שתף קטע נבחר

"מצטער, לא הייתי פועל אחרת". השוטר מדבר

דארן וילסון שירה למוות בנער השחור מייקל בראון בפרגוסון באוגוסט - ולא יועמד לדין, נחשף לראשונה בראיון לרשת ABC שבו הביע צער על מותו: "לא הוצאתי אותו להורג. חששתי לחיי ועשיתי את מה שהייתי אמור לעשות"

השוטר דארן וילסון, שהוחלט שלא להעמידו לדין בגין הרג הנער השחור מייקל בראון באוגוסט, אומר בראיון ראשון כי הוא עשה את מה שהיה אמור לעשות ולא היה פועל אחרת אם מקרה זה היה קורה שוב.

 

עוד חדשות בעולם :

האפיפיור: אל תשללו דיאלוג עם דאעש

צעדה בביוב, אכלה חולדה. המרגלת הביישנית

נשות בוליווד מנפיקות להיטים: איפה הכסף?

 

בראיון בן שעה ברשת ABC שישודר הלילה (יום ד') בארה"ב הביע וילסון צער על מות בראון וסיפר כי הוא חושש לחייו. עם זאת הוסיף כי מצפונו נקי ושהוא פעל כראוי וכפי שאומן לנהוג. לדבריו, הוא לא "הוציא להורג" את בראון אלא חשש לחייו ועשה את מה שמוטל עליו.

 

 

וילסון סיפר ל-ABC כי בראון התקרב לניידת המשטרה ותפס את האקדח. הוא תיאר כיצד בראון התנפל עליו ואיך באותה נקודה חש כי הוא חייב לירות בו. השוטר נמצא בחופשה בתשלום מאז אירעה התקרית ועדיין לא ברור מה יהיה עתידו במשטרה.

 

החלטת חבר המושבעים בקדם-משפט לפיה אין עילה סבירה להגשת כתב אישום נגד השוטר הלבן הציתה שוב גל מחאה אלים ורחובות פרגוסון בערו בלילה שבין שני לשלישי והבוקר. לקראת הערב הודיע מושל מיזורי ג'יי ניקסון כי הוא שיגר עוד 2,200 חיילי משמר אזרחי לאזור וקרא לרגיעה. "המראות בפרגוסון שוברי לב ובלתי מקובלים על הדעת. זקנים וילדים מפחדים".

 

"התהליך המשפטי היה שבור"

בנג'מין קראמפ, עורך הדין של משפחת בראון, האשים היום במסיבת עיתונאים שקיים לצד הורי מייקל את הרשויות בכך שהתהליך שהוביל את חבר המושבעים להחליט שהשוטר לא יועמד לדין "מביש" ועמד על כך שהסיבה לזיכוי טמונה בדעותיו הקדומות של התובע המחוזי בסנט לואיס. עם זאת הוא גינה את האלימות במהומות בפרגוסון. אביו של מייקל שתכנן לדבר במסיבת העיתונאים לא עשה זאת.

"עורך דין ברמה של סטודנט לשנה ראשונה". קראמפ (צילום: EPA) (צילום: EPA)
"עורך דין ברמה של סטודנט לשנה ראשונה". קראמפ(צילום: EPA)
"אנחנו מתנגדים בצורה פומבית וקולנית ככל יכולתנו. התהליך הזה שבור. בואו נהיה כנים, יש לנו תובע מקומי שנמצא במערכת יחסים עם המשטרה המקומית והוא פוסק אם להגיש כתב אישום נגד שוטר, בעודם מתאכזרים לקהילה שלנו והורגים צעיר ממנה", טען עורך הדין מול מפגינים בפרגוסון.

 

עורך הדין האשים את התובע המחוזי בכישלון ביצוע החקירה הנגדית בשוטר וילסון. "כל סטודנט למשפט בשנה ראשונה היה מבצע עבודה יותר טובה", אמר קראמפ והדגיש כי "זה בדיוק מה שקרה".

הבוקר שאחרי הבעירה. פרגוסון היום (צילום: AP) (צילום: AP)
הבוקר שאחרי הבעירה. פרגוסון היום(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

עמדת התובע בוב מקנה הייתה שחבר המושבעים, שהורכב מתשעה לבנים ושלושה שחורים, שמע עדויות של כמה אזרחים שחורים שהיו עדים לעימות בין השוטר וילסון לבין הנער מייקל בראון, והם סיפרו כי הנער תקף את השוטר, והאו נאלץ לירות יריית אזהרה.

 

לדבריו, הנער נעצר לרגע והמשיך להתקדם לעבר השוטר והוא נאלץ לירות בו שוב - יריות שהרגו אותו. התובע טען שהעדויות של עדי הראייה והראיות הפיזיות שעלו מהניתוח שלאחר המוות תומכות בגרסת השוטר. הוא פעל מתוך הגנה עצמית.

 

וילסון אמר בעדותו בחודש ספטמבר שהוא דרש מבראון לרדת לקרקע, אבל הנער "הסתכל עליי, צעק והתקדם לעברי. הוא המשיך לרוץ לעברי תוך כדי יריות כאילו אני לא קיים". וילסון טען שהוא נאלץ לירות בראשו של בראון כי "רק אז ידעתי שהאיום נבלם".

האם המראות יחזרו על עצמן הלילה? פרגוסון אמש (צילום: AP) (צילום: AP)
האם המראות יחזרו על עצמן הלילה? פרגוסון אמש(צילום: AP)
 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
  

המפגינים בפרגוסון היו צמודים אמש למכשירי הרדיו במכוניות במרכז העיירה ומיד עם הודעת הזיכוי

 החלו גורמים קיצונים לפעול בשטחה. הם לא שמעו את דברי הנשיא אובמה שקרא לרגיעה ולא את משפחת בראון שביקשה מהמפגינים להפגין בלי אלימות. הם השליכו אבנים ובקבוקים לעבר שוטרים, עיתונאים ומכוניות. שתי ניידות משטרה הועלו באש וחנויות נפרצו ונבזזו.

 

במהלך הלילה עצרה המשטרה 61 מתפרעים בגין מגוון חשדות: גניבה, הסגת גבול, גרימת נזק לניידות משטרה ולמבנים, שחלק מהם גם נבזזו. יותר מעשרה מבנים הועלו באש. כמו כן, נורו לפחות 150 יריות והמשטרה השתמשה בציוד מיוחד ובכלי רכב משוריינים במרכז העיר כדי לפזר מפגינים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP PHOTO / St. Louis County Prosecutor's Office
"לא הייתי פועל אחרת אם זה היה קורה שוב", דארן וילסון וקורבנו, מייקל בראון
צילום: AFP PHOTO / St. Louis County Prosecutor's Office
מומלצים