שתף קטע נבחר

רוע לב: מבריחים נטשו כאלף מהגרים בלב ים

משמר החופים האיטלקי חילץ 970 מהגרים, רובם סורים, מספינה שננטשה והביאו אותם לחוף. 100 מהם סובלים מהיפותרמיה, ארבעה נמצאו מתים

סחרו בבני אדם, גזרו קופונים עליהם - וברחו: משמר החופים של איטליה חילץ היום (יום ד') 970 מהגרים שננטשו בספינת מטען בלב ים על ידי המבריחים שלהם. המהגרים, רובם הגדול סורים, הובאו לעיר הנמל גליפולי שבדרום המדינה, יותר ממאה מהם סובלים מהיפותרמיה (חום גוף נמוך) והועברו לטיפול רפואי. ארבעה מהגרים נמצאו מתים בתוך הספינה.

 

עוד חדשות בעולם :

2015 כאן: סמואה וניו זילנד הראשונות לחגוג

החור הכחול מגלה: כך קרסה ממלכת המאיה

פוטין שלח שנה טובה: אובמה קיבל, מי לא?

סין: אכל טיגריסים והכין יין מהדם שלהם

 

שישה עובדים במשמר החופים האיטלקי הגיעו עם מסוק לספינת המטען Blue Sky M, שנשאה את דגל מולדובה, לאחר שאחד הנוסעים בספינה שלח להם אות מצוקה.

 

המהגרים הגיעו לאזור איטליה על גבי ספינה שנשאה את דגל מולדובה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
המהגרים הגיעו לאזור איטליה על גבי ספינה שנשאה את דגל מולדובה(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

פיליפו מאריני, מפקד במשמר החופים האיטלקי, סיפר כי בבדיקה שנערכה לא נמצא אף איש צוות על גבי ספינת המטען שנשאה את מאות המהגרים. עוד הוא סיפר שהמנוע של הספינה היה כבוי ושאנשיו הפעילו אותו והובילו את כלי השיט לחופי ארץ המגף.

 

ז'ילברטו בוסטי, עד ראייה בגליפולי, סיפר לרשת החדשות הבריטית BBC שהוא ראה מאות בני אדם יורדים מסיפון הספינה ושלדעתו מדובר בפליטים סורים וכורדים. "ראיתי את המשטרה ואת 'הצלב האדום' מקימים אוהלים. חבר שלי מהמשמר האזרחי סיפר לי שבתוך הספינה היו בין 800 ל-900 נוסעים", הוא סיפר.

 

התופעה של מבריחים שנוטשים ספינות מהגרים בלב ים איננה חדשה, והם עושים זאת כדי להימנע ממעצר. מדי שנה מנסים עשרות אלפי מהגרים לחצות בסירות ובספינות רעועות את מי הים התיכון ולהגיע בבטחה ליבשת אירופה, הרחק מהעוני והסכסוכים האלימים שפוקדים את ארצותיהם. רובם הגדול מהמזרח התיכון, מצפון אפריקה ומקרן אפריקה.

 

נתיב השיט המוכר ביותר עבור מהגרים לאיטליה הוא דרך לוב. אלא שהספינה שנמצאה היום דווקא הגיעה מטורקיה.

 

נציב האו"ם לפליטים, אנטוניו גוטרס, הזהיר לא פעם שארגונו תעמוד בפני מחסור חמור ביותר בציוד ובמשאבים בשנת 2015, בשעה שהוא מתמודד עם החרפה במשבר ההומניטרי בכמה אזורי סכסוך בעולם. הוא הוסיף שארגונו לא יוכל כנראה לספק למהגרים את הסיוע הנדרש עבורם בשביל לשרוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אנשי הצוות שהבריחו את המהגרים נטשו
צילום: רויטרס
מומלצים