שתף קטע נבחר

מיליונים לראש: כמה דמי כופר סחט דאעש?

ממשלות זרות וגורמים פרטיים שילמו תוך 8 שנים 120 מיליון דולר לארגוני טרור על שחרור חטופים. דאעש קיבל נתח אדיר בתמורה לאי עריפת ראשים

ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש) גרף כבר רווחים של 35 מיליון עד 45 מיליון דולר מדמי הכופר ששולמו לו בעבור חטופים שבהם החזיק. כך חשפה הלילה (ג') מומחית של האו"ם, יוצנה ללג'י, בישיבה של הוועדה למלחמה בטרור של מועצת הביטחון. להערכתה, בין השנים 2004 ל-2012 שולמו לארגוני טרור דמי כופר בסך כ-120 מיליון דולר.

 

עוד חדשות בעולם :

 

ללג'י אמרה כי תופעת החטיפה לצורך סחיטת דמי כופר "ממשיכה להתגבר", כפי שממחישים מעשיו של דאעש. לדבריה הזרוע של אל-קאעידה בחצי האי ערב, הפועלת מתימן, הפכה את החטיפות ל"לב לבה של הטקטיקה לייצור הכנסות כלכליות". היא ציינה קלטת של מנהיג אל-קאעידה, איימן א-זוואהרי, מאוקטובר 2012 שבה הפציר בג'יהאדיסטים ברחבי העולם לחטוף אזרחים מערביים.

מתוך סרטון הוצאה להורג שפרסם דאעש ()
מתוך סרטון הוצאה להורג שפרסם דאעש

ללג'י אמרה כי אל-קאעידה בחצי האי-ערב גרף הכנסות של 20 מיליון דולר מדמי כופר בשנים 2011-2013, וכי על-קאעידה במגרב, שפועל בצפון-אפריקה, סחט 75 מיליון דולר ב-4 השנים האחרונות. ארגון בוקו חראם הפועל בניגריה וארגון א-שבאב בסומליה, ששניהם קשורים לאל-קאעידה, גרפו גם הם הכנסות של מיליוני דולרים בשנים האחרונות, וארגון הג'יהאד "אבו סיאף" בפיליפינים הצליח לסחוט כמיליון וחצי דולר.

 

לפי הוועדה האמונה על אכיפת הסנקציות נגד אל-קאעידה, אף שהתקשורת נוהגת להתמקד באזרחים הנחטפים על אדמה זרה, ששחרורם מביא לתשלום הכופר הגדול ביותר, הרוב הגדול של קורבנות החטיפה הם אזרחים שנחטפים בארצם שלהם. ללג'י אמרה כי ארגוני הטרור מבצעים את החטיפות בעצמם, או במקרה של אל-קאעידה בחצי האי ערב מסתייעים באחרים. בתימן אל-קאעידה משתף פעולה עם אנשי שבטים מקומיים המעבירים לו חטופים בתמורה לתשלום.

בשבוע שעבר הורה נשיא ארה"ב ברק אובמה לבחון את האופן שבו ארה"ב מגיבה למקרי חטיפה של אזרחיה מעבר לים, לאור עריפת הראשים

של כמה אזרחים אמריקנים על-ידי אנשי דאעש. עם זאת, הבחינה הזו לא אמורה לכלול שינוי במדיניות ארוכת השנים של ארה"ב, לפיה אין משלמים כופר לארגוני טרור.

 

ממשלות רבות בעולם כן בוחרות לשלם כופר בתמורה לשחרור אזרחיהן, וקרובי חלק מהאזרחים האמריקנים שנרצחו לאחרונה הביעו תרעומת על כך שארה"ב לא עשתה די לכאורה בניסיון להציל את יקיריהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הוצאתו להורג של החטוף האמריקני פיטר קסיג
מומלצים