שתף קטע נבחר

נתניהו: אנחנו לקראת בחירות? ימים יגידו

עימות חזיתי בין רה"מ לבין לפיד ולבני, למרות דחיית ההצבעה על חוק הלאום. "אעביר את החוק, גם בלי הסכמה", הבהיר נתניהו. לבני: "לא משנה אם ההצבעה היא היום או בעתיד. לא נסטה מהעקרונות". לפיד: זו פוליטיקה ישנה

ראש הממשלה לא פוסל אפשרות לבחירות בתקופה הקרובה: בפתח ישיבת סיעת הליכוד היום (ב') נשאל ראש הממשלה בנימין נתניהו אם המדינה הולכת לקראת בחירות וענה, לאחר שהתמהמה ממושכות: "ימים יגידו". לפני כן הבהיר לגבי חוק הלאום: "אני נחוש להעביר אותו, עם או בלי הסכמה".

 

בהתייחסו לסוגיית החוק שהסעיר את הקואליציה בימים האחרונים הוסיף נתניהו: "אני חושב שחוק הלאום הוא חשוב מאוד להבטחת עתידו של עם ישראל בארץ ישראל ובמדינת ישראל. החוק והעקרונות שאני מקדם נותנים ביטוי להיותה של ישראל מדינת הלאום של העם היהודי ורק שלו, בצד שמירה על הזכויות האישיות של כל אזרח ואזרח בישראל. אני מוכן לתת סיכוי להידברות, זה עדיף, אבל אני נחוש להעביר את החוק".

 

בנוסף התייחס נתניהו לשיחות הגרעין בין איראן למעצמות והדגיש: "אנחנו עוקבים אחר השיחות האלו בדריכות, פועלים במגעים הללו, מביעים את דעתנו בתקשורת הבינלאומית ובמגעים שלי עם הממשל האמריקני.כל הזמן אמרנו שעדיף שלא יהיה הסכם מאשר הסכם רע".

נתניהו בדרך לישיבת הסיעה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
נתניהו בדרך לישיבת הסיעה(צילום: גיל יוחנן)
 

בתום ישיבת הנהלת הקואליציה, שהתקיימה מוקדם יותר היום, הוחלט כי ההצבעה בכנסת על החוק שאיים לפרק את הממשלה תידחה בשבוע. בפתח ישיבת סיעת התנועה הבהירה לבני כי דחיית ההצבעה בשבוע לא שינתה דבר. "כך או כך, זה לא משנה אם ההצבעה היום, מחר או בעתיד. לא נסטה מהעקרונות שלנו. חוק הלאום של אלקין הוא חוק מפלג. צריך להבין שלא תהיה דמוקרטיה בלי מדינת העם היהודי וההפך על פי השקפת עולמנו".

 

יו"ר יש עתיד, השר יאיר לפיד, קרא לראש הממשלה לנהוג באחריות בפתח ישיבת סיעתו. "אפשר עוד לתקן ואפשר להעביר את התקציב ולא לגרום לעוד קרעים ושסעים ברחבי המדינה. בעיקר צריך לחזור ולהנהיג את אזרחי ישראל לטובתם ולא על חשבונם".

 

לפיד אמר כי ישנה טעות בחשיבה שיש כל יום משבר קואליציוני חדש, אבל לדבריו זה לא המצב. "זה אותו משבר כל יום: חוק הלאום, מע"מ 0, הרפורמה בקק"ל, הרפואה הפרטית ועוד. זו הפוליטיקה הישנה שמנסה להחזיר אותנו אחורה לעסקנות, לסחטנות, לשחיתות שלטונית ולזה שמוכרים את המדינה לפריימריז וקבלני קולות. הם רוצים בחירות בזמן שהרחובות בוערים ולא רוצים לעשות את העבודה שלהם".

 

לפיד הבהיר כי מי שנענש על המשחקים הפוליטיים הללו הם הזוגות הצעירים והלוחמים שחזרו מהמבצע בעזה. "אותי מענישים שלא יעבירו את התקציב הכי חברתי שהיה? לא. לא נמכור את מה שמאמינים בו תמורת סחר סוסים פוליטי".

 

ההצעות שחוללו את הסערה הן זו של ח"כ זאב אלקין וזו של חברי הכנסת יריב לוין, רוברט אילטוב ואיילת שקד. שתי ההצעות מבקשות להגדיר בחוק יסוד את מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי ולהגדיר כי מדינת ישראל היא הבית הלאומי של העם היהודי,

והזכות למימוש ההגדרה העצמית הלאומית במדינת ישראל ייחודית לעם היהודי.

 

רק בסעיף אחר, נפרד, נכתב כי מדינת ישראל בעלת משטר דמוקרטי. הצעות החוק מעוררות מחלוקת גם בשאלת השפה. אלקין מבקש לקבוע כי השפה הרשמית תהיה עברית והשפה הערבית בעלת מעמד מיוחד. לבני אמרה עוד כי "אנחנו נמצאים בפני צומת וצריך להחליט בו בין אחדות לבין פילוג. יש איומים מסביב: איראן, חמאס, דאעש וכו'. לדבר על אחדות מול איומים זה לא מספיק. אפשר לייצר אחדות מול חזון או לקחת חלקים ממנו וליצור פילוג".

 

יו"ר האופוזיציה ויו"ר מפלגת העבודה, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, חזר על קריאתו מהבוקר בראיון לאולפן ynet ללבני וללפיד לצאת מהממשלה. "הפרק הזה נגמר. תצאו מהממשלה וכמה שיותר מהר. המדינה תקועה עם ביבי. זו ממשלת מעבר מיום כינונה שהייתם שותפים לה. אתם יכולים לתקן את הנזק בכך שתצטרפו אלינו. אנחנו מפלגת העבודה נהווה אלטרנטיבה כדי להקים את הממשלה הבאה ולהציל את המדינה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות"
בנימין נתניהו
צילום: אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות"
מומלצים