שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  גם מיליארדר זכאי לקצבה. מדריך לגיל פרישה
  מהי קצבת זקנה, כיצד אפשר לקבל אותה, ואילו הנחות משמעותיות מגיעות לזכאים? כך תתכוננו לגיל הפרישה, ותדעו מה מגיע לכם מהמדינה

  הטור הזה מיועד לך, הגברת שמתקרבת לגיל 62, ולך אדוני, שנושק לגיל 67. קצת לפני שתגיעו לגיל הפרישה - שבישראל בחרו להגדיר אותו כגיל זקנה - הגיע הזמן להתכונן לשלב הבא ביחסים עם הביטוח הלאומי, המערכות הסובבות אתכם והאחראיות עליכם.

   

  לכתבות נוספות בערוץ הקריירה

   

  למרות תוחלת החיים הארוכה בישראל, שעומדת לפי נתונים אחרונים על כ-86 שנים בממוצע, החליטה המדינה להגדיר את גיל הזקנה כ-62 לנשים ו-67 לגברים. מרגע זה, האפשרות לתבוע לראשונה הכרה בנכות שלא מעבודה, לבקש סיוע בניידות או קצבת שירותים מיוחדים, נסגרת בפניכם. כעת יפתח לכם פרק חדש המכונה "קצבת זקנה", כשהסיוע הנלווה אליה, למי שזקוק לעזרה, נקרא חוק סיעוד (שעליו נדבר בהזדמנות אחרת).

   

  קצבת הזקנה, תלווה אתכם בעשרות השנים הקרובות. עם תכנון נכון היא יכולה להסתכם בכ-600 אלף שקל ויותר ליחיד, כאשר עבור חלקנו, זהו החיסכון הפנסיוני היחיד הקיים. לכן חשוב לוודא שנקבל כל שקל שמגיע לנו.

   

  גם מי שלא עבד כלל - או שעבד באופן חלקי - זכאי לקצבת זקנה, זאת בשל תיקונים שבוצעו בחוק. למעשה, כולנו זכאים לקצבת זקנה - גם אם לא הגענו למספר המקסימלי של שנות ותק בעקבות העסקה וגם אם היינו עקרות בית. עם זאת,  אם לא עבדנו כל השנים ולא צברנו את הזכויות כמועסקים - לא כל התוספות והזכויות עומדות לזכותנו.  

   

  לא תבקשו - לא תקבלו

  על פי החוק אישה מגיל 62 וגבר מגיל 67, רשאים לבקש מהמוסד לביטוח לאומי קצבת זקנה. סביר שעם הגיעכם לגיל זה, תקבלו מעטפה עם טפסים מהביטוח הלאומי. הטפסים אינם מסובכים למילוי, אך יש להקפיד על כל פרט.

   

  תופתעו לשמוע, שסטטוס משפחתי לאורך השנים, יכול להשפיע במאות שקלים על קצבת הזקנה שלכם, לכן חשוב לוודא שכל הפרטים מעודכנים, ואם אתם מקבלים קצבה שנחשדת בעיניכם כנמוכה מדי, סימן שצריך לבדוק מול הביטוח הלאומי כמה ותק תעסוקתי נצבר לכם, והאם חסר דיווח אודות שנים בהן עבדתם.

   

  לבקש את הקצבה, משמע - לא תבקשו, לא תקבלו. לרוב, הביטוח הלאומי אינו מעביר את הקצבה באופן אוטומטי. כך למשל, היה מקרה בו אישה בת 94 מעולם לא קיבלה קצבת זקנה, על אף שעבדה כל השנים וצברה את הזכויות המגיעות לה, מאחר שפשוט לא ידעה כי מגיעה לה קצבת זקנה. כשפנתה לביטוח הלאומי באיחור של 22 שנים, קיבלה רק 4 שנים החזר רטרואקטיבי.

   

  "ומה לגבי עוד 18 שנים שבהן לא קיבלתי קצבתי?", שאלה. בביטוח הלאומי השיבו כי צר להם, אך החוק מאפשר להחזיר רק 48 חודשים רטרואקטיבית למי שעברה את גיל 70. במקרה שכזה ראוי לטעמי לשקול תביעה משפטית, שכן הגברת לא יודעה מעולם על זכותה לדרוש את הקצבה, ובהיעדר נגישות למשאבי מידע זמינים כמו אינטרנט, לא יכלה לדעת על זכותה, עד שמשפחתה גילתה זאת בדיעבד.

   

  גם מיליארדרים זכאים לקצבה

  קצבת הזקנה תלוית הכנסות עד לגיל המוחלט, שעומד אצל גברים על גיל 70 ואצל נשים נע בין 68-70 ותלוי בשנת לידה. בגיל המוחלט, כל אדם יכול לקבל קצבת זקנה, גם אם הוא מיליארדר ידוע.

   

  עד הגיל המוחלט, הכנסותיכם מעבודה צריכות לא לעבור תקרה של כ-5,180 שקל - אך אל דאגה: עבור כל שנה שבעקבות הכנסות תידחה קצבת הזקנה שלכם, תקבלו תוספת משמעותית של 5% לקצבת הזקנה, עד הגיעכם לגיל המוחלט.

   

  לגבי הקצבה: שיעור הקצבה הבסיסי ליחיד עומד על 1,531 שקל. בצירוף ותק ותוספות , סביר שתעמוד בממוצע על כ-2,000-2,200 שקל ליחיד.

   

  חשוב לדעת, כי עד לפני זמן לא רב, עקרות בית לא היו זכאיות לקצבת זקנה, וכך גם נשים שנולדו לפני שנת 1931. כיום הן זכאיות לקצבת זקנה, אך מי שמקבלת גם קצבת שארים עקב פטירת בן הזוג צריכה לבחור בקצבה הגבוהה מבין השתיים ולא תזכה  לקבל את קצבת הזקנה וחצי קצבת שארים, כפי שמקבלות נשים שעבדו לאורך השנים או שנולדו לאחר 1931.

   

  הנחות משמעותיות

  עם הגיעכם לגיל פרישה מגיעות לכם מספר הנחות והטבות משמעותיות. את רובן ניתן למצוא באתר המשרד לאזרחים ותיקים ובחוברות מידע, אך ישנן גם הנחות נוספות שלא מגלים אותן בקלות:

   

  • פטור מתשלום אגרת הטלוויזיה.

   

  • 50% הנחה על נסיעה בתחבורה ציבורית: דן, אגד ורכבת ישראל (רלוונטי כבר מגיל 60 לנשים, וגיל 65 לגברים בהצגת ת.ז.)

   

  • הנחות בארנונה: אזרח ותיק עשוי להיות זכאי לאחת מההנחות הבאות:

   

  1. עד 25% הנחה לגבי 100 מ"ר בלבד משטח דירת מגורים אחת, בהתאם למדיניות הרשות המקומית.

   

  2. 30% הנחה לגבי 100 מ"ר בלבד משטח דירת מגורים אחת לאזרח ותיק שסך כל הכנסותיו אינן עולות על השכר הממוצע במשק.

   

  • 50% הנחה למוזיאונים.

   

  • 50% הנחה לשמורות הטבע והגנים הלאומיים.

   

  • 50% הנחה במופעי תיאטרון, מחול ומוסיקה במוסדות שונים.

   

  • הקלות מס - גם מס הכנסה מעניק הקלות מס לקשישים.

   

  הטבות נוספות תמצאו ברשתות השיווק שמציעות הנחות לקשישים בהצגת כרטיס אזרח ותיק בקופה. בנוסף ניתן לרכוש ברחבי הארץ שוברים לרכישות בהנחה של 10%-15% לרשתות השיווק השונות. גם הבנקים יציעו לכם הטבות בעמלות, במקרים מסוימים פטור מדמי כרטיס ועמלות בחברות האשראי, וגם חברות התקשורת יציעו הנחות תלויות גיל. 

   

  גילי תמיר הינה עו"ס MSW, דוקטורנטית לעבודה סוציאלית באוניברסיטת תל אביב ומומחית למימוש זכויות

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "גם מיליארדר זכאי לקצבה. מדריך לגיל פרישה"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים