שתף קטע נבחר

'הכל תקוע, ונתניהו מתעסק בפוליטיקה קטנה'

"רה"מ משתף פעולה עם 5 חברי מרכז ליכוד ששולטים במדינה", האשים לפיד ותקף את נתניהו: "מתעסק בפוליטיקה הכי קטנה - מה יהיה אחרי הבחירות, איך נעשה קוניונקטורות עם החרדים". לפיד הודה: חלק גדול במשבר - אישי

ביום ראשון הוא הוביל לאישור חוק הלאום בממשלה על אף התנגדות השותפים לקואליציה, ביום רביעי התעמת ראש הממשלה עם האופוזיציה בכנסת, ביום שבת הוא שומע את ראש הסיעה הגדולה ביותר מכריז: "אני לא מפחד מבחירות". באירוע "שבתרבות" בתל אביב האשים היום יו"ר יש עתיד, השר יאיר לפיד, כי ראש הממשלה בנימין נתניהו משתף פעולה עם "חמישה חברי מרכז ליכוד ששולטים במדינה, משפיעים על הפוליטיקאים במפלגה ומשכנעים אותו שלא לקבל את התקציב".

 

באירוע בתיאטרון הבימה הוסיף לפיד ותקף את נתניהו: "בדברים הדרמטיים הכל תקוע וראש הממשלה עומד בצד - תקציב המדינה, יחסיה הבינלאומיים של ישראל, הביטחון האישי של האזרחים, סוגיית הדיור ועוד". יו"ר יש עתיד טען כי במקום זאת, נתניהו מחפש להשיג רווח פוליטי מהנסיבות הנוכחיות ולהבטיח כי החרדים יתמכו בו אחרי הבחירות: "במקום זה מתעסקים בפוליטיקה הכי קטנה שיש - מה יהיה אחרי הבחירות, איך נעשה קוניונקטורות עם החרדים?"

לפיד ונתניהו. העימות מחריף (צילום: מוטי קמחי, אמיל סלמן) (צילום: מוטי קמחי, אמיל סלמן)
לפיד ונתניהו. העימות מחריף(צילום: מוטי קמחי, אמיל סלמן)

לפיד הודה כי "חלק גדול במשבר הזה הוא אישי, אבל לא הכול. ניתן לפתור אותו בשיחה בינינו, אבל זו גם החלטה על שינוי מדיניות שראש הממשלה צריך לקבל. הוא צריך להחליט שהוא לא רוצה בחירות ולהעביר תקציב ולהתייצב בפני מפלגתו ולומר להם שחגיגת השחיתות נגמרה. התקציב שהם יוצאים נגדו עכשיו הוא תקציב שהם הצביעו בעדו בממשלה. במקום להתעסק במה שחשוב הם מתעסקים בשיקולים פוליטיים".

 

שר האוצר הסביר מדוע אינו מתפטר ועובר לאופוזיציה: "כיף ונעים להיות באופוזיציה, אבל אני מעדיף לעשות בפועל. אי אפשר לתת תרופות חינם לניצולי שואה כשאתה באופוזיציה. בחודש שעבר, לראשונה מ-2007, מחירי הדיור החלו לרדת. המגמה היא חיובית, אבל עכשיו באים חברי מרכז ליכוד ועוצרים את זה. צר לי שתקציב המדינה הוא בן ערובה לעסקנות פוליטיות. אם אני מחר בא ומודיע שאני פורש, יש מסיבה במרכז הליכוד כי כל הג'ובים יישארו בידיהם. אני לא מפחד מבחירות, אבל מדינת ישראל לא צריכה עכשיו בחירות".

 

"הקמת קואליציה חלופית? אני לא אידיוט גמור"

לפיד שלל את הטענות כי ניסה להקים קואליציה חלופית: "מדובר בשטות גמורה. אני לא מנסה להקים קואליציה חלופית, אני לא אידיוט גמור. הרי החרדים בחיים לא יילכו איתי, במיוחד לא אחרי שהעברנו את חוק השוויון בנטל, הכנסנו את לימודי הליבה למוסדות החינוך של ש"ס ואיזנו את תקציבי הישיבות".

 

באירוע בתל אביב לא הסכים לפיד לומר מי לדעתו הרס את היחסים עם ארצות הברית, אבל הבהיר כי מדובר בנקודת שפל וכי הווטו האמריקני באו"ם נגד החלטות ישראלית כבר לא מובן מאליו: "לא יימשכו אותי בלשון לדבר בגנות ראש הממשלה כל עוד אני יושב בממשלתו. אבל זה לא שיש הידרדרות ביחסים, זה כבר שם. אנחנו בנקודת השפל ביחסים שלנו איתם אי פעם. איש לא יודע מה הם יעשו כאשר אבו מאזן יילך למועצת הביטחון. כלומר, הווטו שלהם באו"ם כבר לא מובטח כבעבר".

 

בכירים בליכוד הגיבו לדברי לפיד ואמרו: "אין גבול ואין בושה לפרצוף הכפול של לפיד. מצד אחד הוא מדבר על פוליקה חדשה ומצד שני בוחש ועוסק בפוליטיקה ישנה במלוא כיעורה. לאחר שנכשל בניהול הכלכלה, ניסה להעביר תקציב שפוגע בצה"ל ובביטחון וקידם חוק שלא יוריד את מחירי הדיור - פנה לפיד מאחורי הגב לסיעות החרדיות על מנת לפתות אותן לפוטש".

 

ממפלגת העבודה נמסר בתגובה: "אנחנו מברכים את שר האוצר על שגילה גם הוא שישראל תקועה עם ביבי. בכך הוא מצטרף לרוב המכריע של אזרחיות ואזרחי ישראל שמרגישים את זה כבר שש שנים בדיור, בטיפול ביוקר המחיה, בתחושת הביטחון האישי ובתחום המדיני. עם זאת, ככל שזכור לנו לפיד כבר אינו פובליציסט אלא שר בממשלה וראוי שיגבה את הביקורת הקשה שלו במעשים. המשך ישיבה לצד נתניהו בממשלה לאחר ביקורת קשה כל כך היא צביעות ממדרגה ראשונה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד
צילום: גיל יוחנן
מומלצים