכרזות כתבו "השהיד חיר חמדאן, קורבן שנאת השוטרים והשר שלהם לערבים". בכניסה הדרומית לכפר כנא לכיוון צומת בית רימון יידו הבוקר כ-100 צעירים אבנים לעבר השוטרים. כוח יס"מ וכוחות נוספים נמצאים במקום על מנת למנוע את המשך יידויי האבנים. קודם לכן הבעירו כמה עשרות צעירים צמיגים בכניסה לכפר והם פוזרו על-ידי כוחות היס"מ.

 

בעקבות האירוע הוחלט במשטרה להציב ניידות בכניסות לכפר ולתגבר את המקום בכוחות נוספים. המשטרה פועלת גם במישור המבצעי וגם בהידברות כדי למנוע את המתיחות שהתגברה גם בשל סכסוך משפחות בכפר.

עשרות יצאו לרחובות הכפר והבעירו צמיגים ועגלות (Alarab.net) (Alarab.net)
עשרות יצאו לרחובות הכפר והבעירו צמיגים ועגלות(Alarab.net)

 (Alarab.net) (Alarab.net)
(Alarab.net)


טיבי: "הירי בחמדאן - חיסול בנוסח המאפיה"

יושב ראש ועדת המעקב העליונה למאבק באלימות, חבר הכנסת לשעבר טאלב א-סאנע, האשים את המשטרה בהפעלת יד קלה על ההדק, באלימות ובהתנהלות מתוך שיקולים גזעניים.

 

"משטרת ישראל לא הפנימה את המלצות ועדת אור. על המשטרה להפסיק להתייחס לציבור הערבי כאויב ומתוך תפיסה צבאית ולהפנים כי מדובר באזרחים", אמר א-סאנע, וקרא לחקירה מקיפה ושקופה לבירור נסיבות מותו של חמדאן.

 

ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) הגיב בצורה חריפה. בציוץ בעמוד הטוויטר שלו כתב: "רוח המפקד? שוטר יורה בצעיר חיר חמדאן בכפר כנא לאחר שנסוג והתחיל להתרחק. מיד נגרר והועלה לרכב בפראות. חיסול בנוסח המאפיה". בדף הפייסבוק שלו כתב טיבי: "אירוע כזה ספק אם היה מתרחש ביישוב יהודי נגד צעיר יהודי. אני קורא לעצור את השוטר היורה ולהעמיד אותו לדין לאלתר".

הכרזות שהוכנו עם תמונת חמדאן ()
הכרזות שהוכנו עם תמונת חמדאן

 ח"כ באסל גטאס (בל"ד) הגיב אף הוא בצורה תקיפה: "הסרטון מראה בבירור שלא היה איום על חיי השוטרים. זהו מקרה של הוצאה להורג בדם קר".

 

גטאס הפנה אצבע מאשימה לשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ'. "אין לי ספק שמדובר כאן ביישום המדיניות שאהרונוביץ' הכריז עליה לפני כמה ימים כשקרא לסיים כל אירוע דומה בחיסול. כניסת שוטרים לכפר ערבי ומעשה כזה הם בגדר חציית קו אדום והמשטרה אחראית לכך".

 

ח"כ מוחמד ברכה (חדש) שיגר מכתב לשר לביטחון פנים ובו גינה את פעולת השוטרים. "מקור התנהגותם של השוטרים הוא התפיסה המעוותת והמסוכנת כלפי הציבור הערבי. הם רואים בכל ערבי כאויב. מאז אוקטובר 2000 נהרגו יותר מ-30 אזרחים ערבים על-ידי שוטרים, והיד הקלה על ההדק, כשמדובר באזרחים ערבים, נמשכת ונעשית תדירה יותר. על כן אנו מטילים את מלוא האחריות, לא רק על השוטרים שירו בחמדאן, אלא על קובעי המדיניות של משטרת ישראל".

 

דובר מחוז צפון במשטרה רב פקד משה ויצמן אמר לאחר אירוע הירי כי "כוח ממשטרת נצרת ביצע מעצר חשוד בזריקת רימון הלם על רקע סכסוך משפחות, כשלפתע הותקף על ידי צעיר אחר, בן 20, ובידו סכין שלופה". לדבריו, "כוח המשטרה ביצע ירי באוויר בתגובה, וכשנשקפה סכנה לחיי השוטרים הם פתחו בירי לעבר הצעיר".

 

בעקבות הירי הבעירו צעירים צמיגים בכביש הראשי וחסמו אותו. "לא נסלח למשטרה ולא נעבור על המקרה בשתיקה", אמר אחד הצעירים שנמצא במקום. בן דודו של חמדאן הוא סברי חמדאן אמארה, שנורה גם הוא למוות על ידי בלשי משטרת נצרת ב-2002 באזור העמקים.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים